Kültür Antibiyogram Testi

Kültür Antibiyogram Testi Nedir

Kültür antibiyogram testi, enfeksiyon kapan ya da vücutta bakterilere karşı duyarlı olan kişilere uygulanarak doğru tanı ve tedavinin gerçekleşmesi sağlanır.

Hastada rastlanan enfeksiyonun daha detaylı incelenebilmesi ve burada bulunan bakterilerin antibiyotiklere karşı ne kadar duyarlı olduğunu tespit edebilmek için incelenir. Hastada şüphelenilen hastalık her zaman çok önemlidir.

Eğer idrar yolunda enfeksiyondan şüphe ediliyorsa bunun için test yapılması gerekir. Yapılan kültür testi diğer testlere göre biraz daha fazla zaman alabiliyor. 3-5 gün içerisinde sonuçları alma durumu vardır.

Fakat hastanenin yoğunluğuna göre bu süre zarfı değişkenlik gösterebilir. Gerekli şartlar ve koşulların sağlanması durumunda kültür antibiyogram testi yapılabilir.

Kültür Antibiyogram Testi Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilmiş olan kültür antibiyogram testi kişiye özel olacak şekilde gerçekleştirilmiş olur. Her hastada görülen bakteri aynı olmayabiliyor. Bunun için özel olarak hazırlanmış olan kültür testinin bütün değerleri ele alınarak, inceleme yapılır.

Burada bakterinin koyulacağı yer ile yerin özelliklerine dikkat edilmelidir. Çünkü antibiyotikleri bakteriler üzerinde meydana getirdiği etkilerin doğru ölçülmesi durumunda test için önemli bir etkendir.

Burada testin amacı da budur. Genel olarak bakıldığında testin insanlar için hazırlandığını bilinir. Fakat test; otomatik olarak bakteriler için hazırlanması gerekiyor. Bakteriler için hazırlanan testin başarı gösterme oranı daha yüksek olarak bilinir.

Kültür Antibiyogram Testi Neden Yapılır?

Günümüz şartlarında ortaya çıkmakta ve hızla yayımlım gösteren bakterilerin direnç değerlerin tespit edebilmek adına mutlaka kültür antibiyogram testi yapılmalıdır. Bakterilerin neye karşı direnç gösyerdiğini görebilmek ve anlayabilmek için uzman hekimler hastadan bu testi isterler.

Testin yapılması için ampirik tedavi için alt yapı hazırlamak gerekiyor. Buradaki bakterilerin direnç değerlerinin belirlenebilmesi ve hastaların tedavi edilebilmesi için gerekli şartların sağlanması gerekiyor. Daha sonra uygulanan tedaviler için kapsamlı yol izlenir ve amaçlar belirlenir.

İlginizi Çekebilir  Kompleman 4-C4 Testi

Kültür Antibiyogram Testi Sonuçları Nasıl Olmalı?

Gerçekleştirilen testin amacı; bakterilerin antibiyotiklere karşı göstermiş oldukları direncin tespit edilmesidir. Enfeksiyon kapmış olan bireylerin testleri aynı sonuçlanmaz. Kullanılan antibiyotiklerin etkisini görebilmek adına laboratuvar ortamında işlemin yapılmış olması gerekir. Test sırasında bakterinin antibiyotiğe karşı gösterdiği hassasiyet ve duyarlılığın not alınarak daha sonra rapor edilmesi gerekir.

Elde edilen veriler sonucunda kültür antibiyogram testi rapor edilir ve uzman hekimin değerlendirmesine sunulur. Rapor sonucunda eğer bakteriler antibiyotiğe karşı dirençli ise bunun için tedavinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu yüzden bakteri ile hasta için antibiyotiğin kullanılması gerekir.

Kültür Tahlilini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Hastalara tanı koymak ve uygun olan tedavinin uygulanması için etkili yöntemler arasında yer alan kültür antibiyogram testi olarak bilinir. Test sayesinde daha doğru teşhisin konulması sağlanır. Kültür testi yapılmadan önce uzman hekimin kesin bir şey söylemesi mümkün değildir.

Çünkü bu test; hekimin şüphesi üzerine ve kesin teşhis koyabilmesi adına gerçekleştirilir. İdrar yollarında meydana gelebilecek hastalığın kesin ve kapsayıcı bir şekilde belirlenmesinde yardımcı olur.

Bu gibi durumlarda beklenmedik sonuçlar ile karşı karşıya kalma durumu da vardır. Fakat kullanılacak olan antibiyotikler sayesinde tedavisi edici özelliğe sahip olması ve mikroorganizmaların tespit edilme oranları yüksektir.

Kültür Tahlilinde İncelenen Hastalıklar Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonlarında görülen hastalıkların tespit edilebilir olması ve daha ciddi sorunlara yol açmaması adına kültür antibiyogram testi oldukça faydalı ve etkilidir. Hastalara yapılan kültür testin sonucunda detaylı bilgiler elde edilir. Test ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu değil aynı zamanda diğer hastalıklarda incelenebilir.

Bunlar; bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı olarak da bilinir. Her ne kadar hasta kendinde bu hastalıkları fark edememiş olsa da ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Uzman hekimden yardım alarak, sorun açığa kavuşturulması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Tokluk Testi

Kültür Antibiyogram Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Hastadan alınan numunelerin kısa süre içinde laboratuvar ortamına teslim edilmesi gerekir. Laboratuvar ortamında incelenen ve rapor edilen bilgilerin mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Yapılan test ve tahliller zaman alabiliyor.

Bazı durumlarda aynı gün içerisinde alınabilen durumlar var iken başka bir zaman diliminde sonuçları almak günler sürebilir. Yani bu konu hakkında kesin olarak bilgi verme durumu yoktur.

Hastane yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama bir süre vermek gerekirse 3-7 gün arasında sonuçlanabiliyor. İhtiyaç ve hızlı sonuç almak isteyenler için özel hastanelerde işlemlerini gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda yapılan Tüberküloz Kültür Testinde ise 45 günlük sürecin dolmuş olması gerekiyor.

Kültür Antibiyogram Testi Fiyatları 2024

Hastaların enfeksiyon kapması durumunda hangi antibiyotik daha etkili ve doğru olduğunu anlamak zor olabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında uzman hekimlerden yardım almak daha doğru olacaktır. Aksi durumlarda çeşitli antibiyotiklerin denenmesi ve etkili olduğunu gözlemleyebilmek zaman alacaktır. Hem uzun zaman alacaktır hem de maliyetli bir iş olacaktır.

Ayrıca kesin sonuç alma durumu da mümkün olmayabilir. Klinik araştırmaların yapılması sonucunda bakterilerin antibiyotiklerine karşı ne kadar dirençli olduğunu anlayabilmek için laboratuvar ortamlarda çalışmalar yürütülür.

Yapılacak olan kültür antibiyogram testi fiyatları hakkında kesin olarak bir bilgi verilmemektedir. Çünkü hastanelerin kendilerine göre belirlemiş oldukları fiyat listeleri mevcuttur. Fiyat listesine erişim sağlayabilmek ve daha detaylı bilgi alabilmek adına; işlemin yapılacağı hastane ile iletişime geçmek gerekir.

Kliniğimizde de bu işlemi yaptırabilirsiniz. Kültür antibiyogram testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.