Tam İdrar Tahlili

Tam İdrar Tahlili

Tam idrar tahlili; Birçok sağlık sorunları idrar sorunlarına bağlı olarak da meydana geliyor. Bu hastalıklar arasında böbrek hastalıkları, kalp ve damar sorunları, akciğer hastalıkları gibi önemli sağlık sorunları yer alıyor. Bu kapsamda tam idrar tahlili mutlaka erken zamanda yaptırılmalıdır.

İsminden de anlaşılacağı gibi bu test doğrudan idrar analizini kapsar. İdrar içerisinde çok çeşitli enzimler yer alır. Söz konusu enzimlerde meydana gelen işlev sorunları beraberinde idrar kalitesinin de düşmesine sebep oluyor.

İdrar analizi üzerinden birçok sağlık sorunları hakkında bilgi elde edilebilir ve genel takipler yapılabilir. Bu test üzerinden idrar içerisinde yer alması gereken maddelerin tespiti, idrar yoğunluğu ve idrar içerisinde yer almaması gereken etkenler kolay ve hızlı bir şekilde gözlemleniyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken tam idrar tahlili profesyonel klinik merkezi üzerinden talep edilmesidir. Amatör türünden kliniklerden test sonucu %100 garanti kapsamında alınamaz.

Tam İdrar Tahlili Nedir?

Merak edilen tam idrar tahlili idrarın özet olarak incelenmesidir. Bu işlem kan numunesinde olduğu gibi doğrudan konforlu ve hijyenik laboratuvar ortamında ilgili doktor tarafından gerçekleştirilir.

Testin mutlaka uzman hekim tarafından yapılması şeffaf sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir. Biyokimya laboratuvarlarında gerçekleştirilen bir dizi işlemlerden sonrasında test uygulamasına geçilir. Testin en önemli avantajlarından biri, kısa süre içerisinde netice sunmasıdır.

Ancak testle birlikte kültür testi de uygulanması durumunda sonuç ortalama olarak 48 saat sonrasına alınabilir. İdrar kültüründe ise üreme durumu olup olmadığına bakılır. Bu kapsamda ise üreme sorunu görüldüğünde gerekli tedavi uygulamalarına geçilir.

Tam İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

Basit bir şekilde yapılan tam idrar tahlili ilk olarak dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Bu doğrultuda hastalar idrar örneği sunmadan önce mutlaka ellerini sıvı veya katı sabunla yıkamalıdır. İdrar kabıyla temas edilmeden özenli bir şekilde doktorun belirttiği düzeyde idrar kaba boşaltılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Üre Testi

Hemen akabinde kabın kapağı dikkatli bir biçimde kapatılarak laboratuvar görevlisine teslimatı yapılmalıdır. Bu testte hastalardan talep edilen farklı biçimler üzerinden uygulanır.

Tam İdrar Tahlili Neden İstenir?

Bu test birçok durumlara bağlı olarak doktor tarafından talep edilebilir. Yukarıda da belirtildiği üzere idrar tahlili sağlık sorunlarının tespit ve takibi için talep edilir.

İdrar tahlili üzerinden hastada yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi kronik türünden sağlık sorunları olup olmadığına bakılabilir. Dolaysıyla tam idrar tahlili hastalıkların belirlenmesinde önemli bir rol üstlenir. Bugün meydana gelen birçok hastalıkların temelinde kan sorunları olduğu gibi idrar problemleri de söz konusudur.

Tam İdrar Tahlili Normal Değerleri Nelerdir?

Tam idrar tahlili normal değerleri hakkında hastaların bilgili olması önemlidir. Bu kapsamda tam idrar tahlili testi sonucu öğrenilmeden tedavi aşamalarına geçilmemelidir. Tam idrar tahlilinde normal değerler 4-5 ve 8 aralığında yer alır. PH ortalaması ise 6 olarak onaylanır.

Özellikle mide bulantıları, kan sorunları, uzun süreli olarak alınan soğuk duşlar ve alkali yapabilen maddeler idrar içerisinde yer alan PH oranının yükselmesine sebep olur. Tam idrar tahlili normal değerleri ayrıca test sonrasında da tespit edilebilir.

