Çavdar Otu Alerjisi

Çavdar Otu Alerjisi

Çavdar otu alerjisi bitki alerjilerinden biridir. Çavdar alerjisine çavdar poleni veya çavdar unu neden olabilir. Çavdar, en çok yetiştirilen tahıllardan biridir. Çavdar, birçok unlu mamül için ve ayrıca brendi için kullanılır. Çavdar poleni, mukoza zarları ve konjonktiva ile temas ederse alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Tam tahıllı ürünlerin tüketimi sadece sağlıklı beslenme ve önemli kilo kaybı içindir. Çavdar poleni saman nezlesine de neden olabilir. Çim alerjisi olan kişilerde genellikle çavdar otu alerjisi de vardır.

Diğer tahıl ve otlarla karşılaştırıldığında, çavdar alerjenleri özellikle agresiftir. Genelde Avrupa’da, Dünya’nın geri kalanından önemli ölçüde daha fazla çavdar yetiştirilmektedir, bu nedenle bu alerji burada daha yaygındır.

Şikâyetler, çavdar veya un poleni solunduğunda ortaya çıkar. Burada bir gıda alerjisi de mümkündür. Fırıncılar gibi profesyonel olarak çavdar unu ile çalışan kişilerin, ince un tozunu solumaktan fırıncı astımı alma olasılığı daha yüksektir.

Alerji testleri, çavdar otu alerjisi belirlenmesi için de kullanılabilir. Burada polen ve un arasında bir ayrım yapılmalıdır. Polen alerjiniz varsa, mutlaka una alerjiniz yoktur ve bunun tersi de geçerlidir. Diğer otlara veya buğdaya karşı çapraz alerjiler de mümkündür.

Ayrıca tahıl alerjileri ile çölyak hastalığı arasında ayrım yapmak önemlidir. Çölyak hastalığı, malabsorpsiyon, kronik enteropati ile ilişkili bir bağırsak hastalığıdır. Bağışıklık sistemine dayanır ve genetik bir arka planı vardır, ancak alerjiler gibi IgE aracılı bir hastalık değildir.

Çavdar Otu Alerjisi Özellikleri

Çavdar ekmeği yedikten sonra kızarıklık, şişme ve diğer olağandışı belirtiler yaşıyorsanız, tahıl hassasiyetiniz olabilir. Çavdar, buğday ve arpaya benzer; Bu bileşenlere alerjiniz varsa, çavdar proteinleri sizi tahriş edebilir.

Araştırmalar, çavdarda çavdar otu alerjisi semptomlarını tetikleyebilecek 23 protein olduğunu gösteriyor. Bu proteinler, onlarla savaşmak için histamin salgılayan bağışıklık sistemi tarafından zararlı cisimlerle karıştırılır. Bu alerjinin belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişir. Fırıncı astımı tahıl alerjilerinde daha belirgindir.

İlginizi Çekebilir  Fare Alerjisi

Çavdar buğday ve arpa ile ilgilidir. Ekmek, bira, viski ve hayvan yemi üretiminde yaygın olarak kullanılır. Sağlık dünyasında çavdar kilo vermeye olan faydalarıyla öne çıkar. Az sayıda çalışma, açlığı bastırdığı ve gerekli kalorileri sağladığı için çavdarın kilo vermede buğdaydan daha etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Çavdarın diğer faydaları arasında insülin seviyelerini düşürme, sindirimi iyileştirme, metabolik sendromdaki iltihabı azaltma ve kalp hastalığı genlerini kısıtlama yer alır.

Çavdar otu alerjisi yaygın belirtileri aşağıda açıklanmıştır.

