Evlilik için Sağlık Raporu

Evlilik İçin Sağlık Raporu

Çıkarılan yeni bir yasa ile evlilik için sağlık raporu alınması artık zorunlu bir hale gelmiştir. Bugün birçok modern Avrupa ülkesinde evlenmek için artık bireyler doğrudan ilgili resmi kurum üzerinden sağlık raporu almak zorundadır.

Dolaysıyla ülkemizde de artık bu raporun alınması önem arz ediyor. Evlilik için genel sağlık raporu adından da anlaşılacağı üzere dünya evine girmek isteyenlerin alabileceği bir rapordur. Evlenmeye karar verenler ilk olarak bu raporu alması gerekir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

2024 yılında evlilik için sağlık raporu almak oldukça kolaydır. Bu belgenin alınabilmesi açısından uzun saatler boyunca uğraş vermeniz gerekmez. Bu raporun alınabilmesi için ilk olarak bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki evlendirme dairesi üzerinden veya kurum sitesinden gerekli tetkikleri öğrenmeniz gerekir.

Hemen akabinde ise aynı şekilde il veya ilçede bağlı bulunduğunuz aile hekimliğiniz üzerinden bu tetkikleri onaylattıktan sonra evliliğiniz için aile doktorunuzdan sağlık raporunuzu alabilirsiniz. Dolaysıyla evlilik açısından sağlık raporunuzu almak için yapmanız gerekenler sadece bunlardır. Tercihiniz doğrultusunda herhangi bir devlet hastanesi veya özel hastane üzerinden de bu belgeyi alabilirsiniz.

Evlilik İçin Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

İlk olarak sağlık raporu ve gerekli testler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme yapmakta fayda görüyoruz. Öncelikle nikâh açısından gerekli olan sağlık raporunda akciğer filmi ve kan tahlilleri talep edilir.

Kan testleri ile birlikte bireylerde ayrıca hepatit b ve c hastalıkları, AİDS hastalığı gibi cinsel kanal üzerinden bulaşabilen herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına da bakılır. Bununla birlikte çiftler arasında kan uyuşmazlık sorunu söz konusu olup olmadığı da kontrol edilir. Söz konusu tüm sağlık taramalarından sonrasında herhangi bir sorun görülmemesi durumunda nikâh işlemi gerçekleştirilir.

Nikâh İşlemleri İçin Sağlık Raporu Şart Mı?

Sosyal yaşam içerisinde sağlık raporu ve aynı zamanda nikâh işlemleri için sağlık raporu şart mı konusu da yoğun bir biçimde merak ediliyor. İlk olarak nikâh işlemleri açısından söz konusu olan sağlık raporunun şart olduğunu belirtebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Mikroalbumin Testi

Bu rapor sunulmadan nikâh merasiminin gerçekleştirilmesi genellikle mümkün değildir. Bu nedenle çiftler nikâh işlemlerinden önce mutlaka gerekli sağlık raporunu sunmalıdır.

Nikâh İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

81 ilimiz üzerinden uygulanan evlilik için sağlık raporu ve nikâh için sağlık raporu alımı bugün tercihe göre tek başına veya doğrudan uzman eşliğinde de alınabilir. Nikâh için sağlık raporu da doğrudan hastanelerin kardiyoloji bölümü üzerinden alınabilir.

Buradan akciğer filmi ve kan tetkikleri yaptırılması yeterlidir. Elde edilen test sonuçlarının olumsuz çıkması durumunda nikâh işlemleri dondurulabilir.

Evlilik Sağlık Raporu Gerekli Testler Nelerdir?

Garantili bir şekilde uygulanan sağlık raporu gerekli testlerin bilinmesinde de faydalar vardır. Evlilik kutsal bir eylem olduğundan bu yapının yaşam boyu sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi hayati bir değer arz eder.

Bu sebeple de sağlıklı bir evlilik yapılması açısından mutlaka sağlık raporu alınması tavsiye edilir. Bu raporda gerekli testleri ise şu şekilde sıralayabiliriz; anti hiv testi, hepatit b ve c testi, AİDS testi, idrar testi, akciğer filmi gibi birçok testler uygulanabilir.

Evlilik Öncesi SMA Testi Zorunlu Mu? Neden Yapılır?

Evlilik öncesinde mutlaka SMA testi de yaptırılması ilgili yasal mevzuat gereğince zorunlu hale getirilmiştir. Bu testin yaptırılmaması durumunda nikâhın kıyılması söz konusu değildir. Tarama neticesinde genetik yapılar da incelenerek evlilik sonrasında normal yoldan bebek sahibi olunamaması durumunda doğrudan tüp bebek uygulamasından faydalanılmasının yolu yasal kapsamda açılmıştır.

Evlilik Öncesi SMA Taraması Nasıl Yapılır?

