Gaitada Gizli Kan Testi

Gaita Gizli Kan Testi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

Gaitada Gizli Kan Testi; İnsanlarda zaman zaman ortaya çıkan bazı rahatsızlıkların teşhisinde önemli yer edinen testlerden biri de gaita gizli kan testi olarak bilinir. Bu test sayesinde gastrointestinal rahatsızlıkları kolay bir şekilde ortaya çıkar. Gaita üzerinde belli olmayan gizli kanamalar bu test sayesinde ortaya çıkar.

Kişiden alınan gaita örneği üzerinde gerekli incelemeler yapılır ve gaitada gizli kan testi tamamlanır. Bu sayede eğer ki kişide sindirim sistemi kaynaklı bir rahatsızlık var ise tespit edilerek erken tedaviye başlanır. Erken tedaviye başlamak kişinin sağlığını doğrudan etkileyen önemli bir adımdır.

Gaita Gizli Kan Testi Nedir?

Gaita üzerinde gözle görülmeyecek şekilde meydana gelen kanamalarının tespiti gaitada gizli kan testi sayesinde sağlanır.

Gastrointestinal sistem dahilinde meydana gelen kanamalar bu test sayesinde tespit edilir. Gizli kanamalar kişinin sağlığını tehdit eder ve çok risklidir. Bu sebepten kaynaklı şüpheli durumlarda kesinlikle bir hekime başvurmak ve bu testi yaptırmak gerekir.

Gaita örneği üzerinden yapılan bu testin doğru bir şekilde yapılması kişinin sağlık durumu açısından çok önemlidir.

Gaita örneği üzerinde doğru sonuçlar elde etmek ve doğru bir teşhis koymak için kesinlikle yapılan test çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Üstelik sadece kanamaya neden olan hastalığın tespiti değil bunun altında yatan sebeplerde bu test sayesinde ortaya çıkar.

Gaita Gizli Kan Testi Nasıl Yapılır?

Kişiden gaita örneği alınarak yapılan bu test diğer gaita testlerinden daha farklı bir şekilde uygulanır. Hastadan içine su ya da idrar karışmamış gaita örneği üç gün boyunca alınır.

Alınacak olan gaita örnekleri her gün farklı saatlerde alınmalıdır. Aynı zamanda her gaita örneği farklı kaplarda saklanmalıdır.

Kişiden bu şekilde alınan gaita örnekleri laboratuvar şartları altında gerekli işlemler yapılarak incelemeye alınırlar. Laboratuvar şartları altında mikroskobik cam üzerinde incelenen gaita örnekleri alınmadan önce hastanın kesinlikle herhangi bir ilaç içmemiş olması da gerekiyor.

Gaita üzerinde yapılan incelemeler sonucunda çıkan sonuçlar doğrultusunda hasta için en uygun beslenme şekli belirlenir ve tedavi sürecine başlanır.

Gaitada Gizli Kan Testi Kaç Günde Çıkar?

laboratuvar şartları altında uygulanan bu gaita testi sonuçları ortalama üç ya da dört gün içerisinde çıkar. Uygulanan testin sonucunun çıkma süresi gaita örneklerinin hangi saatlerde yapılmış olduğuna da bağlı olarak değişir.

Ancak genel olarak en fazla bir hafta içerisinde gaitada gizli kan testi sonuçları çıkacaktır. Sonuçlar çıkar çıkmaz öncelikle ilgili hekimin eline ulaşır. Daha sonra hekim tarafından incelenen sonuçlar hastaya da bildirilir.

Gaita Gizli Kan Testi Değerleri

Gaita örnekleri üzerinde yapılan test sonuçları değerlere bağlı olarak negatif ya da pozitif olarak değerlendirilir. Gaita testinin normal değerleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Özellikle de kolon kanseri teşhisinde büyük yeri olan gaitada gizli kan testi değerlerinin normal kabul edilmesi için birçok faktöre bakmak gerekiyor.

Bu değerlerin belirlenmesinde öncelikle kişinin yaşı ve cinsiyeti belirleyici etkenlerdir. Bunun yanında kişinin varsa kronik hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar gaita sonuçlarının normal değerleri hakkında bilgi verir.

Gaitada normal değerlerde kan bulunması herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak gaitada normal değerler üzerinde kan bulunması kişi için risklidir ve birçok hastalığın habercisi olabilir.

Gaita Gizli kan Testi Güvenilir mi?

Kişiden test için alınan gaita örneklerinin laboratuvar ortamında profesyonel bir şekilde yapılması çok önemlidir. Testin alanında uzman kişiler tarafından doğru bir şekilde yapılması çıkacak olan sonucun doğruluğunu direkt etkiler.

Bu sebepten kaynaklı test aşaması teşhis konusunda en büyük etki eden aşamadır. Laboratuvarda yapılan incelemeler sonucunda test sonucu pozitif ya da negatif çıkar.

Test sonuçları çizgisel olarak oluşur ve ilgili hekime ulaştırılır. Laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenen gaita örneklerine bağlı olarak çıkan sonuçlar güvenilir veriler oluşturur.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uygulanan testin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Gaita gerekli koşullarda saklanır ve test doğru bir şekilde uygulanır ise çıkacak olan sonuçlar o kadar güvenilir olacaktır.

Gaita Gizli Kan Testi Yorumu Nedir?

Kalın bağırsak kanseri yani kolon kanseri son dönemlerde oldukça artan kanser türleri arasında yer alıyor. Üstelik kolon kanseri büyük risk taşıdığı gibi ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta erken teşhis koymaktır. Kişiden gaita örneği alınarak incelemelerin yapıldığı gaitada gizli kan testi kolon kanserinin teşhisi açısından çok önemlidir.

Kişide karın ağrısı, dışkılamada bozukluk ya da makattan kan gelmesi durumunda bu test istenir ve uygulanır. Bu durumlarda olası bir kolon kanseri riskine karşı en iyi önlem bu testi yaptırmaktır.

Test sonucuna göre erken tedavi sürecini başlatmak mümkündür. Bu da hastanın ölüm riskine karşı uygulanmış en büyük adımlardan biridir.

Gaita Gizli Kan Testi Kiti Fiyatları 2024

Gaitada oluşan kanın değerleri laboratuvar testleri dışında basit kitler ile de ölçülebilir. Kişiler bu kitlere eczanelerden ya da internette satışını yapan sitelerden temin edebilirler. Kolon testinde büyük yer edinen gaita testi kitleri piyasada farklı fiyat aralıklarında yer alır.

Bu fiyatlar satışının yapıldığı yerlere bağlıdır. Kişi için gaitada gizli kan testi yaptırmanın yanında bu kitleri kullanmak da pratik olacaktır. Gaita gizli kan testi kiti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.