Renkli Doppler

Renkli Doppler Nedir?

Renkli doppler, renkli çekim sağlayan görüntüleme tekniği olarak bilinir. Ultrasonografi şeklinde de bilinen bir yöntemdir ve günümüzde yaygın olarak kullanılır. Siyah beyaz görüntülerin aksine daha iyi görüntüler elde etmek amacıyla tercih edilir.

Destekleyici yöntemler arasında yer alan bu teknik vücudun incelenmesi için önemli bir yoldur. Renkli ultrason sayesinde detaylı görüntüler elde etmek mümkün oluyor. Çeşitli hastalıklara tanı koymak ve tedaviye bir an önce başlanması için son derece faydalı bir işlemdir.

Siyah beyaz ultrasonografi yöntemini desteklemek amacıyla kullanılan bir işlemdir. İç organların ve damarların incelenmesinde bu işleme başvurulur. Aynı zamanda kitle incelemesi de renkli doppler kullanılarak yapılır.

Önce gri renkli ultrason kullanılırken daha detaylı veriler elde etmek adına renkli görüntü alınır. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde bu işleme dair bilgi ve hizmet sunuluyor. Yöntemde kan akışı incelenir ve sorunlar öğrenilir. Aynı zamanda iç organların incelenmesi için de önemlidir.

Renkli Doppler Nasıl Çekilir?

Mavi ve kırmızı, temel renkler olarak kullanılır. Bu konuda gri skaladan farklıdır. İşlem sırasında ilk olarak gri görüntü çekilir. Daha sonra ise asıl incelenmesi gereken alan için renkli görüntüleme yapılır.

Akışın net incelenmesi için bu yöntem kullanılır. Karşı yönden gelen kısmın renkleri farklıdır. Bu yöntemin kullanım alanı son derece geniştir. Yani birçok amaçla kullanılarak hastalıkların tanı ve tedavisinde önemli rol oynar.

Renkli Doppler Ultrason Neden Yapılır?

Ultrason görüntüleme teknikleri sağlık durumunun kontrol edilmesinde günümüzde çok fazla tercih ediliyor. Bunlardan biri olan renkli doppler ise birçok amaç ile yapılabilir. En yaygın yapılma amaçlarından birisi damarlardaki kan akışının incelenmesidir.

Bununla birlikte hamile olan kadınlarda da yaygın olarak yapılan bir işlemdir. Boyun, karaciğer, kol, bacak, beyin, genital organlar gibi vücudun çeşitli bölgelerinin görüntülenmesi için de kullanılıyor. Hastalıkların tespit edilebilmesi için kullanılan bu yöntem yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır.

İlginizi Çekebilir  Perfüzyon MR

Renkli Doppler Ultrasonografi Kullanım Alanları

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde uygulamaya dair net bilgiler bulunuyor. Hizmetin nasıl verildiği ve nasıl yararlanılacağı öğrenilebilir. Bu görüntüleme tekniğinin kullanım alanı fazlasıyla geniş kapsamlıdır. Örneğin hamile kadınlarda fetüsün gelişimini takip etmek amacıyla kullanılabilir.

Bununla birlikte kol ve bacaklarda damar incelemesi için kullanılır. Boyundaki damarların incelenmesinde de başvurulan bir yöntemdir. Bunların yanı sıra hipertansiyon sebeplerini araştırmak, genital organların incelenmesi ve benzeri kullanım alanları da bulunuyor.

Renkli Doppler Kaçıncı Haftada Yapılır?

Görüntüleme teknikleri içerisinde önemli bir yere sahip olan yöntem, temelde damarların görüntülenmesi amacıyla kullanılıyor. Hamilelikte de yaygın bir şekilde kullanılan renkli doppler için en doğru zamanı uzman doktorlar belirler.

Bebeğin yüzünün oluşması için biraz beklenmesi  gerekiyor. Genel olarak 11 ila 13. haftalarda çekim işlemine başlamak mümkündür. Ancak en kolay ve belirgin görüntülerin elde edildiği zaman ise 18. hafta ve sonrasıdır. Bu zamanlarda bebek daha net görülür.

Karotis Renkli Doppler Nedir?

Ana atar damar, boyun bölgesinde yer alıyor. Bunun görüntülenebilmesi için karotis tenkli dopplere ihtiyaç duyulur. Karotis damarları, beyni besleyen damarlardır. Bu damarlarda kan dolaşımını incelemek için çekim yapılır. İlk olarak gri ultrason işlemi gerçekleştirilir.

Damarların duvarlarının ne kadar kalın olduğu, iç yüzeyleri, kolesterol plakları gibi konularda incelemeler yapılır. Daha sonra da renkli görüntüleme ile kan akış hızı gözlemlenir. Ana renkler ile damardaki kan akış hızı net olarak incelenebilir. GalenLab laboratuvar hizmetleri sitesinde buna dair hizmet ve bilgiler sunuluyor.

Skrotal Renkli Doppler Nedir?

Varikosel hastalığına tanı koymak amacıyla erkeklerde skrotal renkli doppler çekilir. Testislerde bulunana damarların genişlemesi ve şişmesi sonucunda varikosel hastalığı ortaya çıkar. Yapılan görüntüleme ile de damarların yapısı ve çapları ile ilgili inceleme yapılır. Testislerde bulunan toplardamarlardan kasık bölgesine doğru çekim işlemi yapılır. Doğru renk skalaları seçilerek net ve detaylı görüntülerin elde edilmesi sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Multiparametrik Prostat MR

Obstetrik Renkli Doppler Nedir?

Galenlab laboratuvar hizmetleri, birçok görüntüleme tekniğini kullanarak hizmet veriyor. Sitede bu tekniklere dair detaylı bilgiler sunuyor. Bunlardan birisi de obstetrik renkli doppler olarak gösterilebilir. Gebelik takibi amacıyla uygulanan bir tekniktir.

Bebeğin kalp atışlarının duyulmasını sağlar. Bebeğin kordonu, plasentası, anne karnında bulunan atardamarlar ve benzeri şeylerin incelenmesi için kullanılır. Kaçıncı haftada görüntü alınması gerektiğine karar verilmesi için uzman bir hekimle görüşmeniz gerekir. Ebeveynlerin bebeklerinin kalp atışışını dinlemesi için bu işlem uygulanıyor.

Renkli Doppler Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Görüntüleme teknikleri içerisinde renkli izleme imkânı sunduğu için en fazla tercih edilenlerden birisidir. Anne karnında fetüs gelişimi izlenmesi açısından tercih edilir. Aynı zamanda damarların görüntülenmesinde ya da iç organların incelenerek hastalık tanısı konmasında da kullanılır.

Ultrason taramaları kategorisinde yer alır ve sonuçların çıkma süresi kısadır. İşlem yapıldıktan sonra uzman doktorlar tarafından raporların hazırlanması hemen yapılır. Riskli bir durum olması halinde ise yeniden çekim yapılmasına gerek duyulabilir. Buna doktor karar verecektir.

Renkli Doppler Fiyatları 2024

Uygulamanın fiyatları yapılacak işleme bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aynı zamanda her sağlık kurumunda görüntüleme teknikleri için farklı fiyatlar söz konusu olması mümkündür. Vücudun hangi bölgesine uygulanacağına bağlı olarak fiyatlar değişebilir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinden hem işlem hem de renkli doppler fiyatları hakkında bilgi sahibi olunabilir. Renkli doppler fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.