Batın Tomografisi

Batın Tomografisi Nedir?

Batın tomografisi, vücudun iç organlarının gözle görülebilir olmaması sebebiyle hastaya uygulanır. Çekilecek olan tomografinin hem alt hem de üst bölgeler için faydalıdır. Ortaya çıkan sorunların kısa süre içinde kolay bir şekilde anlaşılır olması durumunda teşhis konulur.

Bu işlemden yararlanabilmek için tanı merkezlerinden ya da sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Batın bölgesinde meydana gelen şikâyetler üzerine doktora başvurulur ve doktor talimatı üzerine batın filmi çekilir.

Kısa süre içinde ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Elde edilen raporlar sonucunda doktor değerlendirme yapar ve hastaya teşhis koyar. Kullanılan batın tomografisi sıklıkla doktorlar tarafından güvenle tercih edilir.

Batın Tomografisi Nasıl Çekilir?

Çekilecek olan görüntüler ve filmler genelde kişide merak uyandırır. İşlemin ağrılı veya uzun süreli olacağını düşünürler. Aslında burada öyle bir durum söz konusu değildir.

Çünkü işlem kısa süre içinde, ağrısız olarak gerçekleştirilmiş olur. Çekilecek olan batın tomografisi için ilk olarak hastaya kontrast maddesi verilir. Bu madde sayesinde yapılacak olan çekimlerin net ve detaylı görünmesi sağlanır.

Daha sonra hastanın üzerinde metal eşya varsa alınır ve çekim odasının dışına bırakılır. Ameliyat önlüğü giydirildikten sonra hasta, sedyeye sırt üstü yatırılır.

Çekim işlemleri sırasında sabit durması gerekir. Böylelikle doğru görüntülerin çekilmesi sağlanır. İşlem süresi boyunca hastaya verilen talimatlara uyulması durumunda ek bir tomografi çekimine ihtiyaç duyulmadan kısa süre içinde gerçekleştirilmiş olur.

Batın Tomografisi Neden Çekilir?

Karın bölgesinde meydana gelen şikâyetler üzerine mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor şüphelendiği durum üzerine batın tomografisi ister.

Ortaya çıkan sorunların şiddetli görünmesiyle birlikte ciddi sorunların habercisi olmaya devam eder. Bu ağrılar bazı hastalar tarafından ciddiye alınmayabilir. Hastalar galenlab da yaptıracağı tahliller sonucunda en doğrusunu öğrenirler.

İlginizi Çekebilir  Thorax Tomografi

Fakat her geçen gün daha fazla sorunların oluşumuna sebebiyet vermiş olacaktır. Bu gibi durumlar hasta tarafından çok fazla ciddiye alınmaz ve ihmal edilir.

Hiçbir hastalık şiddetli bir şekilde kendini göstermez. Bu sebepten dolayı yavaş yavaş ağrıların oluşumuna neden olur ve zamanla ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirmeye sebebiyet verir. Batında görülen rahatsızlıklar veya belirtiler sonucunda vakit kaybetmeden işlemin gerçekleşmesi büyük önem taşır.

Batın Tomografisinde Nerelere Bakılır?

Batın denilince akla karın bölgesi gelir. Burada çekilecek olan batın tomografisi filminde üst batın ile alt batın baz alınarak işlem gerçekleştirilir.

Karın bölgesinde bulunan iç organların görüntüleri ele alınır. Hastalığın teşhisini koyabilmek için tanı ve tedavi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Günümüz şartlarında pek çok hastanede ve tanı merkezinde tomografi çekimi yapılır. Acil durumlarda ve hızlı sonuç almak isteyenler için tomografi çekimi gerçekleştirilir. Bu organlar; mide ve bağırsak haricinde diğer organların çekimi yapılır. Galenlab hastalara en kaliteli hizmeti sunar.

Batın Tomografisi Sonuçları

Yapılan batın filmi çekimleri sonuçları merak konusu olabilir. Aslında kısa süre içinde gerçekleşen görüntüleme tomografisinin sonuçlanması biraz zaman alabilir.

Tomografi sonuçları ortalama olarak 10 gün içinde rapor edilir. Bu süre zarfı hastane yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Hızlı sonuç almak ve acil durumlarda özel hastanelerden ya da tanı merkezlerinden yardım alarak daha hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirilmesi mümkündür.

Batın Tomografisi Zararlı Mı?

Uygulama gerçekleştirilirken genelde hastaların aklına gelen durumlardan biri işlemin zararlı olup olmamasıdır.

Burada gerçekleştirilen uygulamanın kişiye zarar verme durumundan çok faydası vardır. Film çekimi sayesinde hastaya teşhis koyarak, tedavinin başlatılmasında yardımcı olur. Tomografi çekiminde kullanılan X ışınlarının kullanılması durumunda zarar vermez.

Tüm Batın Tomografisi

Hastalıkların erken tanısını koyabilmek ve oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçebilmek için tüm batın tomografisi görüntüleme tekniğinden yardım alınır.

İlginizi Çekebilir  Skrotal Ultrasonografi

Bu tomografi ile birlikte hem üst hem de alt batın için görüntüleme gerçekleştirilmiş olur. Her iki batın için farklı ölçülerde olacak şekilde kontrast maddesi hazırlanarak hastaya içirilir. Verilen talimatlara uyulması durumunda sorunla karşılaşılmaz.

Üst Batın Tomografisi Nedir?

Batın için tomografi çekimi gerçekleştirilirken alt ve üst batın olacak şekilde ele alınır. Burada üst batın diye ifade edilen durum; karın içinde yer alan dalak, pankreas, böbrek, karaciğer, böbrek üstü, safra kesesi gibi damarlı yapıların görüntülemesi yapılır.

İşlem sırasında herhangi bir sorunla karşılaşma durumu yoktur. Aynı zamanda hasta ağrı çekmeden kısa süre içinde galenlab görüntüleme teknikleri ile gerçekleştirilmiş olur.

Tüm Batın Tomografi Fiyatları 2024

Galenlab laboratuvar hizmetleri tarafından güvenle tercih edilecek olan bu görüntüleme tekniği hakkında güncel fiyat bilgisi verilemez. Çünkü sürekli, çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde fiyat değişkenliği görülür.

Bunun için iletişim bilgilerinden irtibata geçmek ve güncel fiyat bilgisi almak gerekecektir. Tüm batın tomografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Batın Tomografisi Fiyatları 2024

Artık günümüz şartlarında pek çok sağlık kuruluşunda ve tanı merkezlerinde görüntüleme tekniğinden faydalanmak mümkündür.

Yapılan görüntüleme teknikleri sayesinde ortaya çıkan rahatsızlıkların teşhisini koymaya yardımcı olunur. Yapılan uygulamalar sonucunda erken evrelerde hastanın rahatsızlığı belirlenir ve teşhis konulur. Bu hasta için büyük önem arz eder.

Fakat burada fiyatlandırma bilgisi hakkında kesin olarak bilgi verme durumu yoktur. Çünkü merkezlerin ve sağlık kuruluşlarının belirlemiş oldukları fiyat listeleri mevcuttur. Bu yüzden işlemin yapılacağı merkez ile görüşme sağlayarak detaylı bilgi alınabilir.

Galenlab laboratuvar hizmetlerinin sağlamış olduğu bu güvenli uygulamadan hızlı sonuç alınması mümkündür. Doktor isteği üzerine çekilecek olan batın tomografisi için fiyat konusu merak edilir.  İletişim bilgilerinden irtibata gerçek, fiyat bilgisi alınır ve randevu oluşturulabilir. Batın tomografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Tüm Batın Usg