Transvajinal Ultrasonografi

Transvajinal Ultrason Nedir?

Transvajinal ultrasonografi, kadınlarda yaygın olarak kullanılan görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Radyolojik görüntüleme teknikleri arasında ultrason yöntemleri oldukça fazla tercih edilir.

Bu yöntemle ise rahim içi, fallop tüpleri, rahim ağzı, överler için inceleme yapılır. Kadın hastalıkları, günümüzde oldukça fazla ortaya çıkabiliyor. Bu hastalıkların tespit edilebilmesi içinse görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyuluyor.

En fazla meydana gelen sorunlar arasında rahim içi ve rahim ağzı kanserleri bulunuyor. Transvajinal ultrasonografi yöntemi ile kadın hastalıklarına erken tanı koyulması sağlanabiliyor. Erken tanı sayesinde de tedavi süreci daha başarılı bir şekilde yürütülebiliyor. Erken tanı tedavide önemli rol oynar.

Kadın üreme organlarında ortaya çıkan hastalıkların tanı ve tedavisinde ultrason yöntemi çok fazla kullanılıyor. Vajinal yoldan yapılan ultrason yöntemine ise transvajinal ultrason denir.

Rahim içi ve ağzının, yumurtalıkların, fallop tüplerinin detaylı bir şekilde görüntülenmesi için bu yöntem kullanılıyor. Bunların yanı sıra üreme organlarının yakınında bulunan bazı organların damarsal yapılarını incelemek amacıyla kullanılan yönteme de denir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılan görüntüleme, jinekolojik bir muayenedir. Net görüntü alınması için idrara sıkışık bir şekilde çekim yapılıyor. Aynı zamanda işlem sırasında ortaya çıkan acı ise çok azdır.

Transvajinal Ultrason Nasıl Çekilir?

Ultrason, insan vücudunda neredeyse her bölgede kullanılabilen bir görüntüleme yoludur. Kadınlarda üreme sisteminde meydana gelen sorunların tespit edilmesinde de kullanılıyor.

İşlem öncesinde çok önemli bir hazırlık yapmaya gerek yoktur ve kısa sürede tamamlanır. Genel olarak 5-15 dakika arasında görüntüler elde edilir. Hastanın sedyeye çıkması ve bacaklarını belirtilen şekilde açması gerekir.

Transvajinal ultrason yönteminde bundan sonra ultrason cihazı kullanılarak vajinadan giriş yapılır. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılan işlem ile farklı açılardan detaylı görüntüler alınması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  3 Tesla MR

Alınan görüntüler daha sonra uzman doktor tarafından incelenerek sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Görüntülemeyle ilgili şunları bilmekte fayda var:

 • Bu muayene adet sırasında yapılabilir. Adet görüyorsanız ve tampon takıyorsanız, testten önce tamponu çıkarmanız gerekecektir.
 • Muayene saatinizden bir saat önce herhangi bir sıvıdan belirli oranda içmeniz istenebilir. Tüm sıvıyı 30 dakika içinde içmeye çalışın.
 • Sınavdan önce idrar yapmayın. Muayeneye mesaneniz dolu olarak gelin.
 • Doktorunuz size bir talimat verdiyse lütfen bunlara uyunuz.
 • Kullanımınız için kilitli dolaplar olsa da mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı evde bırakmanız tavsiye edilir.

Transvajinal Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Ultrason yöntemi sayesinde kadın üreme organları detaylı bir şekilde görülebilir. Bu görüntüleme sayesinde de eğer bir sağlık sorunu varsa kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.

Üreme organlarında meydana gelen sorunlara erken tanı konması sayesinde daha kısa sürede tedavi mümkün oluyor. Özellikle kanser gibi önemli sorunların erken tespit edilmesi hayati öneme sahiptir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılan görüntüleme ile kadın üreme organlarının sağlık durumu hakkında detaylı bilgiler elde edilebiliyor. Transvajinal ultrason işlemi oldukça kısa sürer ve hastalar için son derece konforludur. Görüntüleme genel olarak şu şekilde yapılıyor:

 • İlk olarak, bir hastane önlüğü giymeniz istenecektir.
 • Muayene odasına girdikten sonra, tanısal tıbbi sonografi uzmanı prosedürünüzü açıklayacak ve olabilecek tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.
 • Bacaklarınız yukarı kaldırılmış olarak muayene masasında sırt üstü konumlanacaksınız- tıpkı bir pelvik muayenede olduğu gibi.
 • Dönüştürücü adı verilen küçük, yağlanmış bir prob vajinanıza yerleştirilecektir. Dönüştürücü bir tampon gibi yerleştirilir. Dönüştürücü bir tampondan daha büyüktür, ancak doktorunuzun pelvik muayene için kullandığı spekulumdan daha küçüktür.
 • Muayene sırasında hafif bir baskı hissedeceksiniz. Hareketsiz yatmanız, pozisyon değiştirmeniz, nefesinizi tutmanız veya sadece normal nefes almanız istenebilir.
 • Ses dalgaları dönüştürücüden ciltten zararsız bir şekilde geçecektir. Ses dalgaları vücuttaki belirli organ ve dokulardan yansır. Bu yankılar yaratır. Ekolar dönüştürücüye geri yansıtılır. Bir televizyon monitörü, dönüştürücü ekoları elektrik sinyallerine dönüştürürken görüntüleri gösterir. Bu hareketli görüntüler, doktor incelemesi için hemen görüntülenebilir, kaydedilebilir ve/veya fotoğraflanabilir.
 • Bazen radyolog ek görüntüler isteyebilir.
 • İşleminiz yaklaşık 5 ila 15 dakika sürecektir.
İlginizi Çekebilir  Diş Tomografisi

Transvajinal Ultrason Kaç Dakika Sürer?

Vajina yoluyla yapılan ultrason işlemi kadınlar için güvenli ve faydalı bir işlemdir. Sağlık sorunlarının tespit edilmesinde ve tedavisinde büyük role sahiptir. Aynı zamanda gebelik döneminde de uygulanan bir yöntemdir.

Kullanılacak olan cihaz ile net görüntüler elde edilir. Bebeğin gelişiminde herhangi bir sorun ya da risk olması durumunda transvajinal ultrason ile tanı koyulabilir.

Hem annenin hem de bebeğin sağlık durumunun izlenmesinde önemli bir işlemdir. Genel olarak 5 ila 15 dakika süren bir görüntüleme sonrasında tanı ve inceleme mümkün oluyor. Görüntülerin incelenmesi uzman bir doktor tarafından yapılır.

Sonuçlarınız bir görüntüleme hekimi tarafından gözden geçirilecek ve sonuçlar doktorunuza gönderilecektir. Doktorunuz bu sonuçları sizinle konuşacak ve sağlığınızla ilgili ne anlama geldiğini açıklayacaktır.

Transvajinal Ultrason Gebelik

Gebelikte ultrason yöntemleri oldukça fazla kullanılır. Sadece bebek için değil anne için de faydalı bir uygulamadır. Bu uygulama çerçevesinde annenin de bebeğin de sağlık durumunun tespit edilmesi sağlanır.

Eğer bir sorun varsa erken tanı koyma ve erken tedavi uygulama imkânı ortaya çıkar. Bebekte bir anormallik varsa bu sayede öğrenilebilir.

Aynı zamanda bebeğin gelişimi ve fiziksel durumu da izlenebilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde transvajinal ultrason yöntemi hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

Transvajinal Ultrasonografi Fiyatları 2024

Transvajinal ultrasonografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.