Evcil Hayvan (Kedi – Köpek) Alerjisi

Evcil Hayvan (Kedi – Köpek) Alerjisi Nedir?

Evcil Hayvan Alerjisi, genel popülasyonun %5 ila %10’u bu şeklinde köpek ve kedi alerjilerinden muzdariptir ve kedi alerjisi, köpek alerjisinden daha yaygın ve genellikle daha şiddetlidir. Alerjisi olan kişilerin, alerjen adı verilen, normalde zararsız olan belirli maddelere karşı aşırı duyarlı bir bağışıklık sistemi vardır.

Hayvanın derisinde ve tükürüğünde bulunan alerjenlerden bazıları, evcil hayvan alerjisi şeklinde köpek ve kedilerde alerjiye neden olabilir. Vücudu yalama alışkanlığı nedeniyle, alerjenler hayvanın saçına yapışır, ancak çoğu kişinin düşündüğü gibi alerjiye neden olan saçın kendisi değildir.

Tüysüz köpek ve kedilerin hipoalerjenik olduğu, yani alerjisi olanlar tarafından daha iyi tolere edildiği söylense de, üretilen alerjen miktarı hayvanın kürkünün veya cinsinin özelliklerine bağlı değildir.

Ayrıca, bir kişinin aynı cinsten farklı köpeklere ve kedilere karşı alerjik tepkisi değişebilir, bu nedenle bir kişinin alerjik reaksiyonunu etkileyen cinsin ötesinde başka bireysel faktörler olabilir. Erkekler kadınlardan daha fazla alerjen ürettiği için seks bunlardan biri olabilir. Ayrıca alerjen miktarı hayvanın yaşıyla birlikte artar ve aynı hayvanda farklı zamanlarda değişiklik gösterebilir.

İnsanlar alerjenlerle doğrudan, bir hayvana dokunarak veya hayvanın yaladığı ya da ısırdığı bir nesneye dokunarak temas eder. Bu durumda alerjenler kişinin gözleri ve solunum yolları ile temas edebilir.

Alerjik kişi alerjene uzun süre maruz kaldığında veya alerjenler açısından zengin bir ortamda bulunduğunda, evcil hayvan alerjisi belirtileri ortaya çıkmaya başlar: rinit, konjonktivit, kurdeşen, dermatit, astım ve hatta ağır vakalarda anafilaktik gözlenebilir.

Bu nedenle, hanede köpeklere veya kedilere alerjisi olan biri varsa, özellikle ciddi bir alerjisi varsa, evcil hayvan için karar vermeden önce dikkatlice düşünmek önemlidir.

Evcil hayvan alerjileri, evcil hayvan tüylerinden kaynaklanmaz. Son yıllarda, giderek daha fazla insanın evde evcil hayvanı olması nedeniyle hayvanlara evcil hayvan alerjisi prevalansında bir artış gözlemlenmiştir.

Hamster, kobay, tavşan veya yaban gelinciği gibi küçük hayvanlara karşı giderek daha fazla alerji görülmesine rağmen, en yaygın hayvanlar köpekler ve kedilerdir. İguanalar veya sürüngenler gibi egzotik hayvanlara karşı alerjiler de tanımlanmıştır.

İlginizi Çekebilir  Çavdar Otu Alerjisi

Hayvanlarda alerjiye neden olan semptomlar rinit, konjonktivit, astım veya kontakt ürtiker olabilir. Bazen bir evcil hayvan alerjisi tespiti o kadar kolay değildir çünkü bazen belirtiler hayvanla temastan birkaç saat sonra ortaya çıkabilir ve günlük değil aralıklı olabilir.

Alerji, hayvanla yaşadıktan çok sonra da ortaya çıkabilir, bu nedenle bazen hasta veya aile üyeleri, semptomlarından hayvanın sorumlu olduğunu kabul etmez.

