Spinal Sakral Ultrasonografi

Spinal/Sakral Ultrasonografi Nedir?

Spinal sakral ultrasonografi, yeni doğan bebekler için kullanılan ultrason görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Bebeklerde beyin ve omurga yapısını incelemek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

İşlemde radyasyon bulunmadığı için son derece güvenilirdir ve bebeklere herhangi bir zararı yoktur. Sağlık sorunlarının tespit edilmesinde günümüzde yaygın olarak kullanılan ultrason yöntemleri bebeklerde de gönül rahatlığı ile kullanılıyor.

Bu işlemin yapılıp yapılmayacağı uzman doktorlar tarafından kararlaştırılır. Eğer gerekli görülürse uygulama yapılır. 6 aydan daha küçük olan bebekler için tercih ediliyor.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılan sakral ultrasonografi yöntemi ile bebeğin beyninde herhangi bir gelişim ya da sağlık sorunu varsa tespit edilir. Bunun yanında bebeklerde omurilik için de kullanılır. Bel ve sırt sorunlarında da önemi büyüktür.

Bir bebeğin omuriliğini değerlendirmek için bir spinal sakral ultrasonografi yapılır. Bu ultrason genellikle bebeklerin omurgasının veya kuyruk kemiğinin alt ucunda bir çukurla doğması neticesinde yapılır. NS ultrason omuriliğin yerini değerlendirebilir ve omurların kapanması gibi durumları tespit edebilir.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Radyolojik görüntüleme teknikleri arasında ultrason en fazla kullanılanlardan birisi oluyor. Yeni doğan bebeklerde ise sakral ultrasonografi yöntemi kullanılır. Bu yöntem Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında profesyonel olarak yapılıyor. Ultrason sayesinde beyin içinin net bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

Genel olarak 15 dakika kadar süren bu işlemde standart ultrason cihazı kullanılıyor. Uzman kişiler tarafından yapılan işlem sırasında herhangi bir şekilde acı olmaz.

Yani bebeğe anestezi uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir. Spinal ultrasonografi yönteminde hazırlık yapmaya gerek olmaz ve beyin, omur ve bel için kullanılıyor.

Omurilik sorunlarında kullanılması gereken ve yaygın olarak tercih edilen yöntem budur. Bebeklerde eğer bir sorun varsa erken tanı koyma konusunda sakral ultrasonografi yöntemi oldukça faydalıdır.

İlginizi Çekebilir  Transvajinal Ultrasonografi

Bu işlem için hazırlık yoktur.

  • Çocuğunuzun giysilerini çıkarması gerekebilir, bu nedenle çıkarılması kolay bir şey giydirmelisiniz.
  • Bazen jel bezin üzerine bulaştığı için fazladan bezlere ihtiyacınız olabilir.
  • Hareketsiz oturmak istemeyen çocuklar için bir oyalama veya rahatlık öğesi yardımcı olabilir.

Ultrason, elde tutulan bir cihaz olan bir dönüştürücü kullanarak ses dalgalarını vücuda gönderir. Ses dalgalarını önce gönderir ve daha sonra ise alır.

Muayene için sonografi uzmanı veya radyolog (ultrason doktoru) bebeklerinizin sırtına jel uygulayacak ve dönüştürücüyü fotoğraf çekmek için onun derisi üzerinde gezdirecektir. Ses dalgaları dönüştürücüye geri yansıdığında vücudun içinden, ekranda bir görüntü oluşturulur. Ultrason işleminde radyasyon kullanılmaz.

Bebeğiniz bir yatakta yüzüstü yatacaktır. Küçük bir havlu rulosu konulacaktır. Onu daha rahat hale getirmek için bebeğin karnının altına yerleştirilir. Sonografi uzmanı (teknolog) veya radyolog (ultrason doktoru) bebeğinizin üzerine az miktarda ılık jel uygulayacaktır.

Ardından kamerayı nazikçe derisinin üzerine yerleştirir. Pozisyonu değiştirerek kameradan işlem için gerekli olan omurganın görüntülerini alacaklardır. Ultrason hızlı ve kolaydır ve bebeğinize zarar vermez.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Kimlere Uygulanır?

Omurilik başta olmak üzere sırt ve bel bölgesinde yapılan görüntüleme işlemine spinal ultrasonografi adı verilir. Belirtilen bölgelerde herhangi bir sağlık sorunu olması ya da hasar meydana gelmesi durumunda kolayca tespit edilebilir.

Yeni doğanlarda beyin bölgesinin kontrol edilmesi için son derece faydalı bir işlemdir. Vücudun hangi bölgesinde kontrol yapılacağına bağlı olarak uzman doktor tarafından uygulanacak yöntem belirlenir.

Genellikle 6 aydan küçük bebekler için uygulansa da bundan daha büyük olan bebekler için de sakral ultrasonografi yöntemi kullanılıyor. Güvenilir ve faydalı bir görüntüleme işlemidir ve işlem sırasında bebeğin hareketsiz durması istenebiliyor.

Bu yüzden annenin, bebeğin yanında olması gerekebiliyor. Galenlab laboratuvar hizmetleri çerçevesinde spinal ultrasonografi yapıldıktan sonra bir sorun ortaya çıkarsa tedavi aşamasına geçilir.

İlginizi Çekebilir  Ortoröntgenogram

Genellikle bu muayene, bebeğinizin alt kısmında bir gamze veya yarık ile doğarsa yapılır. Omurganın bir parçası sorunlu olursa bebeklere tanı amacıyla uygulama yapılır.

Şu durumlarda doktorlar ultrason kullanılmasını öneriyor.

  • Kaudal regresyon sendromu veya spina bifidası olan bebekler
  • Doğum, lomber ponksiyon veya prosedürden kaynaklanan yaralanma sonucunun tespiti
  • Omurgada görülen olası spinal anormalliklerin diğer belirtileri; deri renk değişikliği, saç tüf, cilt etiketleri veya kitleler

Spinal/Sakral Ultrasonografi Kaç Dakika Sürer?

Sağlık sorunlarına tanı koyma amacıyla kullanılan sakral ultrasonografi yöntemi genel olarak kısa sürede tamamlanır. Aynı zamanda işlemin sonuçları da hızlı bir şekilde elde ediliyor.

Galenlab laboratuvar hizmetleri ile yapılan görüntüleme, bebeklerin beyin ve omur kontrolü için tercih ediliyor. Spinal ultrasonografi hem kolay yapılan hem de ağrısız olan bir işlemdir.

Görüntüleme için gerekli olan süre genel olarak 15 dakikadır. Ancak bu sürenin değişkenlik göstermesi mümkündür. Bebekler işlem sırasında yüz üstü yatar. Bel kısmında görüntüleme için özel jel kullanılır.

Sakral ultrasonografi sonrasında elde edilen görüntüler ise daha sonra uzman doktorlar tarafından incelenir. Eğer bir sorun varsa tespit edilir ve en kısa sürede bebeğin tedavisi için gerekli işlemler yapılır.

Spinal/Sakral Ultrasonografi Fiyatları 2024

Bebeklerde hangi bölgenin görüntüleneceğine ve ne amaçla çekim yapılacağına göre fiyatlar değişebiliyor. Aynı zamanda spinal ultrasonografi için tercih edilen sağlık kurumuna bağlı olarak da fiyat farklılıkları ortaya çıkar. Kullanılan yönteme göre fiyat belirlenir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinden sakral ultrasonografi işleminin detayları ve fiyatları hakkında kapsamlı bilgi edinilebilir. Spinal sakral ultrasonografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.