Difüzyon MR

Difüzyon MR Nedir?

Difüzyon mr, beyindeki hasarları incelemek için uygulanan görüntüleme yöntemidir. İnsanlar için hayati öneme sahip olan beyin organı için son derece önemli bir yöntemdir. Eğer kişinin beyninde herhangi bir nedenden dolayı hasar meydana gelirse doktorlar tarafından inceleme amaçlı bu yöntem kullanılır.

Görüntüleme işleminin hassas bir şekilde yapılması gerekir. Bu doğrultuda da radyasyon kullanılmadan çekim yapılıyor. Elde edilen görüntüler mümkün olan en kısa sürede doktorlara ulaştırılır ve gerekli inceleme yapılır.

İnceleme sonrasında erken tedaviye başlanarak rahatsızlıkların iyileştirilmesi sağlanır. Difüzyon mr işlemi hem net görüntüler sunar hem de bu görüntülerin hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlar.

Beyin dokusunun bazı durumlarda incelenmesi gerekir. Bunlardan bazıları enfarkt, inme ve felç olarak gösterilebilir. Uygulanan yöntem ile kolay bir şekilde inceleme yapma imkânı ortaya çıkıyor.

Dokuların ve dokulardaki moleküllerin hareketleri incelenerek görüntüleme yapılır. Yöntemde radyasyon veya X ışını da kullanılmaz. Yani gerek çocuklarda gerekse yetişkinliklerde uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Difüzyon MR Nasıl Çekilir?

Difüzyon emar yöntemi, görüntüleme tekniklerinden birisidir ve radyoloji yöntemleri arasında yer alır. Genel olarak bu kategorideki en hassas yöntemlerden birisi olduğu söylenebilir.

Beyin dokusunda bulunan moleküllerin hareketleri detaylı bir şekilde görüntülenerek incelenir. Görüntüleme kapsamında standart MR teknikleri kullanılır. Oldukça kolay bir işlemdir ve ortalama 15 ila 20 dakika arasında tamamlanır.

Anestezi yapılmaz ve hasta çekim sırasında sabit bekler. Uzman sağlıkçılar tarafından görüntüleme sağlanır. Hasta herhangi bir durumdan dolayı kendini kötü hissederse ya da panik yaparsa sakinleştirici verilebilir. MR sırasında elde edilen görüntüler monitöre yansır ve incelenir. Kaydedilen görüntülerin incelemesi uzman doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde yapılır.

Difüzyon MR Neden Çekilir?

Beyin ve beyin dokularını incelenmesi gereken durumlarda difüzyon emar çekiliyor. Beyinde felç meydana gelmesi ya da inme ve enfarkt durumlarında kullanılır. Hem bu problemlerin neden olduğu hem de beyinde nasıl bir hasar meydana getirdiğini incelemek için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir  Lomber (BEL) MR

Aynı zamanda beyinde iyi ya da kötü huylu tümör olması durumunda da difüzyon mr yapılması gerekebilir. Bu sayede de erken tanı ile hayati sorunların önüne geçilmesi mümkün olur. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında çekim yapılabilir.

MS hastaları da bu görüntüleme yöntemini kullanabiliyor. Bu yöntemde aktif plak ayrımı birçok yöntem ile kıyaslandığından son derece iyi bir şekilde yapılır. Aynı zamanda hızlı olması ile de ön plana çıkar.

Difüzyon MR Neden İstenir?

Beyin hasarı, önemli sağlık sorunlarından birisidir. Beyin dokusunda inceleme yapmak için kullanılan detaylı görüntüleme yöntemi ise difüzyon emardır. Çekim işlemi ilaçlı da ilaçsız da yapılabilir.

Bu sayede de hastalar için oldukça rahat ve kolay bir işlem olarak ön plana çıkar. Mikroskobik olarak beyin dokusu incelemesi yapılır ve görüntüleme sırasında radyasyon ya da X ışını kullanılmıyor.

Hastalar için risk barındırmayan güvenilir bir yöntemdir. Difüzyon MR istenmesinin nedeni beyin hasarının incelenmesidir. Hasarın neden meydana geldiği ve ne kadar büyük olduğu tespit edilir.

Daha sonra ise Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında tedavi için uygun yöntem belirlenir. Görüntüleme işlemi sadece uzman doktorların talep etmesi üzerinde gerçekleştirilir.

Difüzyon MR Zararları

Hastalarda beyin hasarı olması durumunda en fazla tercih edilen yöntem difüzyon emardır. Görüntüleme işleminde standart MR cihazları kullanılır ve insanlar için herhangi bir zararı yoktur. Yöntemin zararlı olmamasının en temel nedeni hiç radyasyon ya da X ışını kullanılmamasıdır.

Ne uygulama alanına ne de vücudun diğer bölgelerine herhangi bir zararı bulunmaz. Bunların yanı sıra çocuklarda difüzyon MR uygulanması da mümkündür. Çünkü radyasyon kullanımı yoktur.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde işleme dair detaylı bilgiler ve hizmetler yer alıyor. Çekimden önce hastanın üzerinde metal bir takı ya da eşya olmaması gerekir. Gerekli basit hazırlıklar yapıldıktan sonra ise işleme başlanır ve hastanın beyni görüntülenir.

İlginizi Çekebilir  Hepatobilier Ultrason

Difüzyon MR Herkese Çekilebilir Mi?

Beyin odaklı sorunu bulunan hastalarda beynin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. İnme, felç ve benzeri hastalıklarda detaylıca inceleme yapmak adına görüntüleme teknikleri kullanılır. Difüzyon emar yöntemi bunlar arasında en fazla tercih edilendir.

Herhangi bir riski bulunmaz. Bu sayede de yetişkinlerde, çocuklarda ve yaşlılarda fark etmeksizin herkeste uygulanması mümkündür. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile kısa sürede inceleme yapılarak hastalıklara tanı konması sağlanır.

Aynı zamanda erken tedavi imkânı ile de hastalıklar daha ciddi bir hale gelmeden iyileşme sağlanır. Yan etkileri olmayan difüzyon MR yöntemi ile beyinde meydana gelen hasarlar araştırılabilir.

Difüzyon MR Fiyatları 2024

Sağlık kurumlarının birçoğunda MR görüntüleme teknikleri kullanılır. Bu teknikler ile hem hastalıklara tanı konur hem de bu hastalıkların iyileştirilmesi sağlanır. Difüzyon mr da bunlardan birisidir. Farklı sağlık kurumlarından çeşitli fiyatlar ile işlem yapılabilir.

Özel ve devlet hastaneleri arasında fiyat farkı vardır. Aynı zamanda çekim yapılacak olan bölgenin tam olarak neresi olduğuna göre de fiyatlar değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra görüntüleme amacı da işlemin ücretlerine etki eder.

Belirtmek gerekir ki beyinde nasıl bir hasar olduğuna bağlı olarak da işlem ücretleri değişebilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri internet sitesinde işlemin özellikleri hakkında ve fiyat bilgileriyle ilgili detaylar sunuluyor. Difüzyon mr fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.