Folik Asit Testi

Folik Asit Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Folik asit testi, kişilerin vücutlarında belirli bir folik asit değeri vardır ve folik asit düzeyini ölçmek için bu test uygulanır. Aynı zamanda kişinin yedili bazı besinlerde de folik asit bulunur.

Kişinin vücuduna folik asidin girmesi gerekiyor. Ancak değerleri normal değerler dışına çıkmamalıdır. Aksi takdirde değerlerin normal değerler dışına çıkması kişide sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Folik Asit Testi Nedir?

Folik asit vücutta büyük görevlere sahip bir asit türüdür. Vücutta kan yapımını, yeni hücrelerim oluşumunu ve DNA sentezini folik asit üstlenir.

Kişilerde de bu folik asitin olması gereken normal değerleri vardır. Bu değerler ise ancak folik asit testi ile ölçülebilir. Kişiden alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında incelenir ve değerler kontrol edilir. Çıkan sonuçlar alanında uzman hekime iletilir.

Folik Asit Testi Nasıl Yapılır?

Kişinin vücudundaki folik asitin değerlerini ölçmek için öncelikle kişiden kan örneği alınır. Uygun bir damardan alınan kan örneği laboratuvar ortamına taşınır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta testin yapılacak olduğu kişinin son 8 ya da 10 saat kadar bir süre aç kalmış olmasıdır. Bu yapılacak olan test için oldukça önemlidir. Laboratuvar ortamına taşınan kan örneği burada incelenir ve değerlendirilir.

Folik Asit Testi Ne İşe Yarar?

Kişinin vücudunda yer alan folik asit birçok önemli aşamada rol oynar. Özellikle de damarda sertleşme riskini ortadan kaldırır.

Bu sebepten kaynaklı kişinin kendi vücudundaki folik asit değerini bilmesi gerekir. Uzman hekimler tarafından istenen folik asit testi yaptırmak kişiyi olası risklere karşı korur. Bunun nedeni ise folik asidi kontrol altına almaktır.

Folik Asit Testi Normal Değerleri Kaçtır?

Kişide uygulanan folik asit testi herhangi bir hastalığın tanısını koymak amaçlı uygulanmaz. Tamamen kişinin vücudundaki folik asit değerini belirlemeye yardımcı olur. Buna bağlı olarak gelişebilecek riskler göz önünde bulundurulur. Folik asit normal değerleri ise testin yapıldığı laboratuvar ortamına göre değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir  Fetal DNA Testi

Ancak genel olarak değerlendirme yapılırsa vücutta olması gereken folik asit normal değerler 3.89-26.8 ng/mL olmalıdır. Bu normal değerler hem erkek hem de kadınlar için geçerlidir.

Folik Asit Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Kişinin vücudundaki folik asidin değerini ölçmek amaçlı bu test uygulanır. Testin yapılacağı kişinin kesinlikle aç olması gerekiyor.

Üstelik test yapılmadan önce ki 8 saat ve 10 saat arasında herhangi bir besin tüketmemiş olması gerekiyor. Bu yapılacak olan testin sonuçlarının sağlıklı olması açısından için oldukça önemlidir.

Folik Asit Testi Faydaları Nelerdir?

Kişinin vücudunda belli değerlerde folik asit bulunması gerekiyor. Folik asit yeni kan oluşmasını sağlıyor ve damarda sertleşmeyi engelliyor. Bu sebepten kaynaklı düzenli bir şekilde folik asit testi yaptırmak gerekiyor.

Bu test sayesinde kişi hekim yardımı ile folik asit değerlerini kontrol edebilir. Aynı zamanda bu değerlere bağlı olarak da beslenme şeklini değiştirebilir. En önemli faydası ise kişinin kendi bedeni hakkında bilgi sahibi olmasıdır.

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik asit kişinin vücudu için çok önemlidir. En önemli özelliği ise vücutta yeni kan üretimine katkı sağlıyor olmasıdır. Bazı besinlerde de folik asit bulunur.

Bu besinler kuru fasulye, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, pancar ve karnabahar olarak sayılabilir. Aynı zamanda mercimeğin içeriğinde de folik asit bulunuyor. Bu besinler dışında daha birçok besinin içeriğinde yine folik asit bulunur.

Folik Asit Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Bazı durumlarda kişinin vücudunda yer alan folik asit değerleri düşer. Bu folik asit eksikliği olarak adlandırılır. Yaşanan folik asit eksikliğinin birçok nedeni vardır.

Hamilelik ya da aşırı alkol tüketimi bu nedenlerin başımda gelir. Aynı zamanda anemi ve böbrek hastalıkları da folik asit değerlerinin düşmesine neden olur. Bazı cerrahi girişimler sonrasında da kişilerde folik asit eksikliği görülür.

İlginizi Çekebilir  Özefagus Grafisi

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücutta folik asit eksikliği bazı belirtileri beraberinde getirir. Bu belirtilerin en başında kişide halsizlik ve yorgunluk gelir. Daha sonra zayıflık, saç dökülmesi ve soluk yen görülür. Aynı zamanda folik asit eksikliği yaşayan kişilerde nefes almada zorluklar yaşanır.

Bunun beraberinde folik asit eksikliğinde anemi görülmesi de yüksek ihtimaldir. Tüm bu belirtileri gören kişilerin alanında uzman bir hekime danışarak folik asit testi yaptırmaları gerekir. Bu sayede kişi beslenme şeklini ve hayat koşullarını değiştirecektir.

Hamilelikte Folik Asit Neden Önemlidir?

Hamilelik dönemimde bulunan kadınların vücutlarına yeteri kadar folik asit almaları doğacak olan bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hamile kadınların bu yüzden beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir.

Vücuda alınan folik asit bebeğin omurilik ve beyinden kaynaklanan hastalıklar yaşanmasının önüne geçer. Aynı zamanda folik asit bebekte zihinsel gelişimi de olumlu yönde etkiler. Bu yüzden hamile kadınların özellikle folik asit içerikli besinler tüketmeleri gerekir.

Folik Asit Testi Fiyatları 2024

Folik asit değerlerinin kontrol edilmesi hem erkek hem de kadınlarda çok önemlidir. Özellikle de hamile kadınlarda oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise hamile kadınlarda folik asit değerinin doğacak olan bebeğin sağlığını da etkileyecek olmasıdır.

Bu yüzden hem annenin hem bebeğin sağlık durumunu kontrol altına almak çok önemlidir. Birçok klinik ve hastanelerde yapılan folik asit testi fiyatı ise değişiklik gösterir. Folik asit testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.