Üst Batın Usg

Üst Batın Ultrasonu Nedir?

Üst batın usg, kanın akış hızını belirmek adına son derece yaygın olarak kullanılır. Karın bölgesinde yer alan iç organları incelemek için üst batın usg tercih edilir.

Görüntüleme kapsamında detaylı bir şekilde inceleme yapılması ve buradaki organların sağlık sorunlarının tespit edilmesi çok kolaydır. Erken tedavi sayesinde hastalıkların daha rahat bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olur. Bu nedenle de ultrason çektirilmesi hastalar için oldukça yararlı bir işlemdir.

Ultrason görüntüleme yöntemleri arasında en fazla kullanılanlardan birisi olarak bilinir. Bu yöntemde kişiler hiç acı ya da ağrı yaşamaz.

İç organların görüntülenmesinde ve hastalıkların tespit edilmesinde önemli bir işlemdir. Eğer bir sağlık sorunu varsa ultrason yöntemi kullanılarak kısa sürede tanı koyulabilir. Bunun yanı sıra kan damarlarının incelenmesi amacıyla da uygulanan bir yöntemdir.

Tüm Abdomen Ultrason Nedir?

Tüm abdomen ultrason, karın boşluğundaki ana organları görüntüleme amacıyla yapılan işleme denir. Abdominal bölgede yapılan bu görüntüleme hem kolay hem de faydalıdır.

Aynı zamanda radyolojik görüntüleme tetkikleri içerisinde güvenli yöntemlerden birisi olarak ön plana çıkar. Genel olarak böbrekler, karaciğer, akciğer, safra kesesi, dalak ve pankreasın görüntülenmesi amacıyla uygulanır.

Bunların yanı sıra tüm abdomen ultrason işlemi hamileler için de yapılıyor. Fetüsün takip edilmesi konusunda uzman doktorlar tarafından sık uygulanan bir yöntemdir.

Organlarda meydana gelen sorunların tespit edilmesinde, böbrek taşları, safra testleri, böbrek kistler, karaciğer kanseri gibi durumların öğrenilmesinde işe yarar. Bu durumlar için erken tanı koyma amacıyla ve tedavi sağlama amacıyla kullanılır.

Batın Ultrasonu Neden Yapılır?

Batın ultrasonu oldukça fazla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile karın boşluğundan bulunan bütün iç organların detaylı bir şekilde görüntülenmesi sağlanır. İnsan vücudunda hayati önem taşıyan organların bazıları karın boşluğunda yer alır.

İlginizi Çekebilir  4 Boyutlu Ultrason

Eğer bu organlarda bir sorun olursa insanları hayatı olumsuz etkilenir. Hastalıkların ilerlemesini ve daha ciddi bir hale gelmesini engellemek amacıyla üst batın ultrason kullanılır. İncelenen organlar safra kesesi, dalak, karaciğer, pankreas ve böbreklerdir.

Aynı zamanda karın boşluğundaki sıvı birikmesini incelemek için de üst batın usg çekilir. Bunların yanı sıra Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında safra taşı, pankreas kanseri, böbrek taşı, fıtık, karaciğer kanseri ve benzeri çok sayıda hastalığı teşhis etmek amacıyla uygulanıyor.

Belirtilen hastalıklarda en doğru şekilde tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanması için ultrason çekimi yapılması gerekiyor.

Batın Ultrasonunun Riskleri Nelerdir?

Karın boşluğunda görüntüleme yapılabilmesi için ultrason yöntemine ihtiyaç duyulur. Bu yöntem kapsamında yapılan görüntüleme, hastalar için herhangi bir şekilde risk oluşturmaz. Üst batın ultrason çekimi sırasında radyasyon ya da X ışını kullanılmıyor. Bu yöntem ses dalgaları kullanarak görüntü elde edilmesini sağlar.

Yani sağlık açısından hiçbir şekilde risk teşkil etmez. Aynı zamanda ağrısız bir yöntem olmasıyla da ön plana çıkar. Diğer görüntüleme yöntemleri ile kıyaslandığında hem daha güvenli hem de daha kolay olduğunu söylemek mümkündür.

Risk yaratmadığı gibi erken tanı imkanı sunması sayesinde de son derece yararlıdır. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile ultrason çekimi yapılarak karın bölgesindeki organlar incelenebilir.

Tüm Batın Ultrason Hazırlığı

Ultrason güvenilir bir görüntüleme tekniği olarak günümüzde neredeyse her sağlık kuruluşunda sık uygulanır. Geniş kapsamlı bir görüntüleme yöntemi olarak pek çok bölge için kullanılır. Üst batın ultrason yönteminde ise karın boşluğunun ve burada bulunan organların incelenmesi sağlanır. İşlem öncesinde hastaların yapması gereken bir hazırlık bulunmuyor.

Hangi organın görüntüleneceğine bağlı işlem öncesinde uygulanması gerekenler değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda ağrısız bir işlem olmasından kaynaklı anestezi yapılmasına ihtiyaç duyulmuyor.

İlginizi Çekebilir  Tiroid Ultrasonu

Safra kesesi ya da idrar yolu için görüntüleme yapılacaksa idrara sıkışık olma durumu istenebilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile yapılabilen işlem, uzman sağlık personelleri tarafından yapılır ve daha sonra sonuçlar doktorlar tarafından değerlendirilir.

Tüm Batın Ultrason Mide Çekimi

Mide, insan vücudundaki en önemli organlardan birisi olarak ön plana çıkar. Karın boşluğunda yer alır ve bu organı incelemek için ultrason yöntemi kullanılır. Midede meydana gelen sağlık sorunlarının tespit ve tedavisinde sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu sorunlar genel olarak reflü, kusma, mide yanması, bulantı, gastrit ve benzeri şekilde oluyor.

Mide incelemesinin net ve detaylı yapılabilmesi için en ideal yöntemlerin başında gelir. Hastalıkların neden ortaya çıktığının belirlenmesini sağlar ve tedavi için uygun yöntemin belirlenmesinde yol gösterici olur.

Üst batın ultrason yapılarak mide çekimi gerçekleştirilir ve kolay bir şekilde hastalık tespiti yapılır. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile profesyonel bir şekilde çekim yapılır ve mide hastalıkları belirlenir.

Üst Batın Ultrason Fiyatları 2024

Karın boşluğunda insan sağlığını etkileyen çeşitli sorunlar medyana gelebilir. Bu sorunlar neticesinde hastanın hayati hastalıklar yaşaması dahi mümkündür.

Eğer buradaki organlarda kist, kitle, hastalık olursa tanı konulması için ultrason çekimi gerekir. Sağlık kurumlarının birçoğunda ultrason çekilir. Bu kurumlara bağlı olarak fiyatlar değişir.

Aynı zamanda hangi organın görüntüleneceği ve ne kadar kapsamlı bir inceleme yapılacağına göre de işlemin ücretleri değişir. Ne kadar kapsamlı olursa o fiyat da aynı şekilde artar.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde bu işlem hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Karın boşluğu organlarının incelenmesi için üst batın ultrason yönteminden yararlanılabilir. Üst batın ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.