Alerjinin kaynağı tüyler değildir. Çoğu kişinin düşündüğü gibi, alerjinin nedeni tüy değil, yağ ve tükürük bezlerinin salgılarında oluşan alerjen içeren kepek parçacıklarıdır. Bu partiküller havada uzun süre bulunabilir ve solunduğunda alerjik semptomlara neden olabilir.

Bu nedenle bir hayvana alerjisi olan bir hasta, hayvanların olduğu bir eve gittiğinde, o anda hayvan orada olmasa bile semptomlar gösterebilir, ayrıca kıyafetlerinde veya saçlarında kepek parçacıkları olabilir.

Evcil Hayvan Alerjileri Belirtileri Nelerdir?

Evcil hayvan alerjisi belirtileri diğer alerjilerin belirtilerine çok benzer: kurdeşen, ekzantem, konjonktivit, astım, rinit tarzı belirtileri vardır.

Normalde bir hayvanla temas etmeyen ile bir gündür temasta olan bir kişi, dakikalar içinde semptomlar geliştirebilir. Hayvan kolayca görülebildiğinden ve söz konusu birey kolayca tanımlandığından alerji tespiti kolaydır. Bununla birlikte, bazen semptomlar hemen olmaz, ancak birkaç saat sonra ortaya çıkar.

Öte yandan, hayvanla günlük olarak yaşayabilirsiniz ve azar azar kişilerde bronş tüpleri iltihaplanabilir, semptomlar aralıklı olarak ortaya da çıkabilir. Bronşlar, iltihaplanmaları nedeniyle her türlü uyarana karşı hassastır (enfeksiyonlar, egzersiz, soğuk algınlığı gibi). Bu uyaranlar, hayvan kusurlarına bağlı olarak akut semptomlara ve oryantasyon bozukluğuna da neden olabilir.

Hayvanlara karşı alerji, diğer solunum yolu alerjileri ile aynı semptomları üretebilir: Göz semptomları (kaşıntılı gözler, sulu gözler, kırmızı gözler), burun semptomları (burun kaşıntısı, hapşırma, burun akıntısı, tıkanıklık) olabilir.

Bazı kişilerde kuru öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve hırıltılı solunum ile astım semptomları gelişebilir. Ek olarak, hayvanla temas, özellikle bir çizik varsa, deride kaşıntıya, şişmeye (esas olarak göz kapaklarında) ve temas bölgesinde kurdeşenlere neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Meşe Ağacı Alerjisi

İstisnai olarak, hayvansal kaynaklı ürünlerle kontamine olmuş cilt yaralarının bir sonucu olarak veya şırınga ve neşter ile kemirgen ya da tavşan ısırması sonucu şiddetli evcil hayvan alerjisi reaksiyonları tarif edilmiştir. Bu durumlarda tükürükteki alerjen kan dolaşımına girer ve alerjik kişi için hayatı tehdit eden bir anafilaksi reaksiyonunu tetikleyebilir.

Bir hayvana uzun süre veya tekrar tekrar maruz kalmak, solunum yollarının devam eden iltihaplanmasına neden olarak, artık açıkça hayvanla ilgili olmayan kronik semptomlara yol açabilir. Bu iltihaplanma, burun ve bronş tüplerini daha hassas hale getirir ve egzersiz, solunum yolu enfeksiyonları, soğuk hava, kirlilik veya toz gibi diğer uyaranlara yanıt verir.

Kedi Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Evcil hayvan alerjisi ile mücadele etmenin en iyi yolu, hayvanlarla doğrudan temastan kaçınmaktır. Ancak bir kişi bir alerjene ne kadar az maruz kalırsa ve uygun tedaviyi alırsa, etkilenme olasılığı o kadar artar.

Bahsedilen alerjenlerin neden olduğu alerji, astım, rinit ve diğer patolojileri geliştirme riski daha düşüktür. Bununla birlikte, alerji semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olacak alerji iğneleri (immünoterapi) ve antihistaminikler veya diğer ilaçlar olduğu için kesin tedavi bir alerji uzmanı tarafından verilecektir.

