Hepatobilier Ultrason

Hepatobilier Ultrason Nedir?

Hepatobilier ultrason, genel olarak karaciğer ultrasonu olarak bilinmektedir. Karaciğerin incelenmesi için detaylı görüntüler elde edilmesini sağlar.

Hastalıkların en kısa sürede tespit eve tedavi edilmesi için ultrason yöntemleri yaygın olarak kullanılır. Karaciğer sorunları olan kişiler, karaciğer ultrasonu ile hastalıklarına tanı koyulmasını sağlayabilir. İşlem kısa sürede yapılarak değerlendirme hızlı bir şekilde yapılır.

Karaciğer incelemesinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Görüntüleme hizmetleri ile karaciğer, karaciğerdeki safra yolları, safra kesesi ve karaciğer dışındaki safra yollarının değerlendirilmesi mümkün oluyor. İşlem sonrasında net görüntüler elde edilebilmesi için hepatobilier ultrason öncesinde 8 saatlik bir açlık süresi gerekir.

Yani görüntüleme aç karnına yapılır. Herhangi bir komplikasyon olması durumunda uzman doktorlardan hizmet almak önemlidir. Çünkü karaciğerde meydana gelen sorunlar önemli olabilir ve hızlı bir şekilde yayılabilir.

Kişilerde herhangi bir karaciğer sorunu olması durumunda radyolojik görüntüleme teknikleri ile erken tanı koyulması sağlanıyor. Erken tanı sayesinde hem daha kolay tedavi sağlanıyor hem de hastalık ilerlemeden durdurmak mümkün oluyor.

Hepatobilier Us Nedir?

Karaciğer, insan vücudunda enerji deposu şeklinde kullanılır. Aynı zamanda karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Bu organda herhangi bir hastalık ya da sorun olduğunu anlamak için yapılan görüntüleme işlemi ise hepatobilier us olarak biliniyor.

Karaciğerin değerlendirilmesi konusunda oldukça işe yarayan bir işlemdir. En önemli faydalarından birisi karaciğer kanserinin erken tespit edilebilmesini sağlamasıdır.

Bunların yanı sıra yağlanma ve siroz gibi problemler için de değerlendirme yapmayı sağlıyor. Yağlanmanın ne derece yüksek olduğunu öğrenmek amacıyla kullanılır.

Hepatobilier ultrason hem kolay yapılan hem de sağlık açısından risk barındırmayan bir işlemdir. Karaciğerinde kitle olan kişilerde bu kitlelerin tespit edilmesinde önemli rol oynar.

Hepatobilier Ultrason Nasıl Yapılır?

Ultrason, radyoloji tetkikleri arasında günümüzde pek çok amaçla kullanılır ve çok faydalıdır. İç organların görüntülenmesinde çok kullanışlıdır. Aynı zamanda gebelik döneminde hem annenin hem de bebeklerin sağlık durumunu kontrol etmek amacıyla da ultrason yöntemleri kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Servikal MR

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında hepatobilier us yapılırken hasta sırt üstü bir şekilde yatar. İşlem öncesinde en az 8 saatlik bir açlık gerekir. Görüntüleme için karın bölgesine jel sürülüyor ve prob bu jelin üzerinde gezdirilerek istenilen görüntüler elde ediliyor.

Daha sonra ise bilgisayar ekranında izlenebiliyor. Görüntüler neticesinde oluşturulan raporlar ise uzman bir doktor tarafından incelenerek değerlendirilir. Bu sayede de hastalık varsa tespit edilir ve en kısa sürede tedavi aşamasına geçilir.

Hepatobilier Us Nasıl Çekilir?

Karaciğer ultrasonu, oldukça kolay bir görüntüleme işlemidir. Bu yöntemde bireylerin acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir. İşlemin süresi de fazla uzun değildir.

Yaklaşık 20 ila 30 dakika arasında sürüyor ve hasta işlem sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor. Görüntüleme karın bölgesinden yapılıyor ve işlem için ultrason jeli sürülmesi gerekiyor.

Daha sonra ultrason probu olarak adlandırılan cihaz bu jel üzerinde gezdirilir ve istenilen görüntüler çekilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu işlem uzman doktorlar tarafından gerçekleştiriyor. Çekimden sonra ise jel temizlenir ve işlem tamamlanır. Eğer işlem sonucunda karaciğerde bir sorun çıkarsa doktorlar tarafından uygun tedaviye başlanır.

Hepatobilier Ultrason Neden Yapılır?

Karaciğerin en temel görevlerinden birisi vücutta bulunan toksinleri temizlemesidir. Karaciğerde herhangi bir hasar görmesi durumunda ya da kitle oluşması halinde çeşitli sorunlar ve iflas etme durumu ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda karaciğerin yağlanması da önemli sorunlara neden olabilir. Hepatobilier us yöntemi ile karaciğerde meydana gelen bu hastalıkların tespit edilmesi sağlanır.

Karaciğerde kist uluşması durumunda bunların diğer organlara yayılması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Yayılmayı incelemek için de ultrason yöntemi kullanılır.

Galenlab laboratuvar hizmetleri ile bütün bu nedenlerle ultrason çekimi gerçekleştirilebilir. Karaciğerde bir hastalık varsa hem erken tanı hem de erken tedavi amacıyla her hasta ultrason çektirebilir.

İlginizi Çekebilir  Herniografi (Fıtık) Filmi

Hepatobilier Ultrason Nelere Bakılır?

Karaciğerin görüntülenmesinde ultrason yöntemi kullanılır. Bunun yanı sıra safra kesesi ve safra yollarına bakma amacıyla da ultrason çekimi gerçekleştirilir. Ayrıca pankreasın baş bölgesinde ya da dalağın görüntülenmesinde de uygulanan bir yöntemdir.

Karaciğerdeki yağlanmaya, kansere ve kistlere, safra kesesindeki taşlara ve iltihaba ya da karaciğer boyutuna bakma amacıyla hepatobilier us çekimi yapılır.

Safra yollarında taş olması durumunda net görüntüler elde edilme amacıyla kullanılır. Güvenilir bir görüntüleme yöntemi olarak günümüzde yaygın olarak kullanılıyor.

Çok sayıda hastalığa erken tanı koyarak hayati duruma gelmeden ya da yaşam kalitesini çok düşürmeden tedavi etmek mümkündür. Galenlab laboratuvar hizmetleri sayesinde bütün bunlara kolay bir şekilde bakılabilir.

Hepatobilier Usg Fiyatları 2024

Karaciğer ultrasonu yönteminde hastalarda ne kadar kapsamlı bir görüntüleme yapılacağına göre farklı fiyatlandırmalara söz konusudur. Safra kesesi veya yolları ile karaciğerin görüntülenmesi için yapılan işlemde fiyatlar her hastaya uygun olacak şekildedir. Radyolojik görüntüleme yöntemlerinden en fazla kullanılanların başında ultrason geliyor.

Her sağlık kurumu farklı fiyatlandırma politikaları kapsamında değişken fiyatlar sunabilir. Karaciğerin ve bağlantılı organların incelenmesinde çok faydalıdır. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinden randevu alınarak görüntüleme yapılabilir.

Böylece karaciğer sorunları kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Hepatobilier us yöntemi her hastaya uygulanabilir ve işlem hem hızlı hem de kolaydır. Hepatobilier usg fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.