Köpek Alerjisi

Köpek Alerjisi Nedir?

Köpek Alerjisi, evcil hayvan beslenen kişilerde bu alerjinin oluşumları gözlenebilir. Köpek alerjisi semptomlarını hafifletmenin birçok yolu vardır. Köpek alerjilerinin semptomlarını belirleyerek, probleminizi daha iyi yönetebilir ve rahatlama bulabilirsiniz.

Köpeklerde kepek ve tükürük oluşumunu gidermek ve potansiyel olarak dökülmeyi azaltmak için köpeğinizi dışarıda temizleyebilirsiniz. Yine evde çok zaman geçiriyorsanız, bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Köpek Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Köpek alerjisi yaygın semptomları diğer alerjilere, soğuk algınlığına ve gribe benzer olabilir. Bununla birlikte spesifik semptomlar kişiden kişiye değişecektir.

Alerjiniz olup olmadığını veya size yakın birinin alerjisi olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabileceği için aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

 • Hapşırmak,
 • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,
 • Kaşıntılı, kırmızı veya sulu gözler,
 • Kaşıntılı gözler, burun, damak veya boğaz,
 • Öksürük,
 • Sinüs ağrısı,
 • Uyku sorunu,
 • Burnun sık sık yukarı doğru ovuşturulması.

Köpek alerjisi semptomları bazen yetişkinlerin ve çocukların cildinde ortaya çıkabilir. Köpek alerjisi semptom olarak şunları içerebilir:

 • Ürtiker,
 • Egzama,
 • Cilt kaşıntısı: Cildinizde herhangi bir belirti fark ederseniz, en uygun tedaviyi bulmak için doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşmanız en iyisidir.

Köpek Alerjisi Belirtileri Teşhisi ve Aşı Tedavisi

Köpek alerjisi için bazı tıbbi tedaviler bulunabilir. Antihistaminikler, alerjik reaksiyonunuzu tetikleyen histaminlerin etkilerini bloke eder. Reçetesiz temin edilebilirler ve kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısını hafifletmeye yardımcı olabilirler. Kortikosteroidler burun spreyi olarak verilebilir ve iltihabı azaltabilir.

Dekonjestanlar, burun pasajları ve sinüslerinizdeki şişliği azaltmaya yardımcı olarak burnunuzdan nefes almayı kolaylaştırır. Bazı reçetesiz satılan köpek alerjisi hapları, antihistaminiklerin ve dekonjestanların etkilerini aynı anda birleştirir.

İmmünoterapi, maruziyetinizi kademeli olarak artıran bir dizi enjeksiyon yoluyla belirli alerjenlere karşı bağışıklığı kademeli olarak artırmayı içerir. Burun irrigasyonu, burun ve sinüslerden kalın mukusun temizlenmesine yardımcı olabilir. Sadece bir nazal irrigatör veya sıkma şişesi doldurun ve tuzlu su solüsyonu ile burun deliklerinizi durulamak için kullanın.

İlginizi Çekebilir  Üçlü Test

Köpek Alerjisine Bağlı Astım ve Alerjik Rinit

Bazen “pembe göz” olarak bilinen konjonktivit, bakteriler, virüsler veya evcil hayvan kepeği gibi alerjenlerden rahatsızlıklar kaynaklanabilir. Alerjiler ortaya çıktığında, alerjik konjonktivit olarak bilinir. Bakteriyel konjonktivitten farklı olarak alerjik konjonktivit bulaşıcı değildir.

Köpek Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Köpek alerjisi olan kişiler genellikle tükürük, idrar ve kepek kalıntılarına (ölü deri parçaları) tepki verirler. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminin içerdikleri proteinleri tehlikeli kabul etmesi ve bu nedenle onlara tepki vermesidir.

