Makroprolaktin Testi

Makroprolaktin Testi Nedir?

Makroprolaktin testi, prolaktin hormonunun yüksek veya düşük olduğunu anlayabilmek adına uygulanır. Burada bulunan prolaktin moleküler yapısında meydana gelen bozukluğa makroprolaktin denir.

Beynimizin arka kısmında bulunan prolaktin hormonu, aynı zamanda hipofiz bezi tarafından da salgılanır. Genel anlamda bunlar stres ve süt hormonu olarak biliniyor. Vücuttaki temel görevlerine bakıldığında ise kadınlarda doğum sonrasında süt üretiminin sağlanmasında yardımcı olur.

Süt üretimini sağlayıp, meme dokusunun gelişimine yardımcı olur. Kanda bulunan prolaktin hormonunun yükselmesi ise hiperprolaktinemi denilmektedir.

Bu hormonun çok fazla salgılanması durumunda kadınlarda adet düzensizliğine, hamile kalamama, bebek doğmamasına rağmen süt gelme sorunları ve erkeklerde meme büyümesine sorun olmaktadır. Yapılacak olan makroprolaktin testi doktor muayenesinden sonra karar verilip, gerçekleştirilmiş olur.

Makroprolaktin Testi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda görünmeye başlayan kısırlık, baş ağrısı, meme büyümesi, adet düzensizliği, memenin sıkılması durumunda süt gelmesi ve meme ağrılarının ortaya çıkması durumunda mutlaka uzman hekime danışarak, yardım alınmalıdır. Uzman hekim tarafından hastanın tıbbi öyküsü dinlenir ve fiziki muayene gerçekleştirilmiş olur. Kullanılmakta olan ilaç veya stres faktörünü etkileyen durumlar mevcut ise bu durum uzman hekimi bildirilmelidir.

Hastadan alınacak olan kan numunesi ile makroprolaktin testi gerçekleştirilmiş olur. Fakat gün içerisinde prolaktin değişkenlik göstereceğinden dolayı sabahın erken saatinde işlemin gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Elde edilen sonuçlardan sonra eğer prolaktin yüksekliğinin belli bir oran üzerinde görülmüş ise doktor; lezyonun var olup olmadığını gerçekleştirebilmek adına hastadan Mr ister.

Prolaktinde meydana gelen seviyenin dengede tutabilmek adına doktor kontrolünde ilaç kullanımına başlanır. Prolaktin ilaçların ise 2-3 ay boyunca kullanılması gerekir. Aynı zamanda hormon seviyesini normal seviyeye taşıdığını anlayabilmek için bu süre sonunda tekrardan test istenir.

Makroprolaktin Testi Neden Yapılır?

Prolaktin hormonu hem kadınlarda hem de erkeklerde vardır. Bu prolaktin hormonu ise 5 L – 25 L seviyesinde olmuş olması gerekir. Erkeklerde ve kadınlarda görülen bu hormonun değeri değişkenlik gösterir. Erkeklerde bu değer 5-10 L aralığında olması gerekirken, kadınlarda 15-25 L seviyesinde olmalıdır. Bu değerin üzerine çıkılması durumunda kişilerde hiperprolaktinemi olduğu anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir  Anti Hiv Testi

Kadınlarda görülmeye başlayan prolaktin hormon düşüklüğünde ise yumurtalık fonksiyonlarının düşüş göstermesine ve yetersiz süt üretimi ile karşı karşıya kalınır. Buradan da anlaşılacağı gibi prolaktinin yetersiz veya yüksek çıkması durumunda ciddi sorunları beraberinde getirdiği anlamı taşır. Mutlaka makroprolaktin testi yapılarak, hastanın değerlerine bakılmalıdır.

Makroprolaktin Testi Ne Zaman Yapılır?

Hastada meydana gelen anormallik durumların çözüme kavuşturulabilmesi için mutlaka kısa süre içinde bir hekime başvurulması gerekir. Kadınlarda ve erkeklerde görünmeye başlayan belirtiler ve sorunlar ileride daha ciddi sorunları beraberinde getirebilir.