Evcil hayvan tüyü alerjisi de çok yaygın bir alerji türüdür. Bu durumda bazı hayvanların kürkleri idrar ve salgılarındaki alerjenlerle reaksiyona girer, bu küçük partiküller havada kalarak ortamdaki toza katılır ve solunduğunda alerjik reaksiyonlara neden olur.

Herhangi bir tüylü hayvan da alerjiye neden olabilir. Örneğin tavşanlar, inekler, hamsterlar, fareler bu duruma örnek verilebilir. Ama bu tip alerjiye en sık neden olan hayvanlar kediler, köpekler ve atlardır.  Kedi en tehlikeli hayvandır çünkü ciddi sorunlara neden olabilir.

Evcil Hayvan (Kedi-Köpek) Alerjisinin Tanısı Nasıl Konulur?

Hayvanlara alerjiyi teşhis etmek için en yaygın test prick testidir. Bu testi gerçekleştirmek için çoğu hayvandan elde edilen ticari epitel ve idrar özütleri gerekir. Bu mümkün değilse, şüpheli hayvandan saç, tüy ve idrar örneği kullanılarak bir enjeksiyon yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Fındık Ağacı Alerjisi

Ayrıca hastaların serumunda hayvan alerjenlerine karşı IgE antikorlarını tespit eden moleküler tanı yöntemleri bulunmaktadır. Birkaç yöntem vardır, ancak en yaygın kullanılanı Thermo Fisher ImmunoCAP® sistemidir.

Pozitif deri prick testi veya spesifik IgE testi basitçe yapılabilir. “Alerji” terimini yalnızca sonuçları hastanın semptomlarıyla ilişkilendirebilirsek kullanırız.

Testlerin pozitif olduğu ancak evcil hayvan alerjisi semptomları ile hayvan arasındaki ilişkinin belirsiz olduğu durumlarda, hastayı şüpheli hayvandan ekstraktlara maruz bırakarak hastanın semptomlarını yeniden oluşturmak için konjonktival, nazal ve bronşiyal provokasyon testleri kullanılabilir. Bu testler hastane ortamında ve sadece uzmanlaşmış merkezlerde yapılmalıdır.

Alerjik Olmayan Evcil Hayvan (Kedi-Köpek) Var Mı?

Genel itibari ile alerjik olmayan evcil hayvan yoktur. Hayvanın sahibi de temas halinde semptomlara neden olabilir. Hastalar bir sirk gösterisine veya bir hayvan fuarına katıldıklarında da semptom gösterebilir. Bazen kendi evcil hayvanınızla yıllarca temas halinde daha az semptomla bir tür toleransla sonuçlanabilir.

Bir çocuğun evcil hayvan alerjisi olduğunu ve semptom gösterdiği anlaşıldığında ne yapılmalıdır? Ebeveynler genellikle, bir evcil hayvan satın alırlarsa, çocuklarının gelecekte alerji geliştirip geliştirmeyeceğini sorarlar. İyileşip iyileşmeyeceklerini tahmin etmek kolay değildir. Polen veya akarlar gibi diğer şeylere alerjileri varsa daha yatkın olabilirler.

Bir çocuğa veya ebeveynlerine evcil hayvanlarından kurtulmalarını söylemek, anlaşılması veya kabul edilmesi her zaman kolay olmadığı için karmaşık bir konudur. Evcil hayvan alerjisi söz konusu olduğunda, alerjiniz olan şeyle temas etmemek en iyisidir.

Evcil hayvanı evden çıkarmamaya karar verirseniz, hayvan alerjenleri içeren aşılar da vardır. En yaygın aşılar köpekler ve kediler içindir, çünkü bunlar en yaygın hayvanlardır, ancak atlar için iyi sonuçları olan aşılar da vardır. Evcil hayvan alerjisi için hasta bireye genellikle aşı tedavisi uygulanır.

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.