Ferritin Testi

Ferritin Testi Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Ferritin testi, insan vücudu için gerekli olan ve salgılanan ferritin kompleksini ölçmek için hastalara uygulanır. Ferritin kişinin vücudunda önemli yer edinmiş bir protein kompleksidir.

İnsan vücuduna en gerekli  minerallerden birisi olan demir kırmızı kan hücrelerinin taşınmasında görev alan hemoglobin üretiminde görev alıyor.

İnsan vücudunda birçok rahatsızlık meydana geliyor. Bu rahatsızlıklar ise genelde  vücutta salgılanan bir eksiklik ya da fazlalık sonucu oluşuyor. Kişide ferritin testi yaptırmak da meydana gelmesi mümkün olma rahatsızlıkların önüne geçmeyi sağlıyor.

Ferritin Testi Nedir?

Ferritin vücutta yer alan Demir mineralinin depolanmasından sorumlu olan bir proteindir. Bu proteinin laboratuvar koşullarda ölçülmesi için de ferritin testi yapılır.

Bu test sayesinde vücutta depolanmış olan demir miktarı kolayca ölçülür. Bu sayede de kişiye uygulanması gereken tedavi ve gereken beslenme şekli belirlenir. Bu sebepten kaynaklı ferritinin ölçüldüğü bu test son derece önemli bir testtir.

Ferritin Testi Düşüklüğü Nedir?

Kişide ferritin testi sonuçları düşük gelmiş ise bu çok önemlidir. Bu durum kişinin vücudunda bulunan demir deposunun düşüklüğünü belirtir. Normal ferritin değerleri yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterir.

Ancak genel anlamda düşünecek olursak erkeklerde ferritin normal değerleri 20-500 mL/ng olarak ölçülür. Kadınlarda bu değer ise 20-200 mL/ng olarak ölçülür. Bu değerler kadın ve erkeklerde normal değerler olarak kabul edilmiştir.

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur?

Kişilerde görülen ferritin değerlerindeki düşüklüğün birçok sebebi vardır. Sık sık doğum yapmak ferritin değerlerinin düşük olmasındaki en büyük nedendir.

Bunun yanında düşük, kürtaj, erken doğum, kan kaybı, kronik hastalıklar, c vitamini eksikliği ve bağırsak hastalıkları bir diğer nedenlerdir. Bu durumlarda kişilerde ferritin değerlerinde düşüklük meydana gelir.

İlginizi Çekebilir  Progesteron Testi

Ferritin Testi Düşüklüğü Tedavisi

Bir kişide ferritin değerleri normal değerlerin altında çıkabilir. Bu durumda tedavi sürecine başlanması gerekiyor. Bu tedavi süreci ise ancak ilaç ile mümkün olacaktır.

Bu ilaç tedavisine ek olarak kişinin kalsiyum kaynaklı içecekler de tüketmesi gerekiyor. Bu besin alışkanlığı tamamen tedavi süresinde ilacı destekleyecek ve ek takviye olacaktır. Kişinin beslenme şekli de yine uzman hekimler tarafından belirlenmelidir.

Ferritin Testi Yüksekliği Nedir?

Ferritin kişinin bedeninde bulunan en önemli proteinlerden biridir. Kesinlikle değerleri takip edilmelidir. Ferritin değerlerinin yüksek olması normal bir durum değildir. Yüksek değerde ferritin tespit edilen kişilerde Demir mineralinin yüksek miktarda depo edildiğinin bir göstergesidir.

Kişinin vücudunda doğal yollar ile atılamayan demir minerali vücutta kalır. Bu durumda da ferritin testi oldukça yüksek çıkar.

Ferritin değerlerinin yüksek olması da kişide organ fonksiyonlarında bozukluk çıkmasına neden olur. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da yol açar. Bu sebepten kaynaklı ferritin değerleri çok iyi takip edilmelidir.

Ferritin Yüksekliği Neden Olur?

Kişilerde ferritin değerlerinin normal değerlerin üstünde olması birçok nedene bağlı olarak gelişir. Bu nedenlerin en başında iltihaplı hastalıklar geliyor. İltihaplı hastalıklar ferritin proteinini doğrudan tetikliyor.

Bunun yanında diğer kronik hastalıklar, kişinin sık sık alkol alması, kalıtsal hastalıklar ve kişinin karaciğerinde bulunan hastalıklar yer alıyor.

Bu durumlarda ferritin değerlerinde yükselme meydana geliyor. Ferritin değerlerinin yükselmesi kişide başka hastalıklara da yol açabiliyor. Bu sebepten kaynaklı sık sık değerlerin kontrol ettirilmesinde fayda vardır.

Ferritin Yüksekliği Tedavisi

Ferritin değerlerinde yükselme meydan amelen kişilerde tedaviye başlamadan önce bunun altında yatan sebepler araştırılır. Bu sebeplere bağlı olarak kişi değerlendirilir ve tedavi sürecine başlanır. Bazı hastalıklar kişide ferritin değerlerinin yükselmesine neden olur.

İlginizi Çekebilir  ACTH Testi

Öncelikle kişide bu hastalıklardan herhangi biri var mı diye kontrol edilir. Eğer kişide ferritin değerlerinin yükselmesine sebep olacak bir hastalık yok ise ilaç tedavisine başlanır.

İlaç tedavisi sayesinde kişinin vücudunda fazla depolanan demir minerali düşürülmeye çalışılır. Bir diğer anlam ile vücuttan atılmaya çalışılır. Ancak sadece ilaç tedavisi yeterli olmayacaktır. Kişinin ilaç tedavisine ek olarak beslenme alışkanlıklarını da değiştirmesi gerekiyor.

Ferritin Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kişide ferritin değerlerinin yüksek olması bazı belirtileri de beraberinde getirir. Kişide ferritin değerlerinde yükseklik görülmesi kişi için büyük risk taşıyor. Ferritin değerlerinin yüksek olduğu kişilerde öncelikle cinsel isteksizlik görülür.

Bunun yanı sıra halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, kilo kaybı ve karın ağrısı da görülecektir. Bu belirtiler görüldüğünde kişi risk altında demektir. İşte o zaman kesinlikle alanında uzman hekimlere danışılmalı ve ferritin testi olunmalıdır.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Kişide ferritin değerlerinin düşük olması beraberinde bazı belirtileri de getirir. Bu belirtilerden en önde gelen özellik ferritin değerlerinin düşük olmasına bağlı olarak gelişen halsizlik, yorgunluk ve uyuşukluktur.

Diğer belirtiler ise baş dönmesi, baş ağrısı, iştah kapanması, sabahları zor uyanma, anksiyete, toprak ve kireç yeme isteği olarak sayılabilir. Bu belirtilerin görüldüğü kişiler riskli gruptadırlar. Kesinlikle uzman hekimler tarafından muayene edilmeli ve test edilmelidirler.

Ferritin Testi Fiyatları 2024

Kişide ferritin değerleri oldukça önemlidir. Bu değerlerin normal değerlerde mi yoksa daha düşük değerlerde mi olduğunu takip etmek kişinin sağlığını koruyacaktır. Yapılan test sonuçlarına bağlı olarak kişinin beslenme şekli yönetilecektir. Aynı zamanda gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanacaktır.

Bu yüzden düzenli aralıklar ile ferritin değerlerini takip etmek çok önemlidir. Bu değerlerin ölçüldüğü ferritin testi ücreti ise klinik ve hastanelere göre değişiklik gösteriyor. Feritin testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Rubella IGG Testi