Dijital Mamografi

Dijital Mamografi Nedir?

Dijital mamografi, meme kanserinin ortaya çıkmasından kaynaklı olarak ölüm oranlarında görülen artışın önüne geçebilmek adına uygulanır.

Ülkemizde ve dünyada kanser riskinin artış göstermesine sebep olan durumlardan biri meme kanseridir. Meme kanseri kadınların 10’da 3’ünde görülüyor. Galenlab hizmeti ile erken teşhis için mamografi çektirilebilir.

Meme kanseri her yaş grubunda görülebilir ve genel olarak bakıldığında 70 yaşına kadar ilerleyebilen bir durumdan ibarettir. İlk olarak kitle şeklinde kendini gösteren bu durum karşısında zaman içerisinde ilerler kansere dönüşür.

Ortaya çıkması durumunda ciddi sorunları ve belirtileri beraberinde getirmez. Zaman içerisinde bu durumun git gide ciddileştiği görülür. Bunun için mutlaka uzman hekim kontrolünde dijital mamografi çekimi yapılmış olur.

Dijital mamografi düşük doz ayarı ile birlikte çekim yapılır ve ardından rapor edilir. Kadınlarda meydana gelen meme dokusunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesine yardımcı olan radyolojik yöntemlerden biridir.

Kadınlarda sıklıkla görünmeye başlayan meme kanserinin önüne geçilebilmesi için mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi gerekir. Gerekli tetkikleri de galenlab kalitesi ile yaptırabilirsiniz.

Bu yöntemden faydalanabilmek için 40 yaş üzeri olan kişilere yapılır. Mutlaka yılda bir kere yapılması önem taşır. Bazen tek memede bazen ise her iki memede de görülebilir. Elde edilen veriler sonucunda doktor teşhis koyarak tedavi uygulanmaya başlanır.

Dijital Mamografi Avantajları

Geleneksel mamografiye göre dijital mamografi X ışının var olduğu tüp ve bu tüpün içine memenin sıkıştırılmasına yarayan plaktan ibarettir. X ışını sayesinde memenin filme yansıtılan görüntünün tam anlamıyla gerçekleştiğini görebilmek mümkündür.

Bu sebepten dolayı memenin bütün dokusunu tespit ettikten sonra teşhisin konulmasında rol oynar. Yüksek çözünürlüğe sahip olmasından dolayı elektronik detektörlerin algılanmasını ve dijital görüntülerin elde edilmesi sağlanır.

Geleneksel mamografiye göre daha ayrıntılı çekimlerin elde edilmesini sağladığı için tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri olur. Yapılan çekimlerle birlikte meme kanseri riskinin önüne geçmek için gerekli olan çalışmaların yürütülmesinde rol oynar.

İlginizi Çekebilir  Yüzeyel Organ Ultrasonografisi

Erken tedavi sayesinde başarılı sonuçlar alınır. Memenin maruz kaldığı radyasyon miktarı oldukça az olduğu için kişiye zarar verme durumu yoktur.

Bilgisayar ortamında gerçekleşmesi durumunda arşivlenme oranı yüksektir. Bu yüzden daha sonraki işlemlerde ve tedavilerde bu görüntüler ele alınarak değerlendirme yapılması sağlanır.

Galenlab laboratuvar hizmetlerinin sunmuş olduğu bu metottan güvenle faydalanılması mümkündür. Bunun için iletişime geçerek, detaylı bilgi alınmalıdır. Alınan bilgiler sonucunda vakit kaybetmeden randevu oluşturulması mümkündür.

Tomosentez Mamografi Nedir?

Sadece teknoloji değil aynı zamanda tıp alanı da gelişmektedir. Burada ele alınan tomosentez mamografi 3 boyutlu şekillerde görüntülerin elde edilmesi sağlanır.

X ışını kullanılarak meme tüpün içine alınır ve her taraftan görüntünün alınması sağlanır. Böylelikle göğüsün her tarafı baz alınarak görüntüleme kısa süre içinde yapılmış olur.

