SGPT (ALT) Testi

SGPT (ALT) Testi

SGPT (ALT) Testi; Vücudumuzun en önemli organlarından biri karaciğerdir. Bu organın içerisinde yer alan hücrelerde pek çok farklı türden enzimler yer alır. Bu enzimler arasında ALT adıyla bilinen bir enzim türü yer alır.

Söz konusu enzimde meydana gelen işlev sorunları beraberinde kan dolaşımının sağlıksız bir şekilde devam etmesine sebep olur. Bu bakımdan sgpt testi klinik merkezince uygulanır. Bu testi üzerinden enzim düzeyi kolayca ölçülür.

Bu kapsamda karaciğerlerde herhangi bir hasar olup olmadığı gözlemlenir. Karaciğer hastalıkları çağımızda yaygın olarak meydana geliyor. Bu hastalıkların meydana gelmesinde enzim sorunlarının önemli payı bulunur.

Dolaysıyla ALT enziminde de meydana gelen sorunlar karaciğer sağlığı açısından risk oluşturabilir. Profesyonel doktor tarafından sgpt(alt) testi %100 şeffaf bir şekilde uygulanır. Bu kapsamda testten sorunsuz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

SGPT Testi Nedir?

Karaciğer testleri en çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Bu nedenle sgpt(alt) testi hakkında kapsamlı bilgiler elde edilmesi önemlidir.

Bu testi doğrudan karaciğer hücrelerinde yer alan ALT enzim düzeyini ölçer. Bu enzimdeki işlev sorunlarını kolayca tespit eder. Söz konusu enzim karaciğerde belirli bir oranda yer alır.

Bunun haricinde bu enzim kanın içerisinde de bir miktar yer alır. Ancak karaciğerde oluşan tahribatlara bağlı olarak kan dolaşımında da sorun oluşması mümkündür. Bu sebeple enzim karaciğerle kan arasında bir tür köprü görevi de yapıyor.

SGPT Nedir?

SGPT karaciğerde yer alan bir enzim türüdür. Bu enzimde normal değerin yüksek çıkması bireyde karaciğer hastalıkları olduğuna işaret edebilir. Bu kapsamda sgpt alt testi erken zamanda uygulanması tedavi sürecinin hızlanması açısından önemlidir.

SGPT değerleri kadın ve erkeklerde farklıdır. Bireylerin yaş faktörü, genetik yapısı, daha önceki dönemlerde karaciğer ameliyatları geçirmiş olması, sigara ve alkol kullanması gibi birçok faktörler SGPT değerinde rol üstlenir.

İlginizi Çekebilir  Covid Check Up Paketi

SGPT Testi Nasıl Yapılır?

Testin hızlı bir şekilde yapılması birey sağlığının riske girmemesi açısından önem arz eder. Bu bakımdan sgpt(alt) testi mutlaka profesyonel klinik merkezi tarafından yapılmalıdır.

Bu testi kan testi olduğundan ilk olarak bireyin kolundan bir miktar kan numunesi alınır. Bu aşamadan sonrasında kan örneği hijyenik laboratuvar merkezinde mercek altına alınır. Hemen akabinde ise testi aşamasına geçilir. Her iki aşamada da genellikle klinik merkezlerinin yoğunluğuna göre 24 ila 48 saat aralığında gerçekleştirilir.

SGPT Testi Ne Zaman Yapılır?

Testin uygulanışı için belirli zaman dilimi yoktur. Bu bakımdan söz konusu belirtiler görüldüğünde hafta içi 5 gün boyunca doktor kliniğinden sgpt(alt) testi yaptırılabilir. Testi sonucunun yüksek çıkması durumunda ilgili doktor tarafından da uygun görülmesi halinde testi yeniden uygulanabilir. Bu durumda hastanın ayrıca ek bir ödeme yapmasına gerek bulunmuyor.

Testi sonucu hafta sonları ve resmi bayramlar dışında hafta içi verilebilir. Bireyler ayrıca tercihi doğrultusunda testi sonucunu doğrudan doktor klinik sitesi üzerinden veya posta kanalıyla yazılı olarak da talep edebilirler.