Özellikle burada kadınlarda; adet düzensizliği, süt gelme sorunu, meme ağrısı, erkeklerde ise; kısırlık, vücut tüylerinde azalma, meme büyümesi ve ereksiyon problemleri ile karşı karşıya kalınır.

Doktora başvurulması üzerine hastadan makroprolaktin testi istenir. Testin yapılma zamanı ise mutlaka sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilmiş olması gerekir. Kadınlarda daha doğru sonuç alabilmek adına ise regl’ın üçüncü gününde yapılmalıdır.

Makroprolaktin Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Yapılacak olan makroprolaktin testi kan değerlerinin değişkenlik göstermesine neden olur. Bu sebepten dolayı yapılacak olan testin kan değerlerinde herhangi bir farklılık göstermemesi adına mutlaka işlemin aç karnına yapılmış olması gerekiyor.

Tüketilen yiyecekler ve içecekler kan değerlerinin normalinden daha farklı olacak şekilde gösterir. Test yapılmadan önce ilaç içilir ve yaklaşık olarak 10-12 saat sonra testin yapılması uygun görülür.

İlacın içilmesi üzerine kanda dalgalanmalar meydana gelecektir. Yapılacak olan testin mutlaka ilacın içildiği ve kanın aynı gün içerisinde verilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Makroprolaktin Testi Kaç Günde Çıkar?

Tedavi gerçekleştirilmeden önce uygulanmış olan makroprolaktin testi doğru teşhisin konulmasını sağlar. Hastaya verilecek olan ilaç dozunun doğru ayarlanması gerekir. Bu yüzden test gerçekleşmeden doz ayarının doktor tarafından yapılması mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir  TSH Testi

Yapılan testlerin sonuçlanma süresi merak konusu olabilir. Fakat bu konu hakkında kesin olarak bilgi verme durumu mümkün değildir. Hastanenin yoğunluk durumuna göre farklılık gösterebilir.

Acil durumlarda ve beklemek istemeyenler için işlemlerini özel hastanelerde gerçekleştirebilirler. Kamu hastanelerinden alınacak olan sonuçlar biraz daha zaman alabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurup, işlemin yapılması önerilir.

Makroprolaktin Testi Normal Değerleri

Erkeklerde ve kadınlarda görünene sorunların tespitinde cinsiyet göz önünde bulundurulur. Çünkü burada kadınlarda ve erkeklerde prolaktin değeri farklı değer aralığında olması gerekir. Referans değerinin dışına çıkılması durumunda ciddi rahatsızlıklar görünür.

Erkeklerde bu durum 5-10 L, kadınlarda ise 15-25 L aralığında olacak şekilde hesaplanır. Değerin üstüne çıkılmasıyla birlikte hiperprolaktinemi, altına düşmesine ise hipopituitarizm olarak adlandırılır. Doktor tarafından bu değerin dengelenmesi için ilaç tedavisi başlatılmış olur.

Makroprolaktin Testi Fiyatları 2024

Meydana gelen yüksek prolaktin için ayarlanacak olan dozaj düzeyi için hastaya test yapılmalıdır. Kan değerlerine bakılmasıyla birlikte doğru teşhisin konulması sağlanır. Alınan numuneler laboratuvar ortamında incelenip, rapor edilir. Daha sonra doktor tarafından değerlendirmeye alınır ve tanı, tedavi uygulamasına başlanır.

Bu süreçte fiyatlandırma bilgisini merak edenler önce fiyat bilgisini araştırır. Fiyat bilgisi her yerde farklılık gösterir. İşlemin yapılacağı hastanenin güvenilir olması durumunda kendileri ile iletişime geçilmelidir.

İletişim bilgilerinden irtibata kurarak, fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi sahibi olunur. Galen Laboratuvar olarak sizlere makul fiyatlar çerçevesinde hizmet sunarız. Makroprolaktin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.