B12 Vitamini Testi

B12 Vitamini Testi Nedir?

B12 vitamini testi vücutta B12 vitaminin eksikliğini tespit etmek için yapılır. B12 vücut için son derece gerekli ve hayati önem taşıyan bir vitamindir. Anemi veya nöropatinin bir nedenini teşhis etmek amacıyla yapılır. Beyin sağlığı, kan hücresi üretimi ve uygun sinir işleyişi gibi pek çok şey için gerekli olan bir vitamindir.

Eksikliğinde ise vücutta çeşitli rahatsızlıklar kendini gösterir. B-12 vitamini seviyeleri düşük olan kimseler acil olarak bir doktora görünmeli ve bu konuda tedaviye başlanmalıdır. B12 seviyelerinizin tespiti için B12 Vitamini testi yaptırmalıdır.

B12 Vitamini Testi Nasıl Yapılır?

B12 vitamini kan veya idrarda kontrol edilebilir. Kan testi sırasında, bir sağlık uzmanı kolunuzdaki damardan kan alarak bunu küçük bir tüpe yerleştirir ve laboratuvara analize gönderir. Büyük bir olasılıkla test sonucu birkaç saat içerisinde çıkar.

Kan testinin herhangi bir yan etkisi olmaz. B12 vitamini idrar testi için tam olarak 24 saatlik sürenin geçmesi gereklidir. B12 vitamini testi genellikle kan örneği üzerinden değerlendirilir.

B12 Vitamini Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Bu test basit bir kan testidir. Ancak doktorunuz test öncesi sizden özel talimatlar isteyebilir. Bunlar arasında ise aç karna test yaptırmak olabilir. Böylelikle daha sağlıklı sonuçlar almanız söz konusudur. Ayrıca test için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.

B12 Değeri Kaç Olmalı?

B12 vitamini seviyesi genellikle mililitrede 190 ila 950 pikogram (pg/mL) arasında bulunur. Sınır olarak ise 200 ila 300 pg/mL kabul edilir. Eğer sonuçlarınız bu seviyelerde ise normal bir seyri vardır.

Ancak bu değerlerin altında ya da üstünde ise doktorunuz bir takım ilaç tedavilerine başlayarak beslenmenize müdahale eder. Bu nedenle B12 Vitamini testi son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Sedimantasyon Testi

B12 Testi Sonucu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

B12 Vitamini testi kan testi olarak yapılır. Kan testleri ise genel olarak birkaç içerisinde analiz edilir. Kimi zaman kapsamlı testlerinde bu süre en fazla 24 saat olmaktadır.

Kanda B12 Vitamini Yüksekliği Nedir?

B12 vitamininin başlıca kaynakları et, balık, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalardır. İnsan vücudunda fazla B12 ciddi rahatsızlıklara neden olur. Çünkü B12 genellikle karaciğerde depolanır. Yüksek olması gibi durumlarda ise karaciğer hasarı veya kronik böbrek hastalığı ortaya çıkabilir. Kanlarında yüksek düzeyde B12 vitamini bulunan yaşlı kimselerde ise ciddi ölüm oranları bulunur.

Kanda B12 Düşüklüğü Nedir?

B12 vitamini, sağlıklı bir hayat sürdürmenin ana anahtarlarındandır. Düşük ya da yüksek olması insan vücudunda çeşitli rahatsızlıklara neden olur. B12nin düşük olması durumunda, yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, bağışıklık yetmezliği, görme bozukluğu, uyku hali ya da uykusuzluk şeklinde kendini gösterir. Bu gibi durumlarda B12 Vitamini testi yaptırılması şiddetle önerilir.

Kanda B12 Eksik Olursa Hangi Besinleri Yemeliyim?

Yetersiz beslenme sonucunda B12 eksikliği yaşamanız söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ise et, balık, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar tüketebilir. Kişin rahatsızlığına bağlı olarak iştah kaybı varsa b12 iğneleri kullanılabilir.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini et, balık, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulunur. B12 Vitamini testi sonucu değerlerinizin düşük çıkması durumunda bu tip ürünler yiyerek B12 seviyelerinizi artırabilirsiniz. B12 vitamini hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. B12 vitamini takviyesi almak da seçenekler arasında bulunabilir.

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamin eksikliği genellikle halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, uyku hali ya da uykusuzluk olarak kendini gösterir. Bu tip belirtiler günlük yaşantınıza bağlı olmadan durduk yere ortaya çıkıyorsa B12 Vitamini testi yaptırmanız mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  CA 15-3 Testi

B12 İğneleri Faydalı Mı?

B12 vitamini hayvansal kaynaklı gıdalarda yeteri kadar bulunur. Ancak bazı kişiler et ürünleri tüketmediğinden bunun eksikliğini yaşaması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz B12 iğneleri yazarak bu konuda sizlere takviyede bulunabilir. Elbette bir vitamini kaynağından almak çok daha faydalıdır. Ancak buna imkân yoksa iğneler tercih edilebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Hamilelikte Neye Sebep Olur?

B12 vitamini beslenme yoluyla alınması gereken besinlerdir. Hamile bir kadında düşük b12 seviyeleri bebeği nörolojik hasar ve gelişimsel sorunlar için yüksek risk altına sokar. Özellikle hamileler bu konuda oldukça titiz davranmalı gerekmedikçe vitamini kaynağından almalıdırlar.

Vegan ve Vejetaryenler B12 Vitamini İçin Neye Dikkat Etmeli?

Herhangi bir hayvansal ürün yiyemiyorsanız doğal olarak bakliyat tüketmeli ve B12 içeren takviye gıdalar ya da tabletler tercih etmelisiniz.

B12 Vitamin Eksikliği En Çok Kimlerde Görülür?

B-12 vitamini eksikliği riski taşıyan kimseler veganlar ve vejetaryenler, diyabetli insanlar, çocuklar ve daha yaşlı kimselerdir.

B12 Eksikliği Bebeklerde Zararlı mı?

B12 eksikliği her yaş grubu için risk taşırken özellikle bebeklerde çok daha önemlidir. Bunun nedeni ise henüz gelişmiş olmamalarıdır.

Doktora Sormadan B12 Alınabilir mi?

Eczanelerden bu tip tabletleri alabilirsiniz ancak bunun doktor kontrolünde yapılması sağlığınız için oldukça önemlidir.

B12 Eksikliği Başka Hangi Hastalıkla Karıştırılır?

B12 vitamin eksikliği genellikle kendini kolayca belli eden bir eksikliktir. Ancak zaman zaman anemi ile karıştırılması söz konusu olabilir.

B12 Vitamini Testi Fiyatları 2024

B12 Vitamini testi hem kamu hastanelerinde hem de özel hastanelerde kolaylıkla yapılabilir. Maliyeti ise kurumun belirlediği tarife üzerinden hesaplanır. B12 vitamini testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.