Potasyum Testi

Potasyum Testi Nedir?

Potasyum Testi; İnsan vücudunda meydana gelen potasyum yüksekliği veya düşüklüğünü ölçebilmek adına potasyum testi yapılmış olur. Vücuttaki karbonhidrat, oksijen ve sıvı dengesini kontrol etmeye yardımcı olan kimyasal bileşiktir.

Enerjinin depolanması, damarların sağlıklı olarak çalışmasını sağlayan potasyum bileşiği, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesinde de yardımcı olur. Bu yüzden potasyum dengesinin doğru ayarlanması gerekir. Yetişkin bireylerin günlük alacağı potasyum miktarı 4,7 gramdır.

Ortaya çıkan potasyum eksikliğinden dolayı vücutta yeterince enerji depolanmadığı için kişilerin halsiz ve yorgun düşmesine sebebiyet verir. Kollarda ve bacaklarda kasılmalar meydana gelir. Bu gibi durumlarda hastalığın teşhis edilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına mutlaka potasyum testi yapılmalıdır.

Potasyum Testi Nasıl Yapılır?

Yetişkin bireylerde 3,5 mEq/L’den az olan potasyum sonucuna hipokalemi denir. Bu durum kişilerde vücudun aşırı su kaybetmesine sebep olur. Aynı zamanda idrar sökücü ilaçların kullanılması durumunda da hipokalemi görülmüş olur. Normal şartlar altında bu miktarın 2,5 mEq/l’nin altına düşmesi sonucunda ölüm riski doğmuş olur. Günlük yaşamda gıdalarda da potasyum var olduğu için bu eksikliğin görülme olasılığı düşüktür.

Yapılacak olan potasyum testi sağlık çalışanları tarafından gerçekleştirilmiş olur. İlk olarak hastanın yaşam öyküsü dinlenir ve ardından fiziki muayeneden geçmiş olur. Uzman hekim kontrolünde semptomlar ve potasyum değerine bakılarak, hastaya uygun olan tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

Günlük ihtiyaçlarda potasyum takviyesi alınması durumunda ve potasyumun düşmesine sebep olan ilaçların kesilmesi durumunda tedavi uygulanır. Hastadan alınan kan numunesi, laboratuvar ortamına gönderilerek incelenmiş olur. Yapılan inceleme ve analizler sonucunda rapor edilip, uzman hekime sunulmuş olur.

Potasyum Testi Neden İstenir?

Vücutta yeterli miktarda bulunmayan potasyumun sağlığı tehlikeye atan bir durum söz konusu olarak bilinir. Ortaya çıkan tehlikelerin gözle görülmesi mümkün değildir. Gözle görünmeyen tehlikelerin doğru tespit edilebilir olması için burada potasyum testi uygulanmaya başlanır. Tedaviye başlamadan önce mutlaka uzman hekimin kontrolünden geçmek gerekir. Böylelikle daha doğru kararlar ve teşhisin konulması sağlanmış olur.

İlginizi Çekebilir  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Testin gerçekleşmemesi durumunda tedavinin yapılması mümkün değildir. Test yapıldıktan hemen sonra vücuttaki düzeyler hakkında detaylı bilgiye sahip olunur. Düşük potasyum değeri ile karşılaşılması durumunda, değerin yükseltilmesi ve doğru düzeye getirilmesi için gerekli olan çalışmalar yürütülmüş olur.

Potasyum Testi Neden Yapılır?

Kandaki potasyum eksikliğinin yol açtığı hipokalemi sebebiyle hastada ciddi bozukluklar görünmeye başlar. İnsan sağlığına zarar veren ve normal değerin altına düşmesi sonucunda ölüme kadar yol açabilen bir durum söz konusudur.

Kalp ritminde bozukluğa sebep olduğu için kişiyi ölüme sürükleyebiliyor. Yapılan potasyum testi eğer ki normal değerin altında çıkarsa bu durum vücutta bazı sorunların olduğuna belirti verir.

Kaslara zarar veren hipokalemi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalındığında uzman hekim tarafından tedavi süreci başlatılmış olur. Düzensiz kalp atımları, kusma, mide bulantısı, yüksek tansiyon, iştahsızlık ve bir günden daha fazla sürmüş olan kabızlık sorunundan kaynaklı olarak potasyum eksikliği belirtileri olarak bilinir.

Kişilerde görülen aşırı derecede kusma, magnezyum eksikliği, böbrek hastalıkları, çok fazla kahve ve alkol tüketme durumlarında da potasyum eksikliği görülmüş olur. Bu sebepten dolayı mutlaka potasyum eksikliğine sebep olan durumlardan kaçınmak gerekir.

Potasyum Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Doktorlar tedaviye başlamadan önce mutlaka hastaya test yapar. Test sonucu ile birlikte uygulanacak olan doğru tedavinin gerçekleşmesi ve doğru sonuç almak için ilk aşama önemlidir. Genel olarak bakıldığında test ve tahliller gerçekleşmeden önce hastanın işlemleri aç karnına yapması gerektiği söylenir.

Burada da yiyecekler ve içecekler hastanın kan değerlerini etkiler. İşlem yapılmadan önce hastanın aç karnına yaptırdığından emin olmak gerekiyor.

Potasyum Testi Normal Değerleri Nelerdir?

Normal şartlar altında yapılan potasyum testi kişinin yaşını göz önünde bulundurup, değerlendirilmiş olur. Yetişkin bireylere potasyum miktarının 1 L 3,6-5,2 milimol aralığında olmuş olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Toxoplazma IGG Testi

Kandaki potasyum değerinin 2,5 mmol/l değerinin altına düşmesi durumunda kişinin sağlığını tehlikeye atmış olur. Sağlığı risk altında olan bu kişinin uzman hekime danışması gerekir. Aynı zamanda potasyum bakımından zengin olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi gerekir. Bunlar; pancar, havuç, fındık, fasulye, süt, yoğurt, enginar gibi olarak sıralanabilir.

Kanda Potasyum Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kanda görülen düşük potasyum ve yüksek potasyumun belli başlı değerlerine rastlanır. Özellikle düşük potasyum ile karşı karşıya kalınması durumunda sağlığın risk altıda olduğu anlamına gelir. Potasyum az veya çok değerlerde bulunması durumunda hekimler tarafında tedavi uygulanmaya başlanır. Özellikle düşük değerlerde ölüm riski vardır.

Yüksek çıkması durumunda normal değere düşürülmesi gerekiyor. Düşük çıkması durumunda ise uzman hekim tarafından doğru tedavi uygulanmaya başlanır. Aynı zamanda bazı yiyecek ve içecekler sayesinde bu durum dengelenebilir.

Potasyum Testi Fiyatları 2024

Bazen beklenmedik durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Yapılan test ve tahliller sonucunda hastaya teşhis konulur. Kesin bilgi verebilmek ve teşhis koyabilmek için tahlil ve testler, uzman hekimler tarafından tercih edilen bir durum olarak bilinir.

Acil durumlarda, zamandan tasarruf etmek ve hızlı sonuç almak isteyenler için işlemlerini özel hastanelerde gerçekleştirmesi önerilir. Yapılan potasyum testi fiyat bilgisi için kesin bilgi verilemez. Bunun için mutlaka işlemin yapılacağı hastane ile iletişime geçerek, fiyat bilgisi alınabilir. Potasyum testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.