İGE Total Testi

İge Total Testi

İge total testi, Türkiye’de 81 il de uygulanan ve profesyonel olarak uygulanması gereken önemli bir tıbbi testtir. Devlet hastanelerin neredeyse tümünde uygulanabilen test, aynı zamanda özel doktor kliniklerinde ve sağlık merkezlerinde de yaygın olarak uygun şartlarda uygulanabilir özelliğe sahiptir.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın tüm testlerinden gerek onay almış olan test, özellikle alerjiye yönelik sağlık sorunları yaşayan hastalara uygulanır. Özellikle Türkiye’de alerjik hastalıkların sıklıkla görülmesi testin uygulama alanını ve sıklığını da arttırmıştır.

Günümüzde bilim ve teknoloji son derece büyük bir gelişmişlik seviyesine gelmiştir. Bu sayede birçok hastalıkta olduğu gibi sık rastlanılan alerjik hastalıkların da tanı ve tedavisi İge total testi gibi testler büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bu sayede günümüzde erken tanı ile alerjik hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi de daha da kolaylaşmış ve garanti altına alınmıştır.

İge Total Testi Nedir?

Yetişkin ve yaşlılara uygulanabildiği gibi aynı zamanda çocuklara da uygulanabilir olan İge total testi, sadece alerjik hastaların tanı ve takip sürecinde kullanılır. Birçok nedene bağlı olarak meydana gelen alerjik sağlık sorunları, bu test sayesinde kısa sürede teşhis edilerek tedavi sürecinin önünü açmış olur. Alerjik sağlık sorunları dört mevsimde görülebilen ve her hastada farklı belirtiler gösteren hastalıklardır.

IGE proteini, alerjik hastalıklar ile ilişki bir protein türüdür. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde IGE proteini normal seviyelerde seyrederken alerjik hastaları olan kişilerde bu protein kanda anormal derecede düşer ya da yükselir.

Uzmanlar tarafından uygun koşullarda yapılan testin insan sağlığına ve organlara herhangi bir yan etkisi yoktur. Hastaya yapılan test sonucunda eğer pozitif değerler görülür ise bu durumda uzman hekim hastaya en uygun alerji tedavilerini erken dönemde uygulamaya başlar.

İlginizi Çekebilir  Anti HBE Testi

İge Total Testi Nasıl Yapılır?

Yapılan test, hastanın alerjik reaksiyonlarına sahip olup olmadığını gösteren kesin ve net bilgiler verir. Eğer hastanın İge total testi sonucu pozitif çıkmış ise bu durumda hastanın vücudunda alerjik reaksiyon olduğunu söylemek mümkün hale gelir.

Ancak test sonucunun pozitif çıkması diğer yandan hastanın %100 alerjik olduğu kanısını da sunmaz. Test, hastaya sadece birkaç dakika içinde ağrısız ve acısız bir şekilde uygulanabilir.

Aksi bir durum olmadığı takdirde hastanın kolundan alınan kan numunesi ile yapılan bir test türüdür. Hastadan alınan kan örneği laboratuara gönderilir. Bu numune alanında uzman olan kişiler tarafından teknolojik cihazlar eşliğinde analiz edilir.

Bu analizler sırasında özellikle kandaki İGE proteini ölçülerek hastada herhangi bir alerjik sorun olup olmadığı saptanır. Eski dönemlerde sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen alerjik hastalıklar, artık günümüzde bu test sayesinde kısa sürede teşhis edilebilir ve böylece alerjik risk faktörleri erken dönemde tedavi altına alınabilir.

İge Total Testi Ne Olmalı?

Testi yaptıracak olan birçok hasta test sonuçlarının sağlıklı ve alerjik risk faktörleri taşımayan hastalarda nasıl olması gerektiğini merak ediyor. Şöyle ki; sağlıklı ve alerjik reaksiyon riski taşımayan hastalarda test sonucu negatif çıkmalıdır.

Eğer hastanın sonucu negatif çıkmış ise bu durumda hastada herhangi bir alerjik reaksiyon durumundan söz etmek mümkün değildir. Ancak bu test tek başında çoğu zaman yeterli bulunmaz. Bu durumda uzman hekimler, testin yanı sıra kan tahlili tetkikler isteyerek sonuçların sağlamasını yapmak isteyebilir.

Erişkinlerde ve yetişkinlerde uygulanabilen İge total testi, aynı zamanda bebeklerde de kolaylıkla uygulanabilen bir testtir. Yeni doğan bebeklerde alerjik risk faktörleri görülebilir. Bu durumda yeni doğan bebekler için de uzmanlar tarafından testin yapılması tavsiye edilebilir. Böylece yeni doğmuş bebeklerde de tanı koymak mümkün hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir  Çift Kontrastlı Kolon Grafisi

İge Total Testi Yüksekliği Nedendir?

Test sonucunda değerlerin yüksek çıkması birçok nedene bağlı olsa da genellikle bu durum bireyin alerjik reaksiyonlara sahip olduğu işaretini verir. Bu durumda uzman hekimler kesin ve doğru sonuçlar alabilmek için İge total testi ek olarak kan tahliller de yaptırmayı uygun görür. Test sonuçları yapılan kan tahlillerinin sonuçları ile birlikte değerlendirildiğinde alınan sonuçlar daha doğru ve güvenilir sonuçlar olacaktır.

Test sonuçlarının yüksek çıkmasının bir diğer nedeni ile bireyin geçiş sağlık öyküsünde alerjik reaksiyonlar geçirmiş olmasıdır. Ayrıca bir nevi genetik bir durum olan alerjik reaksiyonlar, bireyin aile fertlerinde de var ise bu gibi durumlarda da test sonucunun yüksek çıkması olası bir durumdur.

Eğer test uygulaması doğru bir ortamda profesyonel kişiler tarafından yapılmadıysa ve uygulamada eksiklikler var ise o halde test sonuçları yüksek ve yanlış çıkabilir. Test öncesinde kafein ve sigara tüketilmesi, hastanın uykusuz olması da test değerlerinin yüksek çıkmasının nedenleridir.

İge Total Testi Fiyatları 2024

Test, Türkiye’de devlet hastanelerinde ve özel doktor kliniklerinde yaptırılabilen bir test modelidir. Hasta, testi yaptıracağı yeri kendi iradesi doğrultusunda tercih ederek testini yaptırabilir. Testi yapacak olan doktor, sonuçların çıkma hızı ve teknolojik ekipmanlar gibi hususlar bu noktada önemli belirteçler arasında yer alır.

Fiyatlar, her sağlık merkezinde ve hastanede değişkenlik gösterebilir. Söz konusu adresin koşulları, uygulamayı yapacak olan uzmanlar gibi birçok faktör fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

Dolayısıyla da İge total testi yaptıracak olanların öncelikle doğrudan testi yaptıracakları adresten detaylı fiyat ve hizmet bilgisi alması daha doğru olacaktır. İge total testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.