SGPT Değeri Kaç Olmalıdır?

SGPT değeri standart yani normal seviyede olmalıdır. Aksi takdirde sgpt(alt) testleri uygulanması gereklidir. Sağlıklı bir erkekteki kan içerisinde yer alan SGPT normal seviyesi 10 ila 40 UL aralığında ve kadınlarda da 7 ila 35 UL referans aralığında yer almalıdır. Bu seviyelerin üzerinde olması söz konusu sağlık sorunlarına işaret edebilir. Gereken durumlarda bireylerin tedavi seçeneklerine başvurması mümkündür.

SGPT Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

SGPT yüksek olması riskli durumlara işaret edebilir. Bu durum başta karaciğer organı olmak üzere bazı organlarda da sağlık sorunu meydana geldiğini gösterebilir.

SGPT yüksekliği genellikle ikinci testi sonrasında %100 net bir şekilde anlaşılır. Bu bakımdan ilk testin yanıltma payı söz konusu olabilir. Bu durum testin uygulandığı doktor kliniğinin uzmanlığına ve kullanılan testi yöntemlerine bağlı olabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Hematoloji

SGPT Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

SGPT yüksekliği belirtileri hastalar arasında farklı süreçlerde meydana gelebilir. Bu bakımdan sgpt(alt) testi öncesinde belirtiler yaşanması önemlidir. Ancak özellikle bazı belirtilerde mutlaka testin yaptırılması tavsiye edilir.

Bu belirtiler; mide bulantısı, baş dönmesi, iştahsızlık, yorgunluk, halsizlik olarak vurgulanabilir. Bunun haricinde beslenme ve uyku kalitesinde düşüş, hafif düzeyde baş ağrıları da görülebilir. Bu şikâyetlerde hemen ilgili doktora başvurulması önemlidir.

SGPT Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

SGPT düşüklüğü her ne kadar SGPT yüksekliği kadar risk teşkil etmese de bu durumda dahi risk söz konusudur. Bu durumda nadiren de olsa böbrek yetmezliği, üre yüksekliği ve vitamin eksikliği gibi bazı sağlık sorunlarına işaret edebilir.

En doğru neticenin elde edilmesi açısından sgpt(alt) testleri erkenden yaptırılmasında fayda bulunur. Ayrıca amatör klinik merkezlerinde sgpt düşüklüğü net bir şekilde tespit edilmeyebilir. Bu durum hastaların tedirgin olmasına sebep olur.

SGPT Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

SGPT düşüklüğünde de bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler arasında; iştahsızlık, baş dönmesi, hafif düzeyde mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk olarak belirtilebilir. Ancak SGPT yüksekliğinde olduğu gibi düşüklüğünde de belirtiler hastadan hastaya farklı zamanda meydana gelebilir.

SGPT Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Testi başta karaciğer hastalıkları olmak üzere böbrek hastalıkları tanısı için uygulanabilir. Ancak sgpt(alt) testleri daha çok karaciğer hastalıklarının teşhisinde uygulanır. Testi öncesinde ayrıca hazırlık yapılması ve doktor talimatları doğrultusunda hareket edilmesi önemlidir.

Bu kapsamda testten en az 8 saat öncesinde kaliteli uyku alımı, sigara ve alkolden uzak durulması, kafeinli içeceklere ara verilmesi, kullanılan tıbbi ilaçlar hakkında ilgili hekime bilgi aktarılması şeffaf testi sonucu elde edilmesi açısından önem arz eder.

SGPT Testi Fiyatları 2024

Testi fiyatı her yıl güncellenir. Bu sebeple sgpt(alt) testlerinin fiyatı 2024 yılında daha düşüktür. Klinik merkezinin kurumsal web sitesinden testi fiyatı incelenebilir.

İlginizi Çekebilir  Kreatinin Testi

Bu testin fiyatları geçmiş yıllarda daha yüksek olarak sunuluyordu. Ancak bugün daha uygun fiyattan olduğundan ekonomik yönden avantajlı olunabilir. Sgpt testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.