Smear Testi

Smear Testi

Smear testi, klinik merkezinde en çok uygulanan testler arasında yer alır. Birçok özellikleri bulunan bu tıbbi test uzman hekim tarafından %100 garanti kapsamında uygulanır. Bu doğrultuda test sonucu şeffaf bir şekilde sunulur.

Rahim ağzı kanseri global anlamda en çok görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Birçok belirtiler gösteren bu hastalık erken sürede teşhis ve tedavi edilmediğinde daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Rahim ağzı kanseri henüz ilk belirtisinden itibaren iş ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Bu kapsamda smear testi mutlaka hızlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Pap test olarak da bilinen bu testin temel amacı kadınlarda rahim ağzı kanserinin tespit edilmesidir. Test doğrudan hijyenik ortamda uygulanır. Bu kapsamda enfeksiyon kapılma riski yoktur. Ayrıca testin fiyatı bugün daha düşüktür.

Smear Testi Nedir?

2021 yılında birçok testler listesinde yer alan smear testi doğrudan kan testidir. Bu test öncesinde hastanın kolundan minimum kan numunesi elde edilir. Kan örneği mercekle incelenir. Sonrasında ise test aşamasına geçilir. Tüm bu adımlar doğrudan uzman doktor tarafından gerçekleştirilir. Bu bakımdan hata yapma riski sıfırdır.

Rahim ağzı kanseri sinsi bir işleyişe sahiptir. Çoğu zaman belirtilerini hemen göstermeyebilir. Bu bakımdan hastaların temkinli olmasında fayda bulunur.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Testin uygulanışı son derece basittir. Çünkü smear testi yukarıda da belirtildiği üzere kan testidir. Kan testlerinin uygulanışı genellikle aynı günde gerçekleştirilir. Bu bakımdan hastaların zaman kaybı sıkıntısı ile karşılaşması söz konusu olamaz.

Test ayrıca ağrısız olduğundan herhangi yan etkileri bulunmaz. Ancak dikkat edilmesi gereken testin adet dönemlerinde uygulanmamasıdır. Bu dönemlerden en az 20 gün sonrasında test yaptırılabilir. İlk olarak rahim ağzının görüntülenebilmesi açısından ilgili doktor tarafından bu bölgeye görüntülü cihaz yerleştirilir.

İlginizi Çekebilir  İlaç Düzeyleri

Hemen akabinde kaliteli ve küçük bir fırça üzerinden bu bölgede yer alan hücre numuneleri özenle toplanır ve özel bir kap içerisinden inceleme altına alınır. Patolog tarafından söz konusu hücrelerde rahim kanserine yönelik bulgular olup olmadığı tespit edilir.

Smear yapılmadan önce en az 2 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemiş olması, vajinanın temizlenmemiş olması ve bu bölgede herhangi bir krem veya merhem kullanılmamış olması gerekir.

Smear Testi Neden Yapılır?

Test genellikle rahim ağzı kanserinin tespit edilmesi için uygulanır. Bu kapsamda smear testi sağlıklı bir cinsel hayatın oluşması açısından da önem arz eder. Yapılan araştırmalar sonucunda rahim ağzı kanserine maruz kalmış birçok kadınlarda sağlıksız cinsel hayatta meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Bu sebeple testin düzenli bir şekilde yaptırılması önemlidir. Test rahim ağzı kanseri bulgularına rastlanılmasa dahi her yıl en az 1 kez rutin bir şekilde uygulanabilir.

Smear Testini Kimler Yaptırmalıdır?

Başta rahim ağzı kanseri olmak üzere rahim ağzında yer alan hücrelerde meydana gelen işlev sorunları gibi bazı sağlık sorunlarında smear testi yaptırılmalıdır. Kadın Doğum Uzmanları tarafından da tavsiye edilen test bu kapsamda 81 ilden yoğun olarak tercih ediliyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, test öncesinde mutlaka bazı hazırlıkların yapılmasıdır. Bu kapsamda test yaptırılmadan en az 8 saat öncesinden mutlaka sigara, alkol ve kafeinden uzak durulmalı, kullanılan doğum kontrol ilaçları hakkında doktora ön bilgi verilmeli, kaliteli bir uyku alınmalıdır.

Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her kan testinde olduğu gibi smear testleri öncesinde de dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Testin net sonuç vermesi açısından hastaların bu ayrıntıya özen göstermesi son derece önemlidir. Testten 8 saat öncesinde yukarıdaki gibi eylemlerde bulunulması önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Faktör V Testi

Test ayrıca uygun görülmesi durumunda tok karnına da uygulanabilir. Özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi kronik türünden hastalıklara sahip olanlarda tok karnına da test uygulanabilir. Bu konu hakkında ayrıca hekim tarafından ön bilgiler sunulur.

Serviks Kanseri Neden Taranır?

Rahim ağzı kanseri diğer bir adıyla serviks kanseri birçok sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu sağlık taraması doğrudan bireyin birden fazla düzeyde cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığı, HPV virüsüne maruz kalıp kalmadığı, cinsel kanal üzerinden bulaşan farklı virüslerin de olup olmadığı,16 yaşta ilk cinsel deneyim olup olmadığı, tütün kullanımı ve beslenme alışkanlığı hangi düzeyde olduğu tespit edilmesi açısından taranır. Bu işlem doğrudan pedolog uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Smear Testi Kaç Güne Çıkar?

Testin uygulandığı klinik merkezinin kalitesi ve yoğunluğuna göre smear testleri çıkış süreci farklı olabilir. Ancak bu test genellikle 24 ila 48 saat içerisinde çıkarılır. Özellikle profesyonel doktor kliniğinde bu süreç kısaltılabilir. Yüksek teknolojili test cihazları sayesinde test süreci geçmiş dönemlere nazaran bugün daha kısadır.

Smear Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Her testin sonucu mutlaka ilgili hekim tarafından yorumlanır. Bu kapsamda smear testi sonucu da doktorunuz tarafından yorumlanır. Test sonucu yüksek çıkması yüksek ihtimalle rahim ağzı kanserine işaret edebilir.

Ancak bu durumda da %100 net netice elde edilmesi açısından test ikinci bir kez daha uygulanabilir. Sonucun düşük değerde çıkması durumunda rahim ağzı kanserinden söz edilmeyebilir. Test değerlendirme ve yorumlama yapılmadan sonucun kesin bir şekilde hastaya bildirilmesi söz konusu değildir.

Smear Testi Fiyatları 2024

Testin ücret tarifesi her yıl değişkenlik gösteriyor. Bu bakımdan smear testleri yaptıracaksanız ilk olarak en uygun test fiyatı sunan doktor kliniği tercih etmeniz gerekir. Test bugün daha uygun fiyattan uygulandığından ekonomik yönden avantajlı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Kreatinin Klirensi Testi

2024 yılında testin güncel fiyatını doktorunuzun kurumsal sitesinden takip edebilirsiniz. Rahim ağzı kanseri tedavi edilmesi öncelikli olan kadın hastalıkları arasında yer alır.

Test ücreti net olarak sunulur. Dolaysıyla hastaların ek hizmet ücreti ödemesi söz konusu değildir. Kliniğimiz  üzerinden 7/24 test randevusu alabilirsiniz. Smear testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.