E2-Estra Diol Testi

E2-Estra Diol Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

E2-estra diol testi, kişilerde yapıla hormon tahlilleri arasında yer almaktadır. Hormonlar insanların bedeninde salgılanan en önemli maddelerdir.

Kişide birçok farklı hormon salgılanır. Her hormonun farklı değerleri vardır. Yapılana tahlilleri sonucunda bu değerlerin yüksek ya da düşük çıkması riskli grup olarak kabul edilir.

Hormon değerlerindeki anormal durumlar birçok hastalığın belirtisidir. Bu açıdan E2-estra diol testi hormon hastalıklarının tespitinde kullanılan en önemli testlerden biridir.

Yapılan kan tahlilleri sonucunda bu hormon değerlerinin düşük ya da yüksek çıkması normal değildir. Bu durumda kesinlikle hasta için tedavi süreci başlatılmalıdır.

Bu tedavi sürecine ve yöntemine ise uzman bir doktor ile beraber karar vermek gerekir.  Test sonuçlarının yüksek çıkmasında farklı düşük çıkmasında farklı bir tedavi uygulanır.

En büyük amaç kişide hormon değerlerini normale çevirmektir. Dolayısıyla hormonlardan kaynaklı hastalıklarda son bulmuş olacaktır.

E2-Estra Diol Testi Nedir?

Kişilere yapılan hormon testleri arasında en önemli testlerden biri de e2-estra diol testi dir. Kan tahlilleri ile yapılan bu test sonucunda değerler kontrol edilir. Sonuçta çıkan değerler düşük ya da yüksek olarak değerlendirilir. Test sonucunda çıkan beriler ise kişinin tedavi sürecini doğrudan etkiler.

Kadınlarda salgılanan bu hormon östrojen hormonlarınları kadar önemli bir hormondur. Kanda değerlerin düşük ya da yüksek çıkması kişi için kesinlikle büyük bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelir.

Kadınlarda yumurtalıklarda herhangi bir hastalık var ise E2-estral diol testi sayesinde kolayca ortaya çıkacaktır. Bunun dışında bu test sonucunda değerlerin normal çıkamaması başka sorunlar olduğunu da gösterebilir. Bu hastalığa örnek verecek olursak böbrek üstü bezleri hormonlarında sorun olduğunu gösteriyor da olabilir.

Cinsel ilişki hormonu olarak bilinen E2-estra diol hormonu kadının yumurtalıklarında yer alır. Kadının yumurtalıklarındaki foliküllerde bu hormon oluşur.

İlginizi Çekebilir  TPHA Testi

E2-estra diol hormonunun değerlerinin ölçülmesi ise kadın sağlığı için çok büyük önem taşıyor. Test sonucunda çıkan değerlere bağlı olarak da hastalık belirlenir. Buna bağlı olarak da tedavi yöntemine kadın doğum uzmanı tarafından karar verilir.

E2-Estra Diol Testi Nasıl Yapılır?

E2-estra diol hormonu kadınlarda bulunan ve kadınları kansere karşı koruyan bir hormondur. Bu hormon değerlerinin kadınlarda normal değerlerde olmadı kadın sağlığı için çok önemlidir.

Kadınlarda kan tahlili olarak yapılan bu test kesinlikle güvenilir bir testtir. Kan tahlilleri olarak yapılan bu test kadınlarda koldan alınan kan örneği üzerinden yapılıyor.

Ancak sadece koldan değil gerekli durumlarda sırt bölgesinden alınan kan örneği üzerinden de yapılabiliyor. Kadının sırt bölgesindeki toplardamarından ya da koldan alınan kan örneği gerekli laboratuvar ortamına taşınıyor.

Burada cinsel anlamda oldukça önemli olan E2-estra diol hormonun değerleri kontrol ediliyor. Kişinin bu testi yaptırmadan önce aç ya da tok olmasında herhangi bir sorun bulunmuyor. Günün her saatinde kadından alınan kan örneği incelenerek sonuçlar elde ediliyor.

E2-Estra Diol Testi Kaç Olmalı?

Kadınlarda salgılanan E2-estra diol hormonu doğurganlığı etkileyen önemli bir hormondur. Bu hormonun değerlerinin normal olması gerekiyor.

Yapılan E2-estra diol testi sayesinde de kadınlarda salgılanan bu hormonun değerleri kontrol ediliyor. Kadında doğurganlığı ciddi anlamsa etkileyen E2-estra diol hormonu değerleri normal ve menopoz dönemlere göre değişiyor. Normal kadınlarda normal değerler 30-400 PG/ML arasında olmalıdır.

Ancak kadın menopoz dönemine girmiş ise bu değerler geçerli olmayacaktır. Menopoz dönemindeki kadınlarda normal E2-estra diol testi değerleri 0-30 PG/ML aralığında olmalıdır. Erkeklerde de çok az miktarda bulunan bu hormon değerleri yaşa bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kadın fizyolojisinde bu hormonun değerleri erkeklere göre daha fazladır. Kadın yumurtalıklarında bulunan bir hastalığı ancak bu test sayesinde tespit etmek mümkündür. Belirli aralıklar İle yapılması gereken E2-estra diol testi kadın için büyük ölçüde belirleyici ve önemlidir.

İlginizi Çekebilir  IGG Antikor Testi

E2-Estra Diol Testi Normal Değeri Nedir?

E2-estra diol hormonunun değerleri kan tahlillerinin incelendiği laboratuvar ortamına göre değişiklik gösterir. Bunun nedeni ise laboratuvar ortamında kullanılan cihazların kalitesine göre değişiyor. Aynı zamanda bu cihazların teknoloji ile uyumuna göre de sonuçlar değişiyor.

Her hastanenin laboratuvar ve kullandıkları cihazları farklıdır. Buna bağlı olarak da farklı ortamlarda yapılan kan tahlilleri sonuçları birbiri ile aynı olmaz.

Bu noktada alanında uzman bir doktor devreye girecektir. Çıkan sonuçlar uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde kontrol edilir. Hastanın cinsiyetini, yaşını ve varsa kronik hastalıklarını göz önünde bulundurur.

Tüm bu değerlendirmelere bağlı olarak da uygulanan kan tahlillerinin sonuçlarını inceleyerek uygun tedavi yöntemini geliştirir. Kan örneği alınarak uygulanan E2-estra diol testi kişiler için büyük önem taşır.

E2-Estra Diol Testi Yüksekliği Nedenleri?

Kişilere yapılan kan tahlilleri arasında yer alan E2-estra diol testi oldukça önemlidir. Yapılan test sonucunda değerler düşük ya da yüksek çıkabilir.

Kan tahlilleri sonucunda E2-estra testi sonuçlarında değerlerin yüksek çıkması sağlık sorunu olduğu anlamına gelir. Bu test sonuçlarının yüksek çıkmasına neden olan bazı durumlar vardır.

Kişinin ergenlik döneminde olması E2-estra diol hormon değerlerinin yüksek olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında özellikle kadınlarda yumurtalık hastalığı varsa yine değerler yüksek çıkacaktır. Yumurtalık ya da testislerde tümör olması da kesinlikle E2-estra diol hormonunun değerlerinin yükselmesine neden olur.

Bunun dışında böbrek üstü bezlerde tümör oluşması yine E2-estra diol hormonun değerlerini yükseltecektir. Kişiye yapılan E2-estra diol testi oldukça önemlidir.

E2-Estra Diol Testi Fiyatları 2024

E2-estra diol testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.