 • Vücudun farklı bölgelerinde deri döküntüleri
 • Egzama
 • Kaşıntı
 • Dudakların, ağzın ve boğazın şişmesi
 • Ağızda ve ağız boşluğunda karıncalanma hissi
 • Baş ağrısı veya migren
 • Solunum problemleri
 • Hırıltı, öksürük ve astım
 • Bulantı, kusma ve ishal
 • Sulu ve iltihaplı gözler
 • Burun tıkanıklığı

Çavdar Otu Alerjisi Belirtileri

Çavdar otu aşağıdaki belirtilere neden olabilir;

 • Deri döküntüsü ve kaşıntı
 • Nefes almada zorluk, öksürük ve alerjik astım
 • Ateşli kırmızı gözler
 • Kulak enfeksiyonları ve kaşıntılı kulaklar
 • Burun akıntısı, hapşırma ve burun akıntısı
 • Ağrı, bulantı ve kusma,

Geniş çavdar tarlalarında, özellikle çavdar çiçek açtığında yürümekten kaçınılmalıdır. Güneş gözlükleri, solunum cihazları ve burun filtreleri de burada polenlere karşı koruma sağlayabilir. Çavdar esas olarak Avrupa’da yetiştirilmektedir.

Mevcut bir çavdar otu alerjisi, bir alerji testi ile doğrulanabilir. Prickett testi genellikle çavdar alerjisi için bir cilt testi olarak kullanılır. IgE antikorları için bir kan testi de yapılabilir. Yapılan testler, çavdar unu için bir temas çavdar otu alerjisi türünü tespit edebilir. Çavdar Nisan’dan Ağustos’a kadar çiçek açar ve polen mevsimi Mayıs’tan Temmuz’a kadardır.

Bu süre zarfında kapı ve pencerelerde polen perdeleri ve hava filtreleri kullanarak apartmanda polenlerden kendinizi koruyabilirsiniz. Filtreli vakumlar ve düzenli temizlik de polenlerin giderilmesine yardımcı olur. Akut semptomlar anti-alerji ilaçları ile tedavi edilebilir. Duyarsızlaştırma ile semptomlarda kalıcı bir azalma mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Kedi Alerjisi

Çavdar Otu Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

İstisnai besinlerle dolu olmasına rağmen, çavdar bazı hassas kişilerde çavdar otu alerjisi reaksiyonlarını tetikleyebilir. Yukarıda bahsedildiği gibi, histamin ve protein arasındaki reaksiyon, çavdar ekmeğini ikiden fazla yediğinizde başlar.

İlk kullanımda olumsuz bir tepki görmeyebilirsiniz. Bağışıklık sistemi bu yabancı maddeleri tekrar tekrar tespit ettiğinde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda onları bloke etmek için histaminler salgılar.

Fırın ve çavdar çiftliği çalışanları genellikle daha sık astım olabilir. Alerjenleri solumak öksürük, nefes darlığı ve sulu gözler gibi çeşitli semptomları tetikleyebilir. Ayrıca çavdar gibi buğday ürünleri birçok gıdada bulunur.

Çavdar ve buğday içeren gıdalardan kaçınmak için gıda etiketlerini dikkatlice okumak önemlidir. Çavdar ve buğday hariç tutma diyetini doğru bir şekilde takip etmek için aşağıdaki yasaklı yiyecekler listesi dikkate alınmalıdır:

Ekmekler, Kepek, Tahıl Özü, Kuskus, Krakerler, Zenginleştirilmiş Un, Un, Gluten, Ezilmiş Buğday Unu, Yüksek Gluten Unu, Yüksek Protein Unu, Spelled, Vital Gluten, Buğday Kepeği, Buğday Germ, Malt buğdayı, buğday nişastası, tam buğday unu kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Nişasta, jelatinleştirilmiş, hidrolize bitkisel protein, Kamut, modifiye gıda nişastası, modifiye nişasta, doğal baharatlar, soya sosu, sebze nişastası, çavdar ve buğday türevleri içerebilir.

İçecekler: tahıllı içecekler, kahve ikameleri, buğday ürünlerine dayalı içecekler: bira, bira, alkolsüz bira. Hazır çikolatalı içecekler için tozlar çavdar türevleri içerebilir.