Hpv Testi

blank

HPV Testi Nedir?

Hpv testi, HPV virüsünü teşhis etmeye yarayan en önemli tıbbi testlerden birisidir. HPV virüsü, dünya genelinde oldukça yaygın bir virüs olmakla birlikte aynı zamanda cinsel yolla en fazla bulaşan hastalık türüdür. Bu virüsün 100’den fazla türü vardır. Bu türlerin her birisi insan vücudunda birçok farklı hastalığa kapı aralar.

HPV Testi Nedir?

Halk arasında genital siğil virüsü olarak da tabir edilen HPV virüsünün vücut içerisinde olup olmadığını saptamak için kullanılan tıbbi test HPV testi adı verilir.

Human Papilloma virüsü olarak da bilinin HPV virüsü, hem kadın hem de erkeklerde görülebilen ve özellikle genital bölgede rahatsızlıklara neden olan virüstür.

Kadın ve erkeklerde görülen HPV virüsü, cinsel yolla bulaş özelliği gösterdiği için özellikle genital bölgede siğil görünümünde kendisini gösterir.

HPV Testi Nasıl Yapılır?

Test uygulaması hem kadın hem erkeklere uygulanabilir. Test kadınlara yapılacak ise genital bölgeden özel bir fırça ya da pamuk yardımı ile sürüntü örneği alınarak bu örnek kaba alınır ve laboratuara gönderilir.

Erkekler genellikle siğil oluşumunda doktora başvurduğundan dolayı erkeklere test yapılacağı zaman bu siğilden örnek alınarak numune laboratuara gönderilir.

HPV Testi Neden Yapılır?

HPV virüsü, hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir virüstür. HPV virüsü kapmış olan kadınların genital bölgelerinde, erkeklerin ise penis çevresi bölgesinde siğil oluşumu meydana gelir. Bu gibi oluşumlarda ise HPV virüsü şüphesi ile uzmanlar tarafından test yapılır.

HPV Testi Öncesi Yapılması Gerekenler

Hasta hpv testi yaptıracak ise öncelikle test öncesinde son 48 saat boyunca hasta cinsel perhiz yapmış olması gereklidir. Bununla birlikte yine test zamanına 48 saat kala hasta vajinal duş almamalı, kayganlaştırıcı, ilaç, fitil ve benzeri maddeler kesinlikle kullanmamalıdır.

Aksi takdirde bu ilaç ve ürünler kullanıldığında smear yani HPV testi sonuçları olduğundan farklı çıkabilir. Özellikle hastanın test öncesinde cinsel perhiz uygulamaması ve cinsle ilişki yaşaması son derece tehlikelidir.

HPV DNA Testi

HPV DNA testi, kadınlara uygulanan yaygın bir hpv testi türlerinden birisidir. Kadınlarda HPV virüsü saptanmış ise bu virüsün hangi HPV virüs türü olduğunu belirlemek için yapılır. Ayrıca kadınlarda son dönemlerde çok fazla görülen rahim ağzı kanseri de bu test ile teşhis edilir.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsünün en yaygın hatta tek denebilecek bulaşma yolu cinsel ilişki yoludur. Bu virüsün kişiler arasında bulaşması için HPV virüsü olan kadınların genital bölgesindeki erkeklerin ise penis bölgesindeki dış bölgesi ile mukoza teması olması gerekir. Yani HPV virüsü olan bir kişi cinsel ilişkiye girdiğinde karşı tarafa bu virüsü kolay bir şekilde bulaştırabilir.

Kimlerde Görülür?

HPV virüsü, aktif bir cinsel yaşamı olan ve çoklu cinsel ilişkiye giren kadın ve erkeklerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre aktif cinsel yaşamı olan her 4 kişiden 3 kişide HPV virüsünün görüldüğü saptanmıştır.

Genital bölge cilt ve mukoza teması ile bulaşan HPV virüsü, kadınlarda rahim ağzı kanserine erkeklerde de yine penis kanserine sebebiyet verir.+

Tarama Testleri Neden Önemlidir?

Tarama testleri, insan hayatı için büyük önem taşır. HPV testi de bu önemli tarama testlerinden birisidir.

Düzenli olarak yapılan tarama testleri sayesinde HPV virüsü başta olmak üzere ciddi sağlık sorularına neden olabilecek virüsler erken dönemde teşhis edilebilir ve böylece erken tedavi sayesinde hastanın iyileşme şansı daha yüksek olur.

HPV Testi Erkek İçin mi Yapılır?

HPV virüsü, özellikle çoklu cinsel ilişki yaşamı aktif olan hem erkek hem de kadınlarda yaygın olarak görülür. Bu nedenle de HPV testi, kadınlara yapılabildiği gibi aynı zamanda erkekler için de yapılan bir tarama testidir. Erkeklerde virüs genellikle penis çevresinde siğil olarak kendini gösterir. Test ise bu siğilden örnek numune alınarak yapılabilir.

HPV Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Son dönemlerde en çok tercih edilen tarama testlerinden birisi olan HPV testi hakkında araştırmalar yapan hastalar aynı zamanda test sonuçlarının kaç günde çıkacağını da merak ediyor. Detaylı bir analiz süreci gerektiren HPV testi sırasında hastaya karşı bir cerrahi müdahale söz konusu değildir.

20 saniye kadar kısa bir süre içinde hastadan ağrısız ve acısız şekilde numune alınır. Bu numune incelenmek üzere laboratuara gönderilir. Sonuçlar ise 1 ila 2 hafta arasında çıkar.

HPV Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

HPV virüsü testi yaptırdığınızda test sonucu pozitif ya da negatif olarak çıkacaktır. Eğer test sonucu pozitif çıkmış ise bu sonuç hastanın kanser olduğu anlamını taşımaz.

Ancak sonuç pozitif çıkmış ise bu durumda hasta mutlaka bir jinekoloji uzmanı tarafından detaylı muayene edilir. Daha sonrasında ise pozitif çıkan testin tüm değerleri jinekoloji uzmanı tarafından detaylı incelenerek hastaya yönelik bir tedavi programı oluşturulur.

HPV Testi Fiyatları 2022

Günümüzde birçok farklı sağlık kuruluşunda HPV virüsüne yönelik testler yapılabilir. Ancak testin yapılacağı sağlık merkezine ve testi yapacak olan uzmana göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Eğer test yaptıracak iseniz öncelikle söz konusu olan sağlık merkezi ile doğrudan iletişime geçmelisiniz.

HPV testi fiyatlarını doğrudan sağlık merkezi kanalı ile en doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Hpv testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.