Tam İdrar Tahlili Ne Zaman Yapılır?

Tam idrar tahlili için herhangi bir zaman dilimi söz konusu değildir. Bu test hafta içi 5 gün boyunca klinik merkezinden yaptırılabilir.

Bu test daha çok hamilelik durum değerlendirmelerinde, planlanan cerrahi müdahale öncesinde bireylerde karın ağrıları, idrar yaparken ağrılar, sık bir şekilde idrara çıkılması ve idrar içerisinde kan görülmesi gibi birçok durumlarda talep edilir. Söz konusu durumlar sık bir şekilde meydana gelebiliyor.

Bu da testin daha yoğun bir şekilde uygulanmasına sebep oluyor. Test sonucu en fazla 48 saat sonrasında verilir. Bu sebeple hastalar tercihi doğrultusunda doktor sitesinden veyahut doğrudan ilgili klinik merkezine de başvurarak testin sonucu hakkında bilgi alabilir. İdrar testinde herhangi yan etkiler bulunmaz. Bu sebeple bireyler güvenle bu testi yaptırabilirler.

İlginizi Çekebilir  Patoloji

Tam İdrar Tahlili Aç Karnına mı Yapılır?

Bu işlemde ayrıca uzman doktor tarafından da hastaya ön bilgiler sunulur. Uygulamanın özellikle sabah saatlerinde gerçekleştirilmesi daha şeffaf sonuçlar elde edilmesi açısından önemlidir. Bu kapsamda kısa süreçlerde su tüketilerek gerçekleştirilen idrar tahlilinden hatalı neticeler elde edilmesi mümkündür. Dolaysıyla bireylerin işlem boyunca mümkünse su tüketmemeye özen göstermesi önemlidir.

Bununla birlikte idrarın ise idrar kesesi içerisinde en düşük 4 saat boyunca kalması gerekir. Bireylerin bu ayrıntılara dikkat etmesi tavsiye edilir. İdrar tahlili genellikle aç karnına uygulanır. Fakat yüksek tansiyon ve diyabet gibi besin tüketim zorunluluğu olan kronik türünden hastalıklarda ilgili hekim tarafından da uygun görülmesi durumunda tok karnına da işlem yapılabilir.

Tam İdrar Tahlilinde Gebelik Belli Olur mu?

Gebelik kuşkusu duyulması durumunda tam idrar tahlili yaptırılabilir. Bu uygulamanın en önemli özelliklerinden biri de, gebeliği kolayca tespit etmesidir. Ancak bu durum kesin olarak anne adaylarının gebe olduğunu göstermeyebilir.

Hormonsal dengesizliklere bağlı olarak idrar sonucunda değişimler meydana gelebilir. Test sonucunda hormonların yüksek çıkması durumunda anne adayının gebe olduğu gözlemlenebilir. İdrar testi bu kapsamda geniş içerikli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Tam İdrar Tahlil Ne Kadar Sürede Çıkar?

Anne adayları tarafından da merak edilen tam idrar tahlili genellikle en fazla 2 gün içerisinde sonuç verir. Ancak bu süreç hastanelerin yoğunluğuna göre bazen uzayabiliyor. İdrar sonucunuzu erken sürede almak için sağlık birimi tercihi önemlidir. Bu kapsamda mümkünse kaliteli bir klinik merkezi tercih edilmelidir.

Tam İdrar Tahlili Fiyatları 2024

2024 yılında tam idrar tahlillerinin fiyatı düşüktür. Bu kapsamda minimum bir ödeme yaparak uygulamadan faydalanabilirsiniz. Test geçmiş dönemlerde daha yüksek fiyattan uygulanıyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı daha düşük test fiyatları konusunda düzenleme yaparak her yıl düzenli olarak doktor kliniklerine aktardı.

İlginizi Çekebilir  Akdeniz Ateşi (FMF testi)

Siz de merkezimizdeki doktorlardan destek alarak tam idrar tahlil yaptırabilirsiniz. Tam idrar tahlili fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.