Meme Biyopsisi

Meme Biyopsisi Nedir?

Meme biyopsisi, biyopsi işlemleri içerisinde en fazla kullanılanlardan bir tanesidir. İşlem kadınlar için yapılıyor. Meme dokularından ve hücrelerinden örnek alınarak bu örnekler incelenir.

İnceleme sonrasında ise memede bir sağlık sorunu olup olmadığı, kist varlığı öğrenilir. Eğer hücrelerde kanser varsa bu yöntem kullanılarak anlaşılması mümkündür.

Biyopsi işlemi farklı yöntemler ile yapılabilen bir işlemdir. Hastanın meme yapısı ve yaşı gibi unsurlara bağlı olarak biyopsi değişiklik gösterir. Aynı zamanda alınacak olan parça da yöntemi etkileyen unsurlardan birisidir. Erken tanı konması için hem faydalı hem de kullanışlı bir yöntem olarak ön plana çıkar.

Meme Biyopsisi Nedir?

Meme biyopsisi, kadınlarda en fazla ihtiyaç duyulan biyopsi işlemlerinden birisidir. Genel olarak biyopsi yöntemi birçok iç organın sağlık durumunu kontrol etmek ve tedavi amaçlı olarak kullanılır. Girişimsel yöntemler arasında yer alır ve hem doğru hem de hızlı tanı koyma konusunda etkilidir. Kadınlar, meme kanseri ile oldukça sık karşılaşıyor.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu durumda biyopsi yaptırılması ve erken tanı koyulması mümkündür. Erken tanı konması tedavinin başarı olması konusunda fazlasıyla etkilidir. Özellikle ilk evrede teşhis için faydalıdır.

Meme Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi, sağlık alanında yapılan test, tarama ve inceleme gibi işlemlerinde daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamıştır.

Neredeyse bütün organlar için yapılan biyopsi, bu alanda büyük ilerleme kaydetmiştir. Meme için biyopsi yapılırken hastaya anestezi uygulanarak herhangi bir acı hissetmemesi sağlanır. İşlem yapılırken hasta yatay pozisyonda olur ve sabit bir şekilde durur.

Parça alma işlemi ise enjektör kullanılarak yapılır. Parça alınırken ultrason ile takip yapılır. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu işlem uzman doktorlar tarafından yapılıyor. Meme dokusuna en uygun yöntemler uzman doktor tarafından tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilir  Spinal Sakral Ultrasonografi

Meme Biyopsisi Kimlere Uygulanır?

Kadınlarda meme kanseri hem çok fazla karşılaşılan hem de önemli olan bir sağlık problemidir. Bu sağlık probleminin erken tespit edilebilmesi için kadınların şüphe durumunda uzman bir doktora görünmesi gerekir. Yani meme biyopsisi erken tanı ve tedavi için kadınlara uygulanır. İşlem sırasında ultrason da kullanılır.

Ultrason sayesinde de en uygun meme dokularının alınması mümkün oluyor. Eğer hastada meme kisti varsa işlem yapılabilir ve kist boşaltılabilir.

Aynı zamanda koltukaltı lenf nodüllerinin incelenmesinde de kullanılır. Kanser ameliyatı olacak kişilerde ise hücrelerin iyi ya da kötü huylu olma durumu kontrol edilir. Genellikle yetişkin kadınlar için uygulanır.

Meme Biyopsisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Başta meme kanseri olmak üzere çeşitli hastalıklarda tanı koymak amacıyla memeden örnek alınarak biyopsi yapılıyor. Bu işlem yapılmadan önce hastaların bilmesi gereken bazı şeyler olabilir.

Örneğin herhangi bir şekilde endişe duymaya ya da stres yaşamaya gerek yoktur. Çünkü işlem sırasında acı ya da ağrı meydana gelmemesi için anestezik madde kullanılıyor.

Bununla birlikte Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinden hizmet alınmadan önce doktorlara alerjik durumlar ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir. Biyopsi güvenli bir işlemdir ve hastaya sağlık açısından bir zararı olmaz.

Sık Uygulanan Meme Biyopsisi Çeşitleri

Meme için farklı biyopsi çeşitleri bulunuyor. Bu yöntemler arasında en sık kullanılan ise ince iğne biyopsisi olarak adlandırılıyor. İşlemin süresi ise sadece 1 ila 2 dakika arasındadır. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında uygulanan bu meme biyopsisi çeşidi adından da anlaşılacağı üzere ince iğne kullanılarak yapılır.

Pirinç tanesi kadar örneklerin alındığı yönteme ise kalın iğne biyopsisi adı veriliyor. Eğer cerrahi biyopsi yapılıyor ise hem daha büyük parçalar hem de kitlenin bir kısmının alınması söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir  4 Boyutlu Ultrason

Memede Biyopsi Zararlı Mıdır?

Sağlık kurumlarının neredeyse tamamında biyopsi işlemi uygulanıyor. Girişimsel işlemlerden biri olarak incelenmesi gereken organdan örnek alınması şeklinde açıklanabilir. Alınan örnekler incelenmek üzere patolojiye teslim ediliyor ve kişinin sağlık sorunları tespit ediliyor. Bu sayede de erken tedavi imkânı ortaya çıkıyor.

Meme biyopsisi bu işlemlerden biri olarak hastaya hiçbir şekilde zararlı değildir. Bunun aksine son derece faydalı bir işlemdir ve kadınlarda önemli bir sorun olan meme kanserinin erken tespit edilmesini sağlar. Her yaş grubuna gönül rahatlığı ile uygulanabilen güvenilir bir işlemdir.

Memede Cerrahi Biyopsi Yaptıranlar

Meme kanseri şüphesi olması durumunda bazen alınan örneğin büyük olması gerekebilir. Aynı zamanda memede kist olması durumunda da kistin çıkarılması da gerekir. Bunlar için uygulanan yöntem ise cerrahi meme biyopsisi oluyor. Belirtmek gerekir ki bu işlemin süresi diğerlerine göre biraz daha uzundur.

Eğer iğne biyopsi yöntemleri tanı ve tedavi için tam anlamıyla yeterli değilse cerrahi yönteme başvurulur. Diğer yöntemlere göre daha az tercih edilmesine karşın gerekli görüldüğü takdirde uygulanıyor. Bu işlemi yaptıranlar hastalıkları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir ve etkili bir tedavi süreci geçirebilir.

Meme Biyopsisi Fiyatları 2024

Biyopsi işleminde fiyatlar oldukça değişkendir. Çünkü işlemin farklı yöntemleri vardır. Kadınlarda meme kanseri için yapılan biyopsi, hastalara en uygun şekilde gerçekleştirilir. Bu durumda da hastaya göre farklı fiyatlar ortaya çıktığı söylenebilir.

Devlet hastanelerinde de özel hastane ve sağlık kurumlarında da bu işlem yapılıyor. Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesi de bu işlemi gerçekleştiriyor. Meme kanseri şüphesi olan kadınlar tanı ve erken tedavi için meme biyopsisi yaptırabilir. Meme biyopsisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Tüm Spinal MR