MR Spektroskopi

MR Spektroskopi Nedir?

MR spektroskopi, beyinde yer alan lezyonların hakkında daha fazla bilgiye erişim sağlayabilmek ve hastaya teşhis koyabilmek adına hastalara uygulanır. Özenle ve özel yapılan emar çekimlerinden biri olarak bilinir.

Emar görüntülemesi sayesinde karaciğer, meme ve prostat gibi bölgelerin görüntülemesi yapılır. Burada yer alan kötü huylu kitlelerin tespitinden kullanılır.

İleri seviyeli emar olarak bilindiği için tanı ve tedavi uygulamak oldukça hızlıdır. Yapılan doku analizi sonrasında kanser riski olup olmadığını tespit etmekte büyük rol oynadığı için mr spektroskopi yapılmış olur.

MR Spektroskopi Nasıl Yapılır?

İşlemin hızlı sonuçlanabilmesi ve etkili tedavi yöntemleri için Galenlab Laboratuvar Hizmetlerinden faydalanabilmek için iletişim bilgilerinden irtibata geçilebilir. Böylelikle işlemin nasıl yapılacağı ve fiyat bilgisi hakkında detaylı bilgi alınabilir. Çekim işlemi oldukça basit ve kısa süre içinde yapılır.

Hastanın üzerinde metaller alınır ve önlük giydirilir. Daha sonra çekim odasına alınır ve hasta sırt üstü yatırılarak yaklaşık olarak 15 dakikalık bir çekim gerçekleştirilmiş olur. Ağrısız ve güvenilir bir işlem olduğu için çekim yapılan bölgedeki tümörleri ve kitleleri tespit etmek mümkün hale gelir.

MR Spektroskopi Çekimi Nasıl Yapılır?

Galenlab laboratuvar hizmetinin sunduğu mr spektroskopi işleminde çekim kısa süre içinde pratik bir şekilde tamamlanır. Bunun için hastaya ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Yapılacak olan emar çekiminde single ve multivoksel tekniğinin kullanılmasıyla birlikte yapılır.

Kullanılan tekniğin amacı ise hasarlı veya normal olunmadığı düşünülen bölgeler için gerçekleştirilir. Yapılan çekim ve hesaplamalar sonucunda haritalar çıkarılarak elde edilir. Haritada asetil, kolin, kreatin, laktat, lipit gibi biyokimyasal harita elde edilir.

Grafik haline getirilmesi sonucunda ölçümler yapılır. Ardından çekimi yapılan bölgede tümör ya da benzeri durumların olup olmadığı tespit edilerek, tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

İlginizi Çekebilir  Yüzeyel Organ Ultrasonografisi

MR Spektroskopi için Hazırlık Gerekir Mi?

Tıp alanında gelişen ve her geçen gün gelişmekte olan teknolojiler sayesinde birçok hastalığın tespit edilmesi mümkün hale gelmektedir. İşlemin yapılacağı merkez ile görüşme sağladıktan sonra randevu oluşturmak mümkündür.

Randevu saatinde ve gününde mutlaka işlemin yapılacağı merkezde olmak gerekir. İşlem için herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Fakat daha net ve kaliteli görüntüler elde edebilmek adına hastanın üzerindeki metaller alınır.

Bu metallere; araba anahtarı, kredi kartları, saat, takı, kemer olacak şekilde ele alınır. Daha sonra hastaya önlük giydirilir ve mr spektroskopi çekimin yapılacağı odaya alınır. Hasta sedyeye yatırılır ve çekim işlemleri yapılır.

MR Spektroskopi Ne Kadar Sürer?

Burada ele alınacak olan mr spektroskopi çekimi için tümörlerin tespitinde büyük rol oynar. Kullanılmakta olan bu yöntemin akciğer, meme ve prostatla birlikte beyin çekimi içinde kullanılması mümkün hale gelmiştir.

Beyin ve diğer tümörlerin tespitini sağlamakla birlikte, hastanın hastalığını takip etmek ve teşhis koyabilmek adına kullanılmış olur. Tanı ve tedavide sıklıkla tercih edilen görüntüleme işlemini Galenlob laboratuvar hizmeti altında gerçekleşmesi mümkündür. Özel ve kamu hastanelerde, tanı merkezlerinde çekimin yapılması mümkündür. İşlem süresi yaklaşık olarak 10-20 dakika arasında değişkenlik gösterir.

MR Spektroskopi Çekiminin Zararı Var Mıdır?

Görüntüleme tekniklerine başvurulması durumunda herhangi bir sorunla karşılaşmak mümkün değildir. Bu uygulamanın kişiye zarar verme durumu söz konusu değildir. Görüntüleme işlemini galenlab laboratuvar hizmetlerinde gerçekleştirmek için iletişim bilgilerinden irtibata geçilmelidir.

İşlem yapılacağı zaman herhangi bir X ışınına ya da radyasyona rastlama durumu yoktur. Bu gibi zararlı durumları içermediği için güvenli bir şekilde yapılabilir ve etkili sonuç alınabilir. Radyo dalgaları ile çalıştığı için zararsız olduğunu bilmekte fayda vardır.

İlginizi Çekebilir  Beyin Emarı

MR Spektroskopi Çekiminden Sonra Neler Yapmalıyım?

Görüntüleme tekniklerinde radyo dalgaları mevcut olduğu için Mr cihazlarının kişiye zarar verme veya hasar bırakma durumu mümkün değildir. İşlem sonrasında herhangi bir komplikasyona rastlamak ya da hasar görme durumu yoktur.

Çekimler gerçekleştikten sonra hastanın ek olarak yapması gereken tetkik yoktur. Bu yüzden hasta sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Rapor sonuçlandıktan sonra uzman hekim tarafından tanı ve tedavi uygulanır.

MR Spektroskopi Sonucumu Ne Zaman Alırım?

Çekim yapılacak olan bölge için ayrıntılı görüntüleme tekniğini gerçekleştirebilmek adına güvenle Galenlab laboratuvar hizmetinden faydalanmak mümkündür. İşlemin gerçekleşebilmesi için iletişim bilgilerinden irtibata geçilmelidir. Görüntüleme teknikleri radyoloji uzmanları tarafından detaylı inceleme yapılmasında rol oynar. Biyokimyasal metabolitlerin ölçümlerini gerçekleştirebilmek ve değerlendirebilmek önemlidir.

Çekim işlemleri yapılacağı zaman ilgili bölge ele alınır. Meme, prostat ve karaciğer gibi organların çekim işlemleri gerçekleştirilir. Bu bölgeler tek seferde çekimi yapılmadığı için kesitlere ayrılarak çekimleri yapılır. Elde edilecek olan raporların sonuçlanması genelde hastanenin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir.

Hızlı sonuç almak ve acil durumlarda işlemlerin tanı merkezinde ya da özel hastanede yapılması daha uygundur. Böylelikle kısa süre içinde raporlar elinize geçmiş olur. Ortalama bir süre vermek gerekirse mr spektroskopii sonucu 24 saat sonra alınabilir.

MR Spektroskopi Fiyatları 2024

Fiyatlandırma bilgisi herkes merak ettiği fakat bir türlü kesin bilgi alamadığı konu başlıklarından biri haline gelmiştir. İşlemde kullanılacak ola yöntem için sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçerek detaylı bilgi alınmalıdır. Galenlab laboratuvar hizmetlerinde gerçekleştirilecek olan mr spektroskopi işlemi hakkında bilgi alınması için iletişim bilgilerinden irtibata geçilir.

Böylelikle daha güncel ve kesin bilgi almaya yardımcı olunur. Mr spektroskopi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kadın Check Up Hizmetleri