İnce Bağırsak Pasaj Grafisi

İnce Bağırsak Pasaj Grafisi Nedir?

İnce Bağırsak Pasaj Grafisi; İnce bağırsağın detaylı bir şekilde değerlendirilmesi için işleminden yararlanılmaktadır. Floroskopi adı verilen bu işlem gerçek zamanlı röntgen biçimidir ve süreçte baryum ve iyot bazlı kontrast madde kullanılmaktadır. Bu madde mide bölümünden ince bağırsağa geçme aşamasındayken herhangi bir anormallik durumu için röntgenden faydalanılmaktadır.

İnce bağırsağı değerlendirmek için gerçekleştirilen bu süreçler genellikle tek başına yapılmaktadır. Ancak üst gastrointestinal incelemeden yapıldığı da bilinmektedir ve ince bağırsak pasaj grafisi güvenilirdir uygulamalardır. Bu grafi işlemleriyle; bağırsak hastalıkları, polipler, tıkanıklıklar, kanser ve diğer semptomlar teşhis edilmektedir. Bu süreç için hazırlıkları ilgili doktor hastaya uygun bir şekilde açıklamaktadır.

İnce Bağırsak Pasaj Grafisinin Yaygın Kullanımları Nelerdir?

İnce bağırsağın şekil ve boyut anormalliklerinin değerlendirilmesi için ince bağırsak pasaj grafisi işlemi yapılmaktadır. Bu grafinin yaygın kullanıldıkları alanlar şunlardır;

 • Üst sindirim sistemi (mide-yemek borusu-on iki parmak bağırsağı)
 • İnce bağırsaklar
 • İdrar yolları
 • Kadın üreme bölgesi
 • İnce bağırsak tıkanıklığı
 • Crohn hastalığı
 • Anormal kitle ve polipler
 • Kanser durumları
 • Enflamatuar bağırsak tıkanıklığı
 • Karın ve bağırsak ameliyatları

İnce Bağırsak Pasaj Grafisine Nasıl Hazırlanmalıyım?

Hasta, ince bağırsak pasaj işlemi için önceden detaylı olacak şekilde bilgilendirilmektedir. Alınan tüm ilaçlar uygulamadan önce doktora bilgilendirilmelidir. İyotlu maddelere karşı alerjik bir durum varsa bunun bildirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ilgili doktora hasta son hastalıklarını ve genel sağlık durumunu söylemelidir.

Kadında gebelik varsa bu doktora ve teknisyene anlatılmalıdır. Özellikle fetüsün radyasyona maruz kalmaması için hamilelik döneminde test yapılmamaktadır. Röntgen gerektirdiği durumlarda bebeğin radyasyona maruz kalmaması için koruyucu önlemler alınmaktadır.

İşlemden bir gün önce yemek ve içecekler ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Sindirim sisteminin detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi için müshil alımı gerekebilmektedir. Müshil kullanıldığı zaman bol sıvı içmeye dikkat edilmelidir. İnce bağırsak pasaj grafisi uygulamasından birkaç saat öncesinde herhangi bir şey tüketilmemelidir.

İlginizi Çekebilir  VDRL Testi

Uygulama esnasında hastanın rahat kıyafetler giymesi istenebilir veya önlük giyilebilir. Röntgen görüntülenmesini engelleyecek herhangi bir nesnenin çıkarılması gerekmektedir.

Floroskopi Nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam eden floroskopi işlemlerinin bir diğer adı röntgendir. Röntgen özellikle sindirim sistemi, kadın üreme organları, idrar yolları ve vücudun diğer bölümlerinin incelenmesini sağlamaktadır.

Röntgen yönteminde inceleme yapılırken X ışınından yararlanılmaktadır. Normal görüntüleme işlemleriyle görüntülenmesi mümkün olmayan yapılar kontrast maddenin kontrol edilmesiyle görünür bir duruma gelmektedir. Kontrast maddenin hastaya verilmesinin ardından organ, doktor aracılığıyla ekranda izlenerek değerlendirilmektedir.

Floroskopi esnasında radyasyona maruz kalınabilmektedir. Ancak uygulama hayati bir öneme sahiptir. Dolayısıyla radyasyonun yan etkileri bazı durumlarda göz ardı edilebilmektedir. Floroskopi ile yaygın bir şekilde incelenen organlar; idrar yolları, ince bağırsaklar, üst sindirim sistemi ve kadın üreme organıdır.

Üst sindirim sisteminin incelenmesi;

 • Baryumlu kontrast maddenin içilmesiyle organın iç yüzeyi görünür bir duruma gelmektedir.
 • İşlemden en az 8 saat önce tüketilmemelidir. Kullanılan ilaçların süreçten önce doktora bildirmesi gerekmektedir.

İdrar yollarının incelenmesi;

 • Mesaneye kontrast madde verilmekte ve idrar yollarının görüntülenmesi yapılmaktadır. İşlemden önce olası enfeksiyon durumlarının böbreklere zarar vermemesi için idrar kültürü tetkikleri gerçekleşmektedir.

İnce bağırsakların incelenmesi;

 • Kontrast madde içilerek uygulanmaktadır. İşlemde gerekli oranda ve çeşitli pozisyonlarda görüntüleme yapılmaktadır.

Kadın üreme organın incelenmesi;

 • Kontrast madde rahim içine verilmekte ve genel bir inceleme gerçekleştirilmektedir. Kontrast maddenin rahimden tüplere ve karın boşluğa geçişi gözlemlenmektedir.

