Testosteron Testi

Testosteron Testi

Testosteron testi, temel amacı doğrudan erkeklerde testosteron düzeyini ölçmektedir. Testosteron sadece erkeklerde yer alan bir hormon türüdür. Test üzerinden bu hormonda herhangi işlev sorunu olup olmadığı kolayca gözlemlenir. Erkeklik hormonu olarak bilinse de bu hormon kadınlarda da düşük oranda yer alır.

Kadınlarda özellikle yumurta bölgesinde bu hormondan da bulunuyor. Test hijyenik ortamda uygulanır. Bu sebeple testosteron test yan etkisiz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Söz konusu hormon seviyesinde yükselme meydana gelmesi beraberinde cinsel hayatın ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine, bireylerde kısırlık sorunu meydana gelmesine gibi birçok önemli sağlık sorunlarına da sebep olur. Bu kapsamda testesteron testi mutlaka her yıl en az 1 kez düzenli bir şekilde klinik merkezi üzerinden yaptırılmalıdır.

Testeron sorunları her yaştan kadın ve erkeklerde görülebiliyor. Bu problem beraberinde iş ve sosyal hayatı da olumsuz etkiliyor. Bireylerde özgüven düşüklüğüne ve bu kapsamda da düşük iş verimine sebep oluyor.

Testosteron Testi Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere testosteron testi bireylerde testosteron seviyesini ölçen tıbbi bir test modelidir. Testosteron eksikliği zaman zaman görülebiliyor. Ancak süreç bireyler arasında farklılık gösteriyor. Bu kapsamda belirtilerde hemen doktora başvurularak testosteron testi yaptırılmasında faydalar bulunuyor.

Bu test erken sürede uygulanması olası sağlık sorunlarının önüne geçilmesi ve sağlıklı cinsel yaşamın devam ettirilmesi açısından önemlidir. Bu sebeple test için amatör klinik merkezleri yerine uzman klinik merkezi tercih edilebilir.

Testosteron Testi Nasıl Yapılır?

Test basit bir şekilde yapılır. Bu kapsamda testosteron test ilk olarak hasta kolundan kan numunesi alındıktan sonrasında yapılır. Her iki işlemde doğrudan laboratuvar merkezinde gerçekleştirilir.

Bu test hassas olduğundan sadece alanında uzman doktor tarafından uygulanması önemlidir. İlgili hekim tarafından hastada herhangi bir hastalık olup olmadığı gözlemlenmesi açısından teste gereksinim duyulabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken test öncesinde bazı hazırlıkların yapılmasıdır.

Buna göre kullanılan her türden tıbbi ve doğal ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmesi, test süreci boyunca uyuklama riskine karşın en az 8 saatlik kaliteli bir uyku alınması, sigara ve alkol gibi testosteron düzeyini olumsuz etkileyen zararlı maddelerden uzak durulması gibi birçok etkenlere dikkat edilmesi önemlidir.

Test bugün geliştirilen yüksek teknolojili tanı yöntemleriyle daha şeffaf bir şekilde uygulanıyor. Sonucu genellikle en fazla 48 saat içerisinde hastaya veya hasta yakınlarına aktarılıyor.

Testosteron Testi Normal Değerleri Nedir?

Her tıbbi testlerde olduğu gibi testosteron testi normal değerleri de mevcuttur. Ancak bu değerler kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Testosteron normal düzeyleri 300 ila 1200 ng/dl referans aralığında yer alır.

Dolaysıyla ölçülen değerler söz konusu değer sınırları aralığında yer aldığında bun değerler normal olarak onaylanır. Yetersiz veyahut düşük düzeyde testosteron değerlerinden söz edilebilmesi açısından ise gerçekleştirilen ölçümün 300 ng/dl aralığında yer alması gerekir. Testin normal değerleri ayrıca gün içerisinde gerçekleştirilen birden fazla cinsel birlikteliklere bağlı olarak da farklılık gösterebiliyor.

Testosteron Test Aç Karnına mı Yapılır?

Test genellikle aç karnına yapılabilir. Tok karnına da yapılabildiğini belirtebiliriz. Özellikle kişinin öğün alması gerektiği durumlarda testosteron testi tok karnına da uygulanabilir.

Ancak tüm kan testlerinde aç karnına hazırlık yapması gerek doktor ve gerekse de hastalar açısından büyük avantajlar sağlar. Bu bakımdan ilgili doktor tarafından da test öncesinde bireylerin aç veya tok karnına hazırlık yapması konusunda da ayrıca ön bilgi sunulacaktır.

Aç karnına uygulanan testlerden daha yüksek başarılar elde edilir. Birçok amatör kliniklerde test daha çok tok karnına yapılıyor. Bu durum test sonucunun negatif etkilenmesine sebep olabiliyor. Özellikle aşırı öğün tüketilmesi beraberinde test sonucunun ciddi anlamda hata vermesine yol açabiliyor. Dolaysıyla testin aç karnına uygulanması daha uygundur.

Testosteron Testinde Nelere Bakılır?

Test üzerinden sadece testosteron düzeylerine bakılır. Bu eylem sadece ilgili doktor tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca testosteron testi profesyonel sağlık ekipleri tarafından da uygulanabilir. Erkeklerde yer alan testosteron düzeyleri doğrudan kadınlarda doğurganlık oranlarının belirlenmesinde destek olur.

Bu sebeple hekim söz konusu testi kısırlık ve benzeri türden durumlarda bireylerden talep edebilir. Cinsel birliktelik sırasında meydana gelen birçok sorunların ve bu sorunların temel sebeplerinin gözlemlenmesi açısından test talep edilebilir. Prostat ve testis kanseri testleri öncesinde bu test talep edilebilir.

Testosteron Test Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Testin sonuçları düşük düzeyde çıkması bireylerde testosteron seviyesinin düşük olduğunu gösterir. Bu durumda testosteron testi yeniden uygulanmasına gerek yoktur. Ancak sonucun yüksek değerde çıkması yüksek ihtimalle bireylerde testosteron sorunları olduğunu gösterir. Gereken durumlarda test yeniden uygulanabilir. Düşük testosteronunun birçok sebepleri söz konusudur. Test sonuçlarında dikkat edilmesi gereken en önemli etken yüksek değerlerdir.

Sonucun yüksek değerler vermesi erkeklik hormonunun riskte olduğuna işaret edebilir. Bu doğrultuda ilgili hekimden yeniden test yapması talep edilebilir. Kaliteli klinik merkezlerinde ikinci test uygulamasında ayrıca indirimli fiyat tarifesi de uygulanıyor. Dolaysıyla hastaların yüksek ödemeler yapması söz konusu değildir.

Testosteron Testi Fiyatları 2022

Test fiyatı doktor sitesinde her yıl düzenli olarak güncellenir. Fiyatı güncellenmeyen test hastalar açısından yüksek maliyet sunabilir. Testlerin fiyatları bugün daha düşük olduğundan 81 ilden yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Bu testin fiyatları doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından yıllık olarak düzenli bir şekilde güncelleniyor.

Bu kapsamda evinizin konforunda test fiyatını takip edebilirsiniz. Doktorunuzun resmi sitesi üzerinden de online olarak test erken randevusu alabilirsiniz. Online Müşteri Destek Kanalı üzerinden test hakkında merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz. Testosteron problemleri bireylerde ruhsal sorunlara da sebep olabilir.

Bu sebeple bu sağlık sorunu Dünya Sağlık Örgütü tarafından da takip ediliyor. Testosteron testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.