Köpeklere alerjisi olan çoğu insanın köpek tüyüne alerjisi yoktur. Bunun yerine, zamanla o saç üzerinde biriken kepek, idrar ve salyaya alerjileri vardır. Kepek ve tükürük kolayca aktarıldığından ve giysinin liflerine yapışabildiğinden, köpeklerin alerjik reaksiyon göstermesi olasıdır çünkü tetikleyiciler her ikisi de mevcut olmasa bile kişinin giysisinde kalabilir.

Kepek ve kuru tükürük hava yoluyla da bulaşabilir. Bu nedenle yakın zamanda bir köpeğin idrar yaptığı bir yere oturduysanız, belirtiler yaşıyor olabilirsiniz. Köpek alerjisi semptomlarını kontrol etmek için de iki ana yöntemi deneyebilirsiniz: Tıbbi tedaviler veya ev ilaçları uygulanabilir.

Köpek Alerjisinden Sorumlu Alerjenler

Köpek severler, köpekler tüy döktüğünde astım semptomlarını tetikleyebileceğini bilmelidir. Bunun yanında aile köpeğinin neden olduğu astım ataklarını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Önlemler köpekle yakın temasınızı kontrol etmeyi, köpeği yatak odanızdan uzak tutmayı ve evinizi havalandırmayı içerebilir. Köpek alerjisi durumunda aşağıda yer alan maddeleri uygulamak gerekir:

 • Kapıyı kapatarak ve odayı düzenli olarak temizleyerek köpekleri odadan uzak tutun.
 • Evinizin içindeki havadaki alerjenleri gidermek için bir hava temizleyici kullanın. Genel olarak ister yatak odası ister oturma odası olsun, arıtıcıları en çok kullandığınız odaya yerleştirmek en iyisidir.
 • Kürk ile salyalarının parke zeminler ve plastik sandalyeler gibi sert yüzeylere yapışması daha olası olduğundan, köpeklerin döşemeli mobilyalara tırmanmasına izin vermeyin.
 • Her odada sert zemin istemiyorsanız, az tüylü kilim kullanın. Birikmiş kepek ve tükürüğü çıkarmak için kilimlerinizi düzenli olarak vakumlamayı ve buharlamayı unutmayın.
 • Uzun süre bir köpekle oynadıktan veya etrafta bulunduktan sonra kıyafetlerinizi değiştirin.
 • Havadaki alerjenleri azaltmak için köpeği haftada bir yıkayın. Arkadaşınızın veya aile üyenizin köpeğiyse, kibarca onlardan yapmasını isteyin.
İlginizi Çekebilir  Hiv p24 Testi

Hipoalerjenik Köpek Irkları Var Mı?

Tamamen hipoalerjenik köpek diye bir şey yoktur. Tüm köpekler kepek, idrar ve tükürük üretir. Genellikle küçük köpek olarak pazarlanan pahalı safkan köpekler bile tamamen alerjen etken değildir. Bununla birlikte, bazı ırklar daha az tüy dökebilir, daha az alerjen yayabilir ve daha az şiddetli reaksiyonları tetikleyebilir.

Hipoalerjenik Bir Evcil Hayvan İçin Bilimsel Kanıt Var Mı?

Hipoalerjenik evcil hayvan konusunda bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak alerjileri yönetmek için ipuçları verilebilir. Bununla birlikte, bir köpek veya kedi almaya karar verdiyseniz, hayvanı eve getirmeden önce veya sonra aşağıdakileri yapmanız önerilir:

 • Alerjik kişinin seçilen hayvana tepkisini kontrol edin.
 • Bir köpek alerjisi uzmanıyla konuşun ve alerji semptomlarını kontrol etmek için kullanılabilecek tedavi önlemleri hakkında bilgi edinin (örneğin; antihistaminikler, spesifik aşılarla immünoterapi). Bir alerji uzmanının nasıl bulunacağına ilişkin talimatlar için doktorunuza veya çocuk doktorunuza danışın.
 • Alerjisi olan biri, alerjeni çevreye girmeden önce hayvanın derisinden ve kürkünden çıkarmak için hayvana özel losyonlar sürmelidir.
 • Alerjenlerin kolayca toplanabileceği kilim, şilte, döşemeli mobilya ve diğer yüzeyleri kullanmaktan kaçının.
 • Hayvanın yatak odanıza girmesini ve alerjisi olan kişinin yatağında, kanepesinde veya diğer döşemeli mobilyalarda uyumasını ve genel olarak alerjisi olan kişinin çok fazla zaman geçirdiği odalarda kalmasını önleyin. Köpek alerjisi olan kişinin yastığı ile yatağı özel anti-alerji kılıfları ile korunabilir.
 • Evcil hayvan yataklarını veya ortak alanları haftalık olarak yıkayın.
 • Zemini (yüksek verimli filtreli) elektrikli süpürgelerle sık sık süpürün ve toz ile alerjenleri temizlemek yerine toplayabilen elektrikli süpürge, paspasları kullanmaktan kaçının.
 • Klimalar ve nem gidericiler için hava temizleyicileri ve filtreleri kullanmak, evinizdeki havayı temizlemeye yardımcı olabilir.
 • Her şeyden önce, tükürükleriyle temastan kaçının.
 • Hayvanı elledikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.
İlginizi Çekebilir  Üst Batın Ultrasonu

Köpek Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Köpek alerjisi fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca önlem olarak alerjenleri azaltmak için evcil hayvan yatağı kullanabilirsiniz. Bir kedi veya köpek yorganıyla evcil hayvanınızın yatağını koruyabilir ve tüyleri azaltabilirsiniz.

Evcil hayvanınızın yatağını güzel, temiz ve alerjiden uzak tutmak için sık sık yıkadığınızdan emin olun. Su geçirmez bir kılıf bulabilirseniz küf oluşumunu önleyebilirsiniz.

Evcil hayvanınızın yatağını sık sık yıkayın veya püskürtün. Yatağınızın değiştiremeyeceğiniz özel bir kılıfı olsa bile evcil hayvan tüylerini ve alerjilerini kontrol edebilirsiniz.

Tüy oluşumunu önlemek için nevresimlerinizi haftada bir kez sıcak suda yıkamayı unutmayın. Evinizdeki kanepeler ve kilimler gibi kolayca temizleyemediğiniz diğer yumuşak yüzeyler için alerjen azaltıcı kumaş temizleyiciler yardımcı olabilir.

İpek veya diğer hipoalerjenik kumaşları kullanın. Amerika Alerji Vakfı, hipoalerjenik bir seçenek olarak bazı ipek çarşafları onaylamıştır. Bu nedenle akredite bir sertifikaya sahip bir kedi veya köpek yatağı aradığınızdan emin olun.

Evcil hayvanınızın en sevdiği yerleri düzenli olarak süpürün. Toz akarlarını ve kepeği kontrol altında tutmak için bu önemdir. Evcil hayvanınızın en sevdiği saklanma yerlerinin her birini süpürmeyi unutmayın.

Ayrıca, evcil hayvanlara sahip evler için özel olarak yapılmış elektrikli süpürgeler veya astımı olan kişiler için sertifikalı cihazlar kullanabilirsiniz. Bunlar toz, saç ve kepeği toplamak için tasarlandıkları için köpek alerjisi olanlar için biraz daha uygundur.

Evcil hayvanınızın yatağını yatak odanızdan uzak tutun. Bu, alerjenlerle savaşmanıza yardımcı olacaktır. Yatağınızda köpeğiniz veya kediniz için toza ve alerjene dayanıklı örtüler kullanmaya çalışın.

Alerjisiz yatak takımı, evcil hayvan tüylerini ve diğer alerjenleri kontrol edebilir ve maruz kalmanızı azaltmaya yardımcı olabilir. Köpek alerjisi için tedavinin yanı sıra alerjiden korunabilmek için önlem almak da yeterli olacaktır. Köpek Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.