Kanser riskinin oluşmasını önleme ve erken tedavinin gerçekleşmesini sağlamakta tomosentez mamografi oldukça önemli yere sahiptir.

Tomosentezli Dijital Mamografi Nasıl Yapılır?

40 yaş ve üzeri olan kadınlarda gerçekleştirilen tomosentez mamografi çekimi ile birlikte kanser riski oluşumu önlenir.

Kanserin ileri evrelere taşınması durumunda tedavisi zor olan durumlardan biridir. Şikâyetler üzerine doktora başvurulur ve doktor talimatı üzerine burada hastaya mamografi çekilir. Galenlab hizmeti ile kısa süre içinde kolay bir şekilde çekim işlemleri tamamlanmış olur.

Burada bulunan tomosentez mamografi X ışını kullanılmasıyla birlikte hem net görüntüler elde edilir hem de düşük dozda radyasyonun oluşumu açığa çıkar. Tüpün açısı ayarlanır ve meme tüpün içine yerleştirilir.

Memede görülebilecek kitleler veya var olan kitlelerin boyutları ve durumları hakkında detaylı bilgi sahibi olunur. Elde edilen tomosentez mamografi görüntülerinin rapor edilmesiyle birlikte uzman hekime gönderilir ve değerlendirme yapılır.

Dijital Mamografi Fiyatları 2024

Günümüz şartlarında pek çok alanda ve işlerle dijital mamografi fiyat bilgisi merak edilen konu başlığı arasında yerini alıyor. Sürekli olarak değişim gösteren ve her yerde farklı durumlarda karşımıza çıkar. Bu sebepten dolayı elde edilen fiyat bilgisi bazı durumlarda hastaların yanıltıcı kararlar almasına sebebiyet verir.

İlginizi Çekebilir  Skrotal Ultrasonografi

Mağdur olmamak ve daha sonrasında farklı durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka işlemin yapılacağı merkez ile görüşme yapılması gerekir. Görüşmeler sonrasında dijital mamografi çekimi güncel fiyat bilgisi alınır.

Fiyat bilgisi çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde değişim gösterir ve her merkezde aynı değildir. Bunun başlıca sebepleri arasında; kullanılan cihazların kalitesi ve merkezin tercih edilme durumu göz önünde bulundurulmasıyla birlikte gerçekleştirilmiş olur.

Galenlab laboratuvar hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde faydalana bilinmesi için irtibata geçilmelidir. Böylelikle güvenli ve hızlı adımlarla tomosentez mamografi görüntüleme tekniği tamamlanmış olur.

Kadın hastaların sıklıkla karşılaştığı ve mutlaka tedavisini gerçekleştirmesi gerektiği durumlardan bir tanesi meme kanseridir. Meme kanser, kontrol altına alınmadığı durumlarda genelde ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Yapılacak olan dijital mamografi çekimi özellikle 40 yaş ve üzeri olan hastalarda gerçekleştirilir.

Meme kanseri 70 yaşına kadar devam ettiği için yılda bir kere kadınların sağlık taraması yapması önem taşır. Yapılacak olan mamografi çekiminin acil olması veya beklemek istemeyenler için tanı merkezleri tercih edilebilir. Özel hastaneler ve tanı merkezlerinde tomosentez mamografi işlemlerinin hızlı bir şekilde sonuçlanması gerekir.

Burada yapılacak olan fiyatlandırma hakkında kesin bilgi verilemez. Fiyat bilgisi değişkenliğe neden olan durumlardan biri olduğu için işlemin yapılacağı merkez ile görüşme sağlayarak bilgi alınması gerekir.

Aksi durumlarda elde edilen fiyat bilgisi güncel olmadığı durumlarda hastanın yanıltıcı kararlar almasına neden olur. Kimse böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez. Dijital mamografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.