LDH Testi

LDH Testi Nedir?

LDH testi, günümüz şartlarında kalp ve karaciğer hastalıklarında daha doğru teşhis koyabilmek adına hastalara uygulanır. Kalp ve karaciğer rahatsızlıkları sıklıkla görülmeye başlayan rahatsızlık türleri arasında yer alıyor. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte LDH seviyesinde düşme meydana gelir. Normal değer aralığı hesaplaması yapıldığı zaman kişinin yaşı göz önünde bulundurulmuş olur.

Referans aralığının dışına çıkılması durumunda bazı sağlık sorunlarının görülmesine neden olur. LDH denilen bu enzim; vücudun hemen hemen bütün hücre ve dokusunda görülmüş olur. Bu enzimin en büyük amacı ise akciğer, karaciğer, kalp ve kaslarda yüksek oranda görülmesidir. Aynı zamanda ortaya çıkan pek çok hastalığın teşhisini koyabilmek için LDH testi büyük rol oynar.

LDH Testi Neden Yapılır?

Vücutta meydana gelen doku hasarlarının sebebini öğrenmek ve hasarı giderebilmek adına ldh testi yardımcı etken olarak kullanılır. İlerlemekte olan hasarın iyileştirilmesi ve önüne geçebilmek için pek çok uzman hekimin başvurduğu test arasında yerini alıyor. Dokularda görülen yaygın gösterimden yola çıkarak pek çok hastalığın burada değer yüksekliğinden kaynaklı olarak göründüğünü görebilmek mümkündür.

Geçmiş dönemlerde kalp krizinin tanısını koyabilmek adına ve takip işlemlerini gerçekleştirebilmek için LDH yerine troponin yaygın olarak kullanılmış olur. Bu yüzden sıklıkla uzman hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmiş olur.

LDH Testi Neden Bakılır?

Doktorlar tarafından doku ve hücre hasarından şüphe edilmesi durumunda diğer testlerle beraber tarama testleri de total LDH düzeyinde ölçülmüş olur. Total LDH değerinde görülen yükseklik sebebi tanı ve tedavi konulmuş olur.

Burada LDH değerine bakmak için yapılan test sayesinde kesin olarak tanı ve tedavinin uygulanması mümkün değildir. Doku ve hücrelerde meydana gelen hasarlarla beraber aynı zamanda diğer organlarının hangisi bu durumdan etkilendiğini görebilmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Evlilik için Sağlık Raporu

Kas yaralanmaları ve travmalarında neden olan hasarın tespiti ve takibi içinde uygulanmış olur. Hemolitik aneminin tespitinde LDH düzeylerinin ölçülmesi rol oynar.

LDH değerleri ölçüldüğünde genel olarak kişinin yaşı göz önünde bulundurulur. Bu sayede referans aralıklarının doğru şekilde hesaplanması ve hastanın yaşına uygun olacak şekilde tedavi yönteminin uygulanmasına yardımcı olunur.

LDH Testi Neden İstenir?

Genel olarak bakıldığında değerlerin düşük veya yüksek çıkma durumları olabilir. Burada meydana gelen LDH değerindeki hafif yükselişlerde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

LDH değerinde meydana gelen yükselmeler özellikle spor yaptıktan sonra kolay bir şekilde yükselmiş olur. Yani sürekli olarak yükselene LDH değerinin risk barındırdığını söylemek doğru olmaz.

Bir diğer durum arasında ise LDH düşüklüğünün görülmesidir. Görülen düşük seviyeden kaynaklı olarak herhangi bir sorun teşkil ettiğini söylemek mümkün değildir. Fakat bu düşüklüğün ortaya çıkmasına sebep olan durumlardan biri ise C vitamini tüketimidir.

Dengeli ve doğru zamanda C vitaminin tüketilmesi büyük önem arz eder. Genetik mutasyonların bazılarında ise kalıcı olarak görülen düşük LDH değeri mevcuttur. Hasta bu problemlerle karşı karşıya kalması durumunda bitkinlik veya kas ağrılarının ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Belirti olarak kendini gösteren kurdeşen, renksiz idrar, kas tutulması gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında hastaneye başvurup doktordan yardım almak gerekir. Doktor isteği üzerine LDH testi istenebilir.

Kan Testi LDH Nedir

Vücutta birden fazla doku ve hücre bulunur. Bunların zaman içerisinde ya da çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak değerinde oynamalar görülür. Birçok doku hasarının tespit edilebilir olması için uzman hekimlerin sıklıkla başvurduğu LDH testi rol oynar.

LDH seviyesi ölçülebilir olması için hastadan numune kan alınır. Alınan numunenin laboratuvar ortamına teslim edilmesi gerekir. Yapılan analizler ve sonuçlar sonrasında hastaya teşhis koyabilmek adına testin rapor edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir  Faktör II Protrombin Testi

LDH Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

İnsan vücudunda bulunan doku ve hücrelerin laktat dehidrogenoz şekerinin üretiminde kullanılan enzimdir. Bu enzim kan içerisinde kişinin yaşına bağlı ve tükettiği gıdalardan kaynaklı olarak değişkenlik gösterir. Çünkü bu enzim az miktarda da olsa kanda bulunabiliyor. Yapılacak olan LDH testi sonucunda hasta hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmasına yardımcı olur.

Laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olan bu işlemin doğruluk payı yüksektir. Hastadan alınan numunelerin kısa süre içinde sonuçlanması mümkündür. Yapılan işlem hem kamu hem de özel hastanelerde aynı sonucu verecektir. Fakat burada zamandan tasarruf etmek isteyen kişiler için işlemlerin özel hastanede yapılması önerilir.

Test sonuçlarına alabilmek için hastanenin yoğunluk durumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu konu hakkında kesin olarak bilgi vermek mümkün değildir. Fakat 2-24 saat içerisinde kan testi sonuçları alınabilir.

LDH Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Yiyecekler ve içecekler hastanın kan değerlerinde ortaya çıkan değerlerin değişkenlik göstermesine sebep olur. Bu yüzden yapılan kan tahlillerinde genelde hastanın LDH testi için aç karnına işlemini gerçekleştirmesi gerektiği vurgulanır.

Alınan gıdaların kan değerlerini doğru çıkarmayacağı ve yanıltıcı sonuçları verebileceğinden kaynaklı olarak; işlemin aç karnına yapılması uygun görülür. Sabahın erken saatlerinde testin yapılması önerilir.

LDH Testi Fiyatları 2024

Kamu ve özel hastanelerde gerçekleştirilen tahlil ve testlerin aynı sonuçları verdiği bir gerçektir. Fakat burada hastanın daha hızlı sonuç almak ve beklemek istemeyenler için işlemlerin özel hastanede yapılması uygun görülür. Yapılan testlerin fiyat bilgisi merak konusu olabilir.

Fakat fiyat bilgisi her hastanede farklılık gösterebilen bir konu başlığıdır. İşlemin yapılacağı hastanemize karar verdikten sonra iletişim bilgilerimizden irtibata geçilir. Bu sayede daha detaylı ve fiyat bilgisi alınabilir. Ldh testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Hiv Duo Ultra Testi