Magnezyum Testi

Magnezyum Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Magnezyum testi, kandaki magnezyum seviyesini öğrenmek için hastaya uygulanır. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan ve hayati önemi çok olan magnezyum; fosfor, sodyum, demir, çinko, bakır, iyot ve krom gibi en önemli minerallerden birisidir.

Mg şeklinde kısaltılır. Vücudumuz kendi kendine magnezyum üretmediği için besinler yoluyla alınır. Sağlıklı olan her bireyin günlük olarak 300 doz magnezyum takviyesi alması gerekir.

Eksik veya fazla magnezyum alınması durumunda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kişide ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için magnezyum testinin bir an önce yapılması büyük oranda önemlidir. Magnezyum dışarıdan alındığından magnezyum testi yapılırken kişi mutlaka aç karnına olması gerekir.

Magnezyum Testi Kaç Günde Çıkar?

Kişinin sağlığı için magnezyum minerali oldukça önemlidir.  Magnezyum eksikliği olması durumunda kişi ve kişilerde ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Magnezyum testi, hastadan alınan idrar veya kan örnekleriyle yapılır. Hastaların idrar ve kan sonuçlarına göre vücutta bulunan magnezyum seviyesi ölçülebilir. İdrar ve kan sonuçları genellikle 1 ila 4 saat içerisinde çıkmaktadır.

Hekimlerin ek olarak test istemeleri bu süreyi uzatabilmektedir. Bu durum hastanenin yoğunluğuna göre de değişkenlik gösterebilir. Çıkan sonuçlar uzman doktorların değerlendirilmesine sunulur ve hasta bilgilendirilir.

Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

Magnezyum ihtiyacını vücut kendi kendine karşılamaz bu yüzden dışarıdaki besinlerden magnezyum alınmalıdır. Oldukça önemli bir mineral olduğundan insan vücudunda yeterli miktarda bulunması gerekir.

Magnezyum alımı ne az olmalı ne de çok olmalı. Günlük magnezyum dozu 300’dür. Fazla alınması durumunda bazı sağlık sorunları meydana gelebilir. Uzman hekimlerin magnezyum testi istemeleri durumunda test yapılır.

Magnezyum bakımından zengin olan yiyecekler; muz, havuç, soğan, domates, somon balığı ve kereviz.  Günlük yiyeceklerle magnezyum alımı kolayca karşılanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Çift Kontrastlı Kolon Grafisi

Vücutta bulunması gereken magnezyum seviyesi düşmesi durumunda kişiye ilaç takviyesi yapılır. Günlük yeterli miktarda vücuda magnezyum alınması kişiye oldukça fayda sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir.

Magnezyum Eksikliği Nedir?

Vücuda yeteri kadar magnezyum alınmamasının magnezyum eksikliğine sebep olduğu gibi terleyen ve direttik ilaç kullanan hastalar ilaç kullanmayan kişilere nazaran vücutta daha fazla magnezyum atar.

Stres, hamile ve emziren annelerin magnezyum ihtiyaçları artar. Kişinin dengesiz ve yanlış beslenmesi durumunda vücuttaki magnezyum seviyesi azalır. Kişide magnezyum eksikliği görülmesi durumunda bazı belirtiler görülür. Kişiden alınan idrar ve kan örnekleriyle magnezyum testi yapılır.

Vücuttaki magnezyum seviyesi bu test sayesinde öğrenmek mümkündür. Magnezyum eksikliği olan kişiler belli başlı belirtilerin önüne tedbir alarak geçebilir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Birçok nedene bağlı olarak magnezyum eksikliği görülebilir ve çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek hayati önem taşır. Magnezyum eksikliği nedenleri arasında ilk olarak magnezyum açısından düşük değerli beslenme gösterilebilir.

Diğer nedenler ise aşırı derecede çay tüketimi, aşırı derecede stres olma, ishal, kusma ve aşırı derecede kahve ve sıvı tüketimi gelir. Erken teşhis edilip ve erken tedavi etmek için magnezyum testi yaptırmak oldukça önemlidir.

Magnezyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Aşırı derecede çay ve kahve kullanımı, magnezyum içeren besinleri as tüketmek, aşırı derecede stres ve aşırı derecede sıvı tüketimi magnezyum eksikliğine neden olur. Magnezyum eksikliği tanısı konulması durumunda ilaç tedavisine başlanır.

Vücudun günlük istediği magnezyum seviyesi 300’dür. Magnezyum içeren besinleri tüketerek vücudun günlük magnezyum ihtiyacı karşılanabilir. Hamile ve emziren annelerin günlük magnezyum alma dozları artış gösterir.

Magnezyum eksikliği tanısı konulması durumunda metabolik ve nörolojik etkiler görülebilir. Magnezyum seviyesini görmek için yapılan test sayesinde tedavinin erken başlamasına ve belirti göstermeden önlem alınması için oldukça önemli bir testtir.

İlginizi Çekebilir  E2-Estra Diol Testi

Magnezyum eksikliği, kişide bazı rahatsızlıkların görülmesine neden olur. Bu rahatsızlıklar iştahsızlık, kusma, dikkat eksikliği, mide bulantısı, kusma ve vücutta ağırlık oluşur. Magnezyum eksikliği kalsiyum ve potasyum seviyesinde düşüş görülür.

Hamilelikte Magnezyum Önemli midir?

Gebelik döneminde annelerin sağlıklı beslenmeleri oldukça önemli olduğu bir dönemdir. Bu donemde magnezyum alımı oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde sadece magnezyum değil diğer minerallerde büyük önem taşır.

Anne adayları kendi ihtiyaçları dışında hamilelik döneminde bebeğin ihtiyacını da karşılamak için mutlaka ama mutlaka magnezyum takviyesi alınması gerekir.  Günlük olarak kişi 300 mg magnezyum alması gerekirken gebelik döneminde anneler 450-700 arasında magnezyum alması gerekir.

İlaç takviyesiyle kişinin ihtiyacı olan magnezyum alımı sağlanır. Gebe olan anneler test yaptırmalarında bir sakıncası yoktur. Kadın doğum doktorları tarafından gebe olan annelerden bu test istenebilir. İdrar ve kan örneği alınarak yapılan bu test, hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak sonuçlar birkaç saat içerisinde çıkmaktadır.

Magnezyum Testi Fiyatları 2024

Magnezyum ihtiyacını vücut kendi kendine karşılamaz, dışarıdan besinlerle alınması gereken bir mineraldir. Vücut günlük 300 mg magnezyum ihtiyaç duyar. Magnezyum içeren besinler tüketerek kişi günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

Yeteri miktarda vücuda magnezyum alınmaması durumunda ishal, kusma, iştahsızlık, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklar görülebilir. Magnezyum eksikliği olan kişilerde ilaç tedavisine başlanır. Uzman hekimler tarafından istenilen bir testtir.

Herkes tarafından merak edilen şey ise magnezyum testi fiyatıdır. Test fiyatı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü fiyat bilgisi her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Galen Laboratuvar firmamızı arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz. Magnezyum testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.