İnce Bağırsak Pasaj Grafisi Nasıl Yapılır?

İnce bağırsak pasaj işlemleri X ışınları ile yapılan süreçlerdir ve bu X ışınları vücut dahil çoğu nesneden geçiş sağlamaktadır. Cihaz, vücuttan geçen ufak çaplı bir radyasyon patlaması üretmekte ve radyasyon ile görüntü kaydedilmektedir.

Vücudun farklı alanları farklı boyutlarda X ışınlarını emmektedir. Kemikler radyasyonun büyük çoğunluğunu emerken yumuşak dokular X ışınının geçmesine imkân tanımaktadır. Böylece röntgende kemikler beyaz görünürken yumuşak dokularda gri veya siyah tonlarda görünmektedir.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IGG Testi

Elektronik ortama aktarılan ince bağırsak pasaj grafisi sonuçlarını ilgili doktor ekrandan görüntüleyerek değerlendirmektedir. Görüntüleme esnasında ilgili alanı kesin ve net bir şekilde tanımlayabilmek için kontrast madde kullanımına yer verilmektedir. Hareketsiz görüntüler ve filmler yakalanarak bunlar elektronik ortama aktarılmaktadır.

İnce Bağırsak Pasaj Grafisi Nasıl Çekilir?

 • Görüntüleme sürecine başlamadan önce kontrast madde içilmektedir.
 • İlk olarak teknisyen hastayı röntgen masasına yerleştirilmekte ve röntgen cihazı karın bölgesine hedeflenmektedir.
 • Vücudun belirli bölümlerinin korunması için kurşun kalkan takılmaktadır.
 • Kontrast madde ince bağırsağa ulaşmakta ve röntgen ile akış izlenmektedir. Bu aşamada görülen anormalliklerin röntgeni çekilmektedir.
 • Röntgen sırasında hastanın hareketsiz kalması gereklidir ve nefes birkaç dakika tutulmalıdır. Bu şekilde ince bağırsak pasaj grafisi net bir şekilde alınmaktadır.
 • İşlem esnasında ince bağırsağın tam olarak incelenebilmesi için kontrast madde içilmeye devam edilmelidir. Röntgen esnasında sıvının ince bağırsağa gitmesi için hastadan sağ tarafına yatması istenmektedir.
 • Kontrast kolona ulaştığında ince ve kalın bağırsaklarda maddenin nasıl dağıldığına ilişkin genel bir resim alabilmek için röntgen çekilmektedir.
 • İşlemin süresi kontrast maddenin kalın bağırsağa geçmesinde geçen süreye göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ince bağırsak pasaj grafisi prosedürü ortalama olarak bir iki saat sürmektedir. Bazı hastalarda bu süre daha uzun sürebilmektedir.
 • Çocuklara yapılan röntgen işlemlerinde vasi röntgen odasına kadar eşlik edebilmektedir.
 • Vasinin radyasyondan korunması için kurşun önlük giyilmesi istenmektedir.
 • Çocuk röntgen odasına götürülemezse çocuklara portatif cihazla röntgen çekilebilmektedir.
 • Çocuğun hareketsiz kalması için nefeslerini tutmaları istenmektedir.
 • Bebeklerin hareketsiz kalması için ebeveynleri yardımcı olmaktadır.

İşlem Sırasında ve Sonrasında Neler Yaşayacağım?

Kontrast maddenin daha lezzetli bir hale getirebilmesi için genel olarak aromalı berrak bir sıvı şeklinde yutulması sağlanmaktadır.

Bu maddenin içilmesi esnasında şişkinlik ve mide bulantısı hissedilebilmektedir. Muayene sırasında karnın bazı bölümlerinin sıkılaştırılmasından dolayı rahatsızlık hissi duyulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Hormon

İşlemden önce çok miktarda kontrast madde yutulmaktadır. Bu şekilde işlemin hemen ardından banyoya yakın olması önerilmektedir. Bu madde birçok rahatsızlığa neden olabilmekte ve ishal bunlardan birisidir.

İnce bağırsak pasaj grafisi işleminin hemen sonrasında normal aktivitelere dönülebilmektedir. Aynı zamanda diyete de dönülebilmektedir.

Muayene sonrasında kişinin dışkısında beyazımsı bir renk olabilmektedir. Ayrıca işlemin hemen ardından kişide kabızlık sorunu meydana gelebilmektedir.

Sindirim sistemindeki maddenin vücuttan atılabilmesi için muayene sonrasındaki günlerde bol miktarda sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir.

İnce Bağırsak Pasaj Grafisi Fiyatları 2024

İnce bağırsak pasaj işlemlerinin fiyatları birçok unsura göre farklılık göstermektedir. Bu unsurların en başında işlemin yapılacağı sağlık merkezi gelmektedir. Her bir sağlık merkezi kendi fiyat politikasını oluşturduğu için fiyat içerikleri de buna göre şekil almaktadır.

Fiyatları değiştiren bir diğer unsur sağlık merkezinin bulunduğu konumdur. Kurumun bulunduğu yere göre fiyatlarda farklılıklar meydana gelebilmektedir. İnce bağırsak pasaj uygulaması süreçlerinden önce hem fiyatlar hem de süreçlere ilişkin genel bir araştırmanın yapılması gerekmektedir. Böylece muayene öncesinde genel bilgi sahibi olunabilmektedir. İnce bağırsak pasaj grafisi fiyatları 2024 ve süreçleriyle ilgili detaylı bilgi için sağlık kurumları ile iletişime geçilmeli ve randevu alınmalıdır.