Çayır Otu Alerjisi

Çayır Otu Alerjisi

Çayır otu alerjisi çok yaygındır. Bitki alerjileri, burun semptomları (burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma), astım ve göz semptomları (kaşıntılı, sulu/kırmızı gözler) dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Çime maruz kaldıktan sonra bir döküntü (ciltte kurdeşen veya yara izi) de oluşabilir, ancak bu çok daha az yaygındır. Çayır alerjileri yaygındır çünkü böcekler tarafından taşınan polenden farklı olarak çimen poleni rüzgârla yayılır.

Bu nedenle, onu soluma olasılığınız çok daha yüksektir. Ayrıca çoğu bölgede, çimenler genellikle geç ilkbaharda (Nisan-Haziran başı) tozlaşır. Ayrıca birçok insanın çayır otu alerjisi türünde görülen çimen ve ot polenine alerjisi vardır. Bu alerjiler genellikle ilkbaharın sonlarında ve yaz aylarında ortaya çıkar.

Çayır Otu Alerjisi Özellikleri

Alerjik konjonktivit (göz alerjisi) aşağıdaki semptomları içerir: Kaşıntılı gözler, tahriş olmuş, kırmızı veya sulu gözler. Çim açıkta kaldıktan sonra, enkaz genellikle bir çeşme veya kaynaktır.

Kırmızı, kaşıntılı ve iltihaplıdırlar. Genellikle çimle gerçek temastan kaynaklanırlar. Bununla birlikte, kurdeşen başka birçok nedene bağlı olabilir, bu nedenle kızarıklık varsa alerji uzmanınızla konuşmanız önemlidir.

Bir çayır otu alerjisi teşhisi genellikle alerji testini içerir. Genel olarak iki tür alerji testi vardır: cilt testleri ve spesifik IgE testleri (kan testleri). Deri testi, ekstraktın kollara veya sırta sıvı formda bitkiye karşı bir alerjinin varlığını gösteren “kaşıntılı bir yumru” oluşması için 10 ila 15 dakika beklemeyi içerir.

Bu değerlendirmeler bir alerji uzmanı tarafından belirlenmeli ve yapılmalıdır. Bir kan testi, kanın alınmasını ve özellikle çimenlere alerjiniz olup olmadığını belirlemek için bir laboratuvara gönderilmesini içerir. Çimin kendisi zararlı olmasa da, ona uygulanan gübreler, böcek öldürücüler ve herbisitler zehirli olabilir.

Çayır Otu Alerjisi Belirtileri

Çayır otu alerjisi hapşırma, burun akıntısı (burun akıntısı), burun tıkanıklığı (burun tıkanıklığı) ve burun kaşıntısından oluşan burun semptomlarını (saman nezlesi) içerir. Yüz basıncı da oluşabilir. Astım semptomları arasında öksürük, hırıltılı solunum, göğüs tıkanıklığı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı bulunur. Ayrıca belirtiler şunları da içerebilir:

  • Solunum zorluğu
  • Baş ağrısı
  • Kaşıntılı sulu gözler
  • Burun akması
  • Hapşırma
  • Burun tıkanıklığı

Nazal antihistaminikler, antihistaminikler içeren burun spreyleridir. Antihistaminikler steroidlerden farklıdır ve genellikle semptomları hafifletmek için oldukça hızlı çalışırlar. Bazı insanlar nazal antihistaminikler ile acı bir tat fark eder. Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, başka potansiyel yan etkileri vardır, bu yüzden kullanmadan önce bir alerji uzmanıyla konuşmalısınız.

Oral antihistaminikler, alerji semptomlarına yardımcı olabilecek haplardır. Nazal drenaj ve hapşırma semptomlarına yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, genellikle steroid burun spreyleri gibi burun tıkanıklığına yardımcı olmazlar.

Daha iyi tolere edildikleri için daha yeni yatıştırıcı olmayan antihistaminikler kullanmak daha iyidir. Artan gündüz uyku hali veya sedasyon, artan kuruluk ve idrara çıkma zorluğu gibi potansiyel yan etkileri vardır. Son zamanlarda, bu ajanlar ile demanslı (hafıza azalması) yaşlı yetişkin hastalar arasında potansiyel bir ilişki olmuştur.

Çayır Otu Alerjisinin Teşhisi Neden Önemlidir?

Çayır otu alerjisi, hastanın yaşı ne olursa olsun çok kolay yönetilebilir bir durumdur. Şu anda, birçok tedavi mevcuttur. Birçok tezgâh üstü ürün de mevcuttur, ancak bir alerji uzmanının gözetimi önerilir. Alerji uzmanınız tarafından dikkatli bir değerlendirme ve takip ile çok iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilecek ve tüm aktivitelerinizden keyif alacaksınız.

Steroid burun spreyleri, burun deliklerine püskürtülen anti-inflamatuar ilaçlardır. Alerjileri tedavi etmek için kullanılan steroidler, östrojen gibi diğer steroid türlerinden farklıdır.

