TSH Testi

TSH Testi Nedir?

TSH testi, tiroid bezi hormonlarının yeterli seviyede sağladığı ve doğru şekilde çalışıp çalışmadığını tespit etmek amacı ile uygulanır. TSH tiroidin etkilendiği hormon olarak da bilinmektedir. Tiroit bezinin hormon üretimi esnasında uyarılması ile beraber daha fazla üretilerek kana karışmasına yardımcı olur.

Yapılan TSH testi ile hastalıkların tanısını konulur. Tiroit bezleri bazen olması gerektiğinden daha fazla ya da az çalışıyor. Tiroid bezlerinin az çalışması durumuna hipotiroid fazla çalışması durumuna da hipertiroid adı verilir.

Uygun düzeyde saygıdan mıdır durumlarda hipotiroid meydana gelir ve dokularda yeterli seviyede tiroid hormonu salgılanmaz.  Bu duruma bağlı olarak metabolizma yavaşlar. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında muhakkak TSH testi yapılması gereklidir.

TSH Testi Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan TSH test ile ile diğer testler biraz benzerlik gösterir. TSH testi için  sağlık çalışanı dirseğin iç tarafında yer alan damardan kan alır. Tiroid hormonları gün içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterir ve bundan kaynaklı olarak testin sabahın erken saatlerinde yapılması uygun görülür.

Anlam kan örneğinin incelenmesi için laboratuvara gönderilmesi sağlanır. Yapılan incelemeler neticesinde rapor alarak sonuçlanır öylece uzman hekim tarafından değerlendirilir ve hastanın sağlık durumu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılır.

TSH Testi Neden Yapılır?

Dünyada ve ülkemiz genelinde çok fazla taramanın yapılmış olduğu  TSH testi daha başarılı sonuçlara ulaşmak ve net tanı koymak amacı ile kullanılır. TSH testte bazı yükselişler veya düşüşler görülebilir.

Testin sonuçlanması ile beraber doğru şekilde yorum yapmak ve tanı koymak kolaylaşır. Testin yüksek seviyede olması halinde tiroid bezlerinin normale göre az çalıştığı ve hipofiz bezinde de tümör gibi rahatsızlıkların görülebileceği nedeni ile test yapılır.

TSH Test Kaç Olmalı?

TSH testte her hastada değişkenlik gösterir. Ancak normal şartlar altında her hastada 1 litre için 0,4 ila 5,0 ml arasında olması gereklidir. Bu değer normal olarak kabul edildiği için herhangi bir düşük veya yükselme esnasında bu değer aralığında olması için muhakkak tedavinin başlatılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGG Testi

TSH Testi Ne Zaman Yapılır?

Kişide ortaya çıkan belirtiler ve problemleri açıklığa kavuşması için muhakkak TSH testi yapılmazsa gereklidir. Yapılan test ile tanının konulması ve tedavinin başlaması netlik kazanır. Bu testin normalde adetin 1. gününde yapılması gereklidir.

Ancak bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmak için muhakkak hekimini vermiş olduğu talimatlara uyulması gereklidir. TSH test aç karnına yapılır ve yaklaşık olarak 8 ya da 12 saatlik açlık gereklidir.

Aç karnına test yapılmasının amacı kanın içerisindeki maddelerin vitaminlerin minerallerin ve diğer durumların doğru bir şekilde hesaplanmasıdır. Alınan kan örneği laboratuvar ortamında gönderilir ve burada gerçekleştirilen analizler sonrasında rapor sonuçlanmış olur ve hekim tarafından değerlendirilir.

TSH Test Aç Karnına mı Yapılır?

Diğer kan testlerinde olduğu gibi  TSH testi içinde dirseğin iç kısmında bulunan damardan kan alınır Ve laboratuara gönderilir. Tiroid hormonları gün içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterir ve bu nedenle bu testin sabah erken saatlerde yapılması gereklidir.

Test an önce hastadan 8 ya da 12 saatlik açlık istenir Bu sayede elde edilecek olan sonuçlar doğru bir şekilde hesaplanır. Hastanın ihtiyaç duyması halinde bir bardaktan daha az su içilebilir. Ayrıca test yapılmadan önce kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigarada bulunan nikotin değerlerde oynamaya neden olabilir.

TSH Test Adetliyken mi Yapılır?

Normal şartlarda kadınlar için gerekli görülen hormon testi adet döngüsüne göre ayarlanmaktadır. Kadınlarda oluşan fizyolojik olaylar esnasında hormon seviyesi farklılık gösterir.

Burada hormon seviyesinin baz alınacağı durumların ölçülebilir olması nedeni ile kadınların adetlerinin 1. Gününde test yaptırmaları istenir. Normal şartlar altında bu durum baz alınarak işlem yapılır Ancak daha doğru ve sağlıklı sonuçlar almak için uzman hekim ile bu konunun konuşulması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  HPSA Testi

TSH Test Kaç Olmalı?

TSH testi normal şartlarda değer aralıklarının her 1 litre başına 0,4 ve 5,0 ml olmasa gerekli durmaktan bir yerin altında ya da üstünde olması halinde muhakkak uzman hekim tarafından tedavinin başlatılması gerekir. Ancak tiroid bozukluğu görülmesi halinde tedavi süreci başlatılmış olacağı için burada litre başına 0,5 ila 3, 0 ml aralığında olan değerler normal kabul edilir.

TSH Testi Fiyatları 2024

Tiroid hastalığı ciddi sağlık problemleri ve farklı hastalıkları da beraberinde getirir. Yapılan çalışmalar neticesinde ve gerçekleştirilen TSH testi ile beraber bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak mümkündür. Elde edilen sonuçlarla birlikte doğru teşhisin konulması ve uygun olan tedavi yöntemlerinin başlatılması büyük önem taşır.

Yapılan testler tüm sağlık kuruluşlarında aynı şekilde yapılmaktadır. Kamu hastaneleri ve özel hastanelerden alınacak olan hizmet neticesinde raporların sonuçlanması halinde uzman hekimler tarafından değerlendirilir.

Test fiyatları özel hastaneler ve devlet hastaneleri arasında farklılık gösterir. Çok acil ihtiyaç olması halinde sonucun erken çıkması için TSH test özel hastanede yaptırılması da uygun görülür. Çünkü devlet hastanelerinde rağbet fazla olduğu için özel hastanelere göre test sonuçları daha geç çıkacaktır.

Özel sağlık sigortası bulunan kişiler için özel hastanelerde indirim uygulanır. Tsh testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.