2024 yılında evlilik için rapor alımı çiftlerin mutlu ve sağlıklı bir evlilik dönemi geçirmesi açısından hayati bir önem arz eder. Evlilik öncesi sma taraması genellikle pratik bir şekilde doktor tarafından yapılır. Bu uygulamada da en iyi sağlık merkezi tercih edilmesi zaman kaybı yaşanmaması açısından önemlidir. Bu uygulama ilk olarak İstanbul üzerinden hizmete sunuldu.

İlginizi Çekebilir  Çinko Testi

Daha sonrasında ise bu ilimiz vasıtasıyla 81 ilimize de yayılmaya başlandı. Buna göre çiftler evlilik öncesinde ilgili Aile Sağlığı Merkezi üzerinden SMA testi yaptırması uygundur. Bu testte ilk olarak erkekten minimum düzeyde kan numunesi elde edilir.

Alınan bu numune ise doğrudan kaliteli ve hijyenik laboratuvar merkezi üzerinden kapsamlı bir şekilde incelenir. Buna göre bireyde herhangi bir hastalık olup olmadığına bakılır.

Evlenmeye Engel Hastalıklar Nelerdir?

Bazı hastalıkların doğrudan evlenmeye engel teşkil ettiğini vurgulayabiliriz. Bu hastalıklar arasında ise, frengi, verem, AİDS, bel soğukluğu gibi ciddi sağlık sorunları ilk sırada yer alır. Buna göre sağlık raporu konusunda söz konusu hastalıklardan herhangi biri bireylerde görülmesi durumunda evlilik merasimi yapılması söz konusu değildir. Buna göre ilk olarak söz konusu hastalıkların tedavi edilmesi şarttır.

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı Nedir? Hangi Kan Grupları Evlenemez?

Evlilikte kan uyuşmazlığı sıklıkla görülen bir sorundur. Bu durumda sağlık raporu kısmında bireylerde kan uyuşmazlığı da görülmesi durumunda resmi anlamda nikâh kıyılması mümkün değildir. Özet olarak 0 kan grubu hangi kan grubuyla birleşirse birleşsin bebek dünyaya gelmesi mümkün değildir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Aç Karnına Mı Alınır?

Evlilik için sağlık raporunun aç veya tok karnına alınmasında sakınca yoktur. Fakat bazı tetkiklerde daha şeffaf bir şekilde netice elde edilmesi açısından mümkünse testlerin aç karnına yaptırılması daha uygundur.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Doğrudan bağlı bulunulan Aile Hekimliği üzerinden alınır. Bu rapor için sadece hafta içi 5 gün içerisinde randevu alınabilir. Çünkü Aile Hekimliği resmi bir sağlık birimi olduğundan hafta sonları aktif değildir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Devlet Hastanesinden Alınır Mı?

Evet, evlilik için söz konusu sağlık raporu tercihe göre herhangi bir devlet hastanesi üzerinden de alınabilir. Buna yönelik herhangi bir ayırım söz konusu değildir. Fakat daha pratik olması sebebiyle genellikle Aile Hekimlikleri daha çok tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilir  CEA Testi

Evlilik Raporu Veren Özel Hastaneler Var Mı?

Evet, Devlet hastanelerinde olduğu gibi sağlık raporu veren birçok yetkili özel hastaneler de yer alır. Bu hastanelerin tek farkı ise devlet hastanesi ve Aile hekimliğinden farklı olarak daha yüksek hizmet bedeli talep etmesidir. Bu nedenle evlilikte sağlık raporu için özel hastaneler genellikle minimum düzeyde tercih edilir.

Evlilik Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi Nedir?

Evlilik sağlık raporunda herhangi devlet hastanesi ve aile hekimliklerinde ücret ödenmesi söz konusu değildir. Bu raporun geçerlilik süresinin ise oldukça kısa olduğunu belirtebiliriz. Sürecin sadece 180 gün olduğunu vurgulayabiliriz. Bu süreç tamamlandığında alınan sağlık raporu yasal kapsamda geçerliliğini kaybeder.

Nikâh İçin Sağlık Raporu Kaç Günde Alınır?

Nikâh için sağlık raporu raporun alındığı sağlık merkezinin yoğunluğuna göre farklı süreçlerde alınabilir. Fakat bu süreç genel olarak 24 saat içerisinde alınabilir.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ücreti 2024

2024 yılında evlilik için sağlık raporları ücreti beklentileriniz doğrultusunda sunulur. Rapor ücreti özel hastaneler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle evlilik için sağlık raporları almak istediğinizde bu raporu devlet hastanesinden mi, özel hastaneden mi almak istediğinize karar vermelisiniz.

Evlilik için sağlık raporu almak istediğinizde ve ücret ödemek istemediğinizde en yakın devlet hastanesini tercih etmeniz makul bir karar olacaktır.