Bazı tezgâh üstü steroid burun spreyleri olsa da, önce bir alerji uzmanına danışmak akıllıca olacaktır. Bir alerji uzmanının gözetimi altında uygun şekilde kullanıldığında steroidler güvenlidir. Steroidlerin burun tahrişi, baş ağrısı ve burun kanaması gibi bazı potansiyel yan etkileri vardır.

Steroid nazal spreylerden birkaç dakika önce nazal salin kullanmak, bu nazal tahrişi potansiyel olarak önleyebilir ve ayrıca nazal semptomlara yardımcı olabilir. Kullanmakta olduğunuz herhangi bir burun spreyini alerji uzmanınıza göstermeniz önerilir. Evde bakım için de nefes darlığı yaşarsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Solunum aşırı derecede zorlaşırsa, derhal tıbbi yardım alın.

Yardıma başvurmadan önce aşağıdaki bilgileri belirleyin:

  • Kişinin yaşı, kilosu ve durumu
  • Kişinin sunduğu semptomların türü
  • Çimen yakın zamanda gübre, böcek ilacı veya herbisit gibi herhangi bir kimyasalla işlem gördüyse, ürünün adını ve içindekileri öğrenin.

Kişi çimenlere karşı şiddetli bir alerjik reaksiyon göstermedikçe veya nefes almada zorluk çekmedikçe genellikle gerekli değildir. Çim veya yabani ot yakın zamanda döllenmişse, bir böcek ilacı veya herbisit püskürtüldüyse veya herhangi bir şekilde kimyasalla işlem gördüyse, bir zehir kontrol merkezi ile iletişime geçin.

Kişinin astımı olmadıkça çim veya kimyasal tedavilere karşı şiddetli alerjik reaksiyon göstermedikçe ciddi problemler genellikle ortaya çıkmaz. İyileşme çok olasıdır. Çayır otu alerjisi olan kişilerin özel tedaviye ihtiyacı olabilir.

Çayır Otu Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Tedavinin temel amacı yaşam kalitenizi arttırmaktır. Okul, iş, sosyal ve aile aktivitelerinize katılabilmelisiniz. Ayrıca uykunuz dinlendirici ve kesintisiz olmalıdır. Polen sayımlarını düzenli olarak kontrol etmek yardımcı olabilir.

Polen sayısının yüksek olduğu günlerde sizi havadan uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Pencereleri kapalı tutmak da polenlere maruz kalmayı azaltabilir. Dışarıdan eve geldiğinizde duş almak, dışarıda biriken polenlere maruz kalmanızı azaltabilir.

Tedavi için tuzlu burun spreyleri reçetesiz temin edilebilir ve burun deliklerine tuzlu su püskürtmek/uygulamak için kullanılır. Tuzlu burun durulamaları için, bir şişeye su doldurur, şişeye tuz koyar, karıştırır ve burnunuzu durularsınız.

Kullandığınız suyun bir şekilde arıtılmış olduğundan emin olmanız önemlidir. Şişelenmiş veya damıtılmış su kullanabilirsiniz. Durularken, tuzlu su genellikle bir burun deliğinden girer ve diğerinden çıkar. Tuzlu terapiler kuru burun yollarını nemlendirebilir ve bitki alerjileriyle ilişkili burun semptomlarına yardımcı olabilir.

Çayır Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Çayır otu alerjisi tedavisi için fiyat bilgilerini doktorunuzdan alabilirsiniz. Bunun dışında alerji semptomları çok şiddetli olduğunda sistemik steroidler (steroid hapları veya enjeksiyonları) kullanılır.

Steroid hapları ve enjekte edilebilir steroidler (aşılar), topikal steroidlerden çok daha güçlüdür ve bu nedenle daha fazla yan etkiye (kilo alımı, yüksek tansiyon ve kemik sorunları dahil) neden olabilir. Kullanılırsa, yalnızca alerjistinizin kontrolü altında olmalıdır.

Alerjen immünoterapisi (alerji aşıları veya alerji aşıları); Alerji aşıları (bağışıklık sistemini çim polenine karşı duyarsızlaştırmak için çayır otu alerjisi olan kişilerin koltuk altına küçük doz enjeksiyonlar) şu anda astım, saman nezlesi ve çimen polenine bağlı göz alerjilerinin tedavisi için onaylanmıştır.

Alerji çekimleri, steroid çekimleri veya enjekte edilebilir steroidler ile aynı değildir. Alerjik reaksiyon olasılığı olduğundan, alerji aşıları bir alerji uzmanının gözetiminde ofiste yapılmalıdır.

Dilaltı immünoterapi, alerji aşıları ile aynı konsepti içerir, ancak aşılar yerine, her gün ağzın altına çim poleni içeren çözülebilir bir pastil yerleştirmeyi içerir. Alerjik reaksiyonlar genellikle dilaltı immünoterapi ile ortaya çıkabilir, ancak alerji aşılarına verilen reaksiyonlardan daha nadirdir.

Alerjistin ofisinde ilk birkaç dozdan sonra, alerjistin gözetiminde evde dilaltı immünoterapi kullanılabilir. Dilaltı immünoterapi şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da çayır otu alerjisi tedavisi için onaylanmıştır. Çayır Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.