FT4 Testi

FT4 Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

FT4 testi, vücut sağlığı kontrolü açısından kontrol sağlamak amacı ile uygulanan hormon testlerinden biridir.

Bu testin yapılması kişide meydana gelmesi mümkün olan hormonlardan kaynaklı hastalıkların teşhisinde çok önemlidir. Ne kadar erkem teşhis konursa tedavi süreci de o kadar erken başlayacaktır.

Bu sebepten kaynaklı ft4 testi yaptırmak büyük önem taşıyor. Tiroid bezinden salgılanan hormonun kontrolü bu test sayesinde sağlanıyor ve yüksek ihtimal ile doğru sonuçlar veriyor.

Hormonlardan kaynaklı rahatsızlık yalayan ve belirtilerini gösteren bütün kişilerde bu test hekim tarafından isteniyor.

FT4 Testi Tiroid Nedir?

Kişinin tiroid bezinden salgılanan hormonların ölçüldüğü test FT4 testi olarak biliniyor. Bu test sayesinde kişinin tiroid bezinden salgılanan hormonların değerleri ölçülüyor.

Bu hormonlardan kaynaklanan hastalıklar da bu test sonucunda ortaya çıkıyor. Sonuç olarak da tiroid bezinden salgılanan hormondan kaynaklı hastalıkların teşhisi koyulmuş oluyor.

Tiroid bezinden salgılanan hormonlar düzenli bir şekilde salgılanır. Eğer bu hormonların salgılanmasında bir düzensizlik var ise kişide belirli rahatsızlıklar meydana gelir.

Bu rahatsızlıklar ve belirtiler doğrultusunda kişinin kesinlikle alanında uzman hekimlere başvurması gerekir. Aksi takdirde hormon bozukluğu ciddi hastalıklara yol açarak ilerler.

FT4 Testi Nasıl Yapılır?

Tiroid bezlerinin normal çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacı ile yapılan FT4 testi kan tahlilleri ile gerçekleştirilir. Öncelikle kişinin damarlarından kan örneği alınır.

Laboratuvar şartlarında gerekli incelemeler sonucunda tiroid bezinin normal çalışıp çalışmadığı gözlemlenir. Kişinin kanında litre bazında dolaşan T4 hormonu laboratuvar koşullarında incelenir.

Kan tahlilleri öncesinde kişim aç ya da tok olması gerekmiyor. Ancak genelde sabah saatlerinde ve kişi aç karnına iken kan örnekleri alınıyor.

Tiroid hastalıkları T3 ve T4 hormonlarına bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardır. Bu test sayesinde değerler kontrol edilir. Bu sebepten kaynaklı kan analizlerinin çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  TPHA Testi

FT4 Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Kişinin şikayet ettiği durumlarda ve kişinin bedenine rahatsızlık veren durumlarda FT4 testi yapılır. Birçok hastalıkların belirtileri birbirine benzer olabiliyor.

Tiroid bezinden kaynaklı rahatsızlık yaşayan kişilerde ise belli başlı belirtiler gözlemleniyor. Bu belirtiler hakkında detaylı bilgi verecek olursak kişide meydana gelen boğaz ağrısı birincil belirtidir diyebiliriz. Fiziksel olarak meydana gelen diğer belirtiler ise yine boğaz bölgesinde görülüyor.

Bu bölgenin şişmesi ya da hassasiyet kazanması da bu testin yapılması gerektiğine işaret eder. Bunun yanında bağırsak sorunları, kilo kaybı, görmede bozukluk ve titreme durumlarında da kişiye kan tahlilleri uygulanırken tiroid bezi hormonlarına da bakılmalıdır.

Aşırı terleme, saç sökülmesi ve çarpıntı da tiroid bezi hormonlarının kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Yapılan kan tahlilleri ile T3 ve T4 değerleri detaylı bir şekilde görülecektir.

FT4 Testi Tiroid Kaç Olmalı?

Kan tahlilleri sonucunda tiroid bezi hormonlarının değerleri sağlıklı ve yetişkin kişilerde 4,0 ve 11,5 mcg/dL aralığında olmalıdır. Aynı zamanda 0,6 ve 1,0 mcg/dL aralığındaki değerler de normal kabul ediliyor.

Ancak burada önemli olan detaylardan biri de ölçümler için kan tahlilini yapan cihazların kalitesidir. Bu cihazlarım hassasiyeti sonuç olarak çıkacak olan değerleri de etkiler. Tiroid bezi hormonlarının değerli kişinin yaşı ve cinsiyetine göre de değişebiliyor.

Bunun yanında kişide kronik bir hastalık var ise ve düzenli bir şekilde kullandıkları ilaç var ise bu durum yine troid bezi hormonlarının değerlerini etkileyecektir.

Kan tahlilleri sonucu çıkan değerler alanında uzman hekime bildirilir. Hekim tarafından incelenen sonuçlar doğrultusunda hastalık tespit edilir ve tedavi yöntemi belirlenerek sürece başlanır.

FT4 Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişinin tiroid hormonlarında düzensizliğin meydana gelmesi vücudun metabolizmasını bozacaktır. Eğer ki kişi günlük fonksiyonlarını yerine getirirken zorlanıyor ise kesinlikle bu hormonların değerlerine baktırması gerekiyor. Günlük yaşamı etkileyen ve tiroid hormonu testinin yaptırılması gereken bazı belirtiler vardır.

İlginizi Çekebilir  Hepatit B

Bu kişilerde halsizlik ve güçten düşme en belirgin özelliklerdir. Kabızlık, vücutta şişkinlik, kilo alma, saç dökülmesi ve tırnak kırılması da tiroid hormonlarının salgılanmasında sorun olduğunu gösterir. Kişide bu belirtiler meydana geldiği takdirde tiroid hormonlarının ölçülmesi için test yapılması gerekir.

FT4 Testi Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri?

Tiroid bezinden salgılanan hormonların ölçmek için kullanılan ft4 testi düşük ya da yüksek değerlerde çıkabilir. T4 değerlerindeki düşüş ve yükselişler bu testin sonuçlarını doğrudan etkiler.

Bunun yanında haşimato hastalığı ve önceden geçirilmiş tiroid bezi ameliyatı da bu test sonuçlarını etkiliyor. Eğer ki tiroid fazla uyarılırsa test sonucu yüksek değerlerde çıkacaktır.

Bunun yanında vücuda gereğinden fazla iyot alımı ve bazı hastalıklarda tiroid hormonu testinin yüksek çıkmasına sebep olacaktır. Bu hastalıklara örnek verecek olursak hipofiz tümörleri ve guatr hastalığını sayabiliriz. Bu hastalıklara bağlı olarak da kişinin test sonuçları yüksek çıkabilir

Tiroid Fonksiyon Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid bezinden salgılanan hormonlarda bir dengesizlik söz konusu ise kesinlikle tedavi uygulanmalıdır. Uygulanacak olan tedavide durumun ne zaman teşhis edildiği çok önemlidir.

Aynı zamanda kişinin yaşı ve cinsiyeti de çok önemlidir. Aynı zamanda kişide kronik olarak bulunan hastalık var ise tedavi sürecinde buna da dikkat etmek gerekiyor. Düzenli bir şekilde ilaç kullanımı var ise yine ft4 testi sonrası tedavi sürecinde bu durum göz önüne alınmalıdır.

FT4 Testi Fiyatları 2024

FT4 testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.