Gıda İntolerans Testi

Gıda İntoleransı Testi hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Gıda intolerans testi, kişinin tüketmiş olduğu besinlere karşı herhangi bir sindirim reaksiyonu gösterip göstermediğini anlamak için hastalara uygulanır.

Teste alınan gıdanın kişinin sindirim siteminde herhangi bir reaksiyona neden olup olmadığı ve hangi bağışıklık reaksiyonuna neden olduğunu gözlemlenmesi mümkündür.

Bağışıklık sistemi kişiyi tüm rahatsızlıklara ve kronik hastalıklara karşı korur. Bu sebepten ötürü bağışıklık sistemine zarar gelmesi ya da zayıflaması büyük tehlike oluşturacaktır.

Bağışıklık sistemine zarar veren ve zayıflayan gıdalar gıda intoleransı testi yapılarak tespit edilir. Aynı zamanda bu besinler kişiden kişiye göre değişebiliyor.

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Kişinin vücudunun farklı gıdalara karşı herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğinin ölçüldüğü işlem gıda intoleransı testi olarak bilinir. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları bu test sayesinde kolayca açığa çıkar.

Sindirim sistemine zarar gelmesi kişinin bağışıklık sitemini zayıflatır. Bundan dolayı gıda intoleransı bulunan kişilerin hangi gıdalara karşı bu etkiyi gördüklerini bilmeleri ve dikkat etmeleri gerekiyor.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kişinin parmak ucundan çok az miktarda kan örneği alınır. Daha sonra bu kan örneği laboratuvar koşulları altında incelenir.

Sonuçlara göre de kişinin reaksiyon gösterdiği besinler belirlenir. Üstelik bu besinlere ne derece duyarlılık olunduğu da bu gıda intoleransı testi ile belirleniyor.

Bu açıdan kişinin sağlığını ve beslenme düzenini yüksek derecede etkileyen gıda intoleransının olup olmadığı kolayca belirlenir. Bu sayede kişi beslenme düzenini bu doğrultuda değiştirip daha sağlıklı bir yaşama geçebilir.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Kişide gıda intoleransı olup olmadığını anlamak için kesinlikle kan tahlili yapmak gerekiyor. Öncelikle kişiden kan örneği alınır.

Bu alınan kan örneği laboratuvar ortamında incelenmeye alınır. Bu inceleme sırasında hastanın farklı besinlerden hangilerine duyarlı olduğuna ve reaksiyon geliştirdiğine bakılıyor.

Yapılan kan tahlilleri sonucunda kişinin hangi besine karşı duyarlılığı olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kişinin gıda intoleransının bulunduğu besine karşı hangi derecede duyarlılığı olduğu da belirleniyor.

Yapılan kan tahlilleri kişinin gıda intoleransı olup olmadığı hakkında bilgi verir ve tanı koymak da yeterlidir.

Gıda İntoleransına Ne Sebep Olur?

Kişide gıda intoleransına neden olan en büyük sebep kişide meydana gelen enzim eksikliğidir. Bunun yanında gıdanın içerisinde yer alan maddelerin sindirilemiyor olmasıdır. Gıda intoleransı çeşitlerinden laktoz intoleransından bahsedecek olursak oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur diyebiliriz.

Laktaz sütte yer alan ve laktoz karbonhidratının sindirilmesini sağlayan bir enzimdir. Laktaz enzimi eksikliği sonucunda laktoz intoleransı meydana gelir ve kesinlikle kişi için tehlikeli bir durumdur.

Besin Alerjisi mi Gıda İntoleransı mı Arasındaki Fark Nedir?

Gıdalara karşı aşırı hassa bir reaksiyon gösterilmesi durumunda oluşan rahatsızlık şüphesiz ki gıda alerjisidir. Genel olarak sindirimden hemen sonra oluşan bu hassasiyet hayati bir risk taşır ve oldukça tehlikelidir. Gıda intoleransında ise reaksiyon bir süre meydana gelir.

Kişinin vücudunun reaksiyon gösterdiği besinler tüketildikten günler sonra rahatsızlık ortaya çıkar. Ancak bu durum kişi için hayati bir tehlike ve risk taşımaz.

Kişide gıda intoleransını ve besin alerjisini bu şekilde ayırt edilmesi mümkündür. Özellikle de kişiye gıda intoleransı testi yaptırılması bu ayrımı sağlamak açısından daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Kişide meydana gelen gıda intoleransının belli başlı belirtileri vardır. Herhangi bir gıdanın kişinin vücudunda reaksiyon oluşturması sindirim sistemini doğrudan etkileyecektir. Gıda intoleransı olan kişide mide bulantısı ve kusma meydana gelir.

Aynı zamanda ishal olma durumu da gözlemlenir. Sindirim sisteminde ciddi rahatsızlıklar meydana gelir ve kişi bu durumdan oldukça etkilenir. Kişinin günlük hayatında zorluklar çıkmaya başlar.

Bu durumda gıda intoleransı testi yaptırmak ve hangi gıdaya karşı vücudun reaksiyon gösterdiğini bilmek çok önemlidir. Daha sonra ise kişinin beslenme alışkanlıklarını tamamen buna bağlı olarak değiştirmesi gerekir. Test sonucuna bağlı olarak laboratuvar incelemeleri sonucunda belirlenen gıdalardan uzak durulması gerekir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kişinin vücudunun o besine karşı meydana getirdiği reaksiyonun derecesinin bilinmesidir. Bu durumda alanında uzman bir diyetisyenden destek alınmalıdır.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yorumlanır?

Kan tahlilleri sonucunda çıkan test sonuçları ayrı bir raporda derleniyor. Test sonuçları 5 farklı sınıfta inceleniyor. Bu incelemeler besinin immün reaksiyon derecesine göre ayarlanıyor.

Test sonuçları kişinin beslenme şeklini doğrudan etkileyeceği için sonuçlar çıkar çıkmaz kişi alanında uzman bir diyetisyene yönlendirilecektir.

Yapılan kan tahlilleri sonucunda kişide tespit edilen gıda intoleransının bulunduğu tehlikeli gıdalar kişinin beslenme programından çıkarılacaktır.

Kişide gıda intoleransı testi sonucuna göre reaksiyon sınıfı 5 olan gıdalar en fazla 6 ay kadar diyetten çıkarılır. Reaksiyon sınıfı 4 olan gıdalar 3 ve 6 ay arası bir süre tüketilmemelidir. Daha sonra ki süreçlerde ise bu gıdalar dikkatli ve aralıklı olarak tüketilmelidir.

Gıda İntoleransı Testi Fiyatları 2024

Bazı gıdalar kişinin vücudunda reaksiyona neden olurlar. Bu da sindirim sistemini doğrudan etkiler. Aynı zamanda kişiyi rahatsız eder. Bunun önüne geçmek ise kişilerin kendi elindedir. Sağlığını önemseyen herkesin gerekli testleri olarak önlem almaları gerekir.

Gıda intoleransının tespit edilmesi için uygulanan test birçok özel ve devlet hastanelerinde uygulanıyor. Testin yapıldığı kuruma göre gıda intoleransı testi fiyatı da değişiklik gösteriyor. Gıda inteloransı testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.