Gaita Parazit Testi

Gaita parazit Testi Hakkında Detaylı Bilgiler

Gaita parazit testi, insanlar hayatları boyunca birçok hastalık ile karşı karşıya kalırlar ve bu test bu hastalıklardan bazılarının teşhisinde kullanılan önemli bir testtir. Kişide meydana gelen herhangi bir hastalıkta erken teşhis çok önemlidir.

Geç farkına varılan bazı hastalıklar için tedavi süreci geç başlayacağından kaynaklı yeteri kadar etkili olmayacaktır. Bunun yanı sıra tedavi süreci etki etse bile süreç daha yavaş olacaktır.

Ancak bazı testler sonucunda bazı hastalıklar için erken teşhis koymak mümkündür. Bu yüzden birçok hastalığın teşhisini koymak da faydalı olan gaita parazit testi yaptırmak çok önemlidir.

Bu durumda kişinin tedavi süreci hızlı ve erken başlamış olacaktır. Üstelik test sonuçlarına bağlı olarak hangi tedavi sürecinin uygulanması gerektiğinde de kolayca karar verilebilir.

Gaita Parazit Testi Nedir?

Gaita besin tüketimi sonrasında ince bağırsaklardan besin içerisindeki vitamin ve minerallerin emilmesi sonrasında vücut dışına atılan kısımdır.

Vücut dışına atılan kısımda sadece vitamin ve minerallerin emilmiş hali değil aynı zamanda safradan uzaklaşması gereken atıklarında bulunduğu kısımdır. Mide ve bağırsak kısmında bulunan besinle beraber atıkların yer aldığı gaitanın diğer adı ise feçes olarak bilinir.

Gaita içeriğinde vitaminlerinin emilmiş olan besinlerin yanı sıra belirli miktarda su bulundurur. Aynı zamanda mide ve bağırsaktan gelen mikroorganizmalar da gaitanın içeriğinde yer alır. Kişiye yapılan gaita parazit testi ise bu mikroorganizmaların tespitinde büyük fayda sağlar.

Gaita ile ilgili yapılan bu test ve incelemeler kişide bulunan bağırsak rahatsızlıklarını ortaya çıkarır. Bununla beraber mide rahatsızlıkları da bu test sayesinde dışa vurur. Gerekli laboratuvar incelemeleri sonrasında gaita üzerinde yapılan bu test sonuçları çıkarılır.

Gaita Parazit Testi Nasıl Yapılır?

Gaita üzerinden inceleme yapılan gaita parazit testi gaita numunesi alınarak yapılır. Gaita içeriğinde herhangi bir parazit olup olmadığına bakılmak istendiği için selofan bant uygulaması yapılarak gaita örneği alınır.

İlginizi Çekebilir  Üre Testi

Selofan bant ancak mikroskobik inceleme ile görüntülenebilen parazit yumurtalarını tespit etmek için kullanılan bir testtir.

Gaita incelemelerinde bu test özellikle kullanılır. Buradaki amaç parazit olup olmadığını kesin bir şekilde öğrenmektir. Kişiden gaita örneği alındıktan sonra lamel üzerinde gaita örneği seyreltilir ve mikroskop sayesinde incelenir.

Eğer ki gaita örneği kişiden sabah saatlerinde alınmış ise direkt inceleme yapılır. Ancak gece saatlerinde gaita örneği alınmış ise gaita ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak buzdolabında saklanmalıdır. Bunun nedeni gaitanın yapısının bozulmamasını sağlıyor olmasıdır.

Gaita Parazit Testinde Nelere Bakılır?

Kişiden alınan gaita örneğinin en geç yarım saat içerişinde laboratuvara alınması gerekiyor. Gece alınan örneklerinde kesinlikle ağzı sıkı bir şekilde kapatılmış ve buzdolabında saklanmış olması gerekiyor.

Bu detaylara dikkat edilmediği sürece alınan gaita örneği yapılan test sonuçlarını yanlış olmasına yol açacaktır. Bu durumda da yeniden gaita örneği almak gerekecektir. Gaita örneği alındıktan sonrasında yapılan incelemelerde gaitanın birçok özelliğine bakılır.

Gaitanın kıvamı, rengi ve içeriğindeki maddeler çok önemlidir. Gerekli mikropkobik incelemeler dahilinde gaita içeriğinde helment yumurtaları olup olmadığına bakılır. Bunun dışında erişkin parazit ascaris, enterobius ve taenia parazitinin olup olmadığına bakılır.

Yapılan gaita parazit testi sonucunda kişide kıl kurdu var ise ya da tenya var ise bu durum ortaya çıkacaktır. Kişi için uygulanması gereken ilaç tedavisi bu test sonuçlarına göre belirlenecektir.

Gaita Parazit Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Kişinin genel olarak sağlık durumu hakkında bilgi veren gaita parazit testi en çok mide ve bağırsak rahatsızlıkları hakkında bilgi verir.

Gaita numunesi laboratuvar koşulları altında belirli kimyasal maddeler ve solüsyonlar yardımı ile incelenir. Bu incelemeler sonrasında sindirim ve boşaltım sistemine dair birçok bilgi edinilir.

İlginizi Çekebilir  P-Fosfor Testi

Özellikle de sindirim ve boşaltım sisteminde yer alan organlarda oluşan rahatsızlıklar bu test sonucunda kolaylıkla ortaya çıkar. Kişiden alınan gaita örneği sonrasında laboratuvar incelemeleri yapıldığında test sonucu pozitif çıkması rahatsızlık olduğunun belirtisidir.

Test sonucunun pozitif çıkması bağırsaklarda parazit olduğunu, tenya olabileceğini ya da kıl kurdu olduğu anlamına gelir.

Bu hastalıklar özellikle çocuklarda gelişimi engeller. Ciddi bir sağlık sorunu olan bu rahatsızlıklar için tedavi uygulanması şarttır. Tedavi uygulanmadığı takdirde gelişimde geriliğe ek olarak kansızlık oluşması da yüksek ihtimaldir.

Gaita Gizli Kan Testi Güvenilir mi?

Gaita gizli kan testinin yapılma amacı olası bir kolon kanserinden şüphe duyuluyor ise bunu tespit etmektir. Öncelikle kişinin gaitasında gözle görülür bir biçimde kan meydana gelir.

Ancak bu durum her zaman görülür biçimde olmayabilir. Buna da gaitada bulunan gizli kan denir. Ancak gaitanın incelenmesi ile sağlıklı sonuçlar alınır.

Gaita gizli kan testi sonucu negatif ya da pozitif olarak çıkar. Testin pozitif olması gastrointestinal sistemde gizli bir kanamanın meydana geldiğinin göstergesidir.

Oldukça riskli olan bu durum sağlığı tehdit eder. Kişide ülser, polip kanamaları, hemoroid ya da bağırsak hastalıkları var ise gizli kanamalar görülür. Gaita gizli kan testi oldukça güvenilir sonuçlar verir ve bu testi yaptırmak kişinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Gaita Parazit Testi Fiyatları 2024

Birçok sağlık kurumlarında alanında uzman hekimler tarafından istenen gaita testleri hastalıkların teşhisi açısından çok önemlidir.

Testin yapılacağı kurumun özel olup olmadığına, işlemin neden istendiğine ve kurumun laboratuvarına bağlı olarak gaita parazit testi fiyatları değişiklik gösterecektir. Gaita parazit testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için  bizlere hemen ulaşabilirsiniz.