Parathormon Testi

Parathormon Testi Nedir?

Parathormon testi, vücutta bulunan kalsiyum miktarında ölçüm yapmak ve PTH değerini ölçebilmek adına uygulanır. Vücutta bulunan kalsiyum miktarının dengelenmesi ve düzelebilmesi için PTH görevlidir. PHT’deki düşüklük ve yükseklik sebebi ile çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Paratiroid bezleri ile salgılanan PTH aynı zamanda parathormon paratiroid bezleri biliniyor.

Düzenlenecek olan kalsiyum için hormon seviyesi mutlaka vücudun kalsiyum oranı ile dengeli olması gerekiyor. Normal şartlar altında görünmeye başlayan kalsiyumun giriş ve çıkışında kontrol altına alınmasında rol oynar. Referans aralığının dışına çıkılması durumunda çeşitli sorunları da beraberinde getirir. Bunun için mutlaka parathormon testi yapılarak, değerine bakılır.

PTH Testi Nedir?

Vücudumuzda bulunan kalsiyumun miktarını ölçebilmek adına ve PTH değerinin oranı bakmak için doktor isteği üzerine parathormon testi gerçekleştirilmesi gerekir. Her iki değerin birlikte gerçekleşmesi durumunda daha doğru ve kesin tanının konulmasına yardımcı olur.

Bu durum aynı zamanda kolaylık sağlamış olur. PTH’nin referans aralığı 1 ml’deki kanın miktarında 10-55 pikogram olacak şekilde belirleniyor. PTH’nin referans aralığının altına düşmesine ise hipokalsemi denilir.

PTH’de görülen değişkenlik genel olarak bireyin yaşı ve cinsiyetine bağlıdır. Gerçekleştirilen test sonucunda hasta hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaya yardımcı olur. Bunun için sağlık kuruluşuna başvurup, uzman hekimden yardım alınmalıdır. Test sayesinde PTH yüksekliği ve düşüklüğü hakkında doğru tespit yapılır ve tedavi uygulanır.

Parathormon Testi Neden Uygulanır?

Günümüz şartlarında pek çok hastalığın görüldüğünü ve arttığını görebilmek mümkündür. Aynı zamanda çeşitli sorunlardan kaynaklı olarak PTH değerinde görünmeye başlayan düşüklük ve yükseklik nedeni ile vücutta aksaklıklar oluşur. Gözle görülmeyen bu durum zaman içerisinde belirti göstermeye başlar. Yapılan parathormon testi ile belirtilerin teşhisi konulmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir  T3 Total Testi

Kanda bulunan kalsiyum miktarının normal değerden yüksek ve düşük çıkmasıyla birlikte uzman hekim tarafından doğru olan tedavi başlatılır. Dengelenen kalsiyum miktarı ile daha sağlıklı hayat sürdürebilmek mümkündür.

Parathormon Testi Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi parathormon hastalığında da belirti çıkması sonucunda ortaya çıkar. Hiçbir hastalık belirti vermeden veya durduk yere ortaya çıkmaz. Yapılan yanlış ve sağlıksız beslenme sonucunda vücutta hasarlar oluşur ve belirtiler verir. Bu belirtiler sonucunda görünmeye başlayan anormalliğin teşhisini koymak doktorların görevidir.

Fark edilen anormal durum üzerine uzman hekim hastadan parathormon testi ister. Bunun için hastadan numune kan alınarak işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Test için herhangi bir ön hazırlık yapılma durumu yoktur. Fakat işlem öncesinde mutlaka hastanın bir şeyler yiyip içmemesi gerekiyor. Aksi durumlarda yiyecekler ve içecekler; kan değerlerinin değişkenlik göstermesine sebep olan durumlar arasında yer alıyor.

Ortaya çıkan değerlerin sadece yanıltıcı ve doğru olmadığı için hastaya uygun olan tedavi gerçekleştirilmemiş olur. İşlem öncesinde bu durum hakkında ilgili kişilere bilgilendirme yapılmalıdır.

Parathormon Testi Ne Zaman Yapılır?

Vücutta var olan ve dışardan da takviye olarak alınan kalsiyumun seviyenin dengeli olması gerekir. Vücudun daha doğru ve aksaklığa uğramadan çalışması için dengeyi yakalamak önemlidir. Kalsiyum vücut için oldukça önemlidir. Dengenin bozulma ile birlikte kişilerde rahatsızlıklar ve belirtiler görünmeye başlar. Bunun için uzman hekimden yardım alınmasıyla birlikte hastadan parathormon testi istenerek, hormon seviyesine bakılır.

Kalsiyum seviyesi referans aralığının dışına çıkması durumunda kişi bunu fark etmez. Fakat görülen belirtilerle birlikte bunun anormal olduğunu ve yardım alması gerektiğinin farkına varır. Bunun üzerine test yapılır. Sabah saatlerinde aç karnına yapılması uygundur.

Parathormon Testi Kaç Günde Çıkar?

Yapılan tahliller ve testler herkes tarafından merak edilen konulardır. Laboratuvar ortamına teslim edilen numunelerden sonra herkesin ortak sormuş olduğu sorular arasında; ne zaman sonuçlanacağı olur. Testler ve tahlillerin sonuçlanma süreleri genelde hastanenin yoğunluğuna bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterebilir. İşlemlerin kamu ve özel hastanede yapılması uygundur.

İlginizi Çekebilir  Protein Testi

Özellikle hızlı sonuç almak isteyenlerin tercihi özel hastaneler oluyor. Ortalama olarak bir süre vermek gerekirse bunun 24 saat içerisinde açıklandığını söylemek mümkündür.

Parathormon Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Vücudun doğru ve aksaksız bir şekilde çalışabilmesi için normal değerlerin dışına çıkmamak gerekiyor. Yapılan testlerde kişinin cinsiyeti, yaşı ve değerlerinin göz önünde bulundurulup gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu değer aralıkları kişiden kişiye farklılık göstermiş olur. Parathormon değerini öğrenmek isteyenler parathormon testi yaptırmış olması gerekiyor.

Parathormon seviyesi ile birlikte kalsiyum değerinin ölçümü yapılır. İkisi birlikte yapılması durumunda doğru sonuçların elde edilmesi sağlanır. Referans aralığında 1 ml kan için normal değer görülen durum 10-55 pikogram olarak bilinir.

Değer sonucunda eğer aşağıda veya üstünde bir değere rastlanırsa bu durum uzman hekim tarafından kontrol altına alınmış olur. Bu sayede hasta eski sağlığına kavuşarak daha sağlıklı günleri sürdürür.

Parathormon Testi Fiyatları 2024

Merak uyandıran konulardan bir diğeri ise fiyatlandırma bilgisidir. Fiyat bilgisinde sürekli görülen farklılığın sebebi merak edilir. Aynı zaman da alınan fiyat bilgisi sürekli değişkenlik gösterdiği için kişilerin yanlış karar almasına ve yanıltıcı durumlara sürüklenmesine sebebiyet verir. Fiyatlandırma bilgisi çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterir.

Bunun için işlemin yapılacağı hastane ile iletişime geçerek güncel fiyat bilgisinin alınması sağlanır. Daha sağlıklı ve doğru bilgi aldıktan sonra işlemin yapılacağı hastanenin seçimine de karar verilmiş olur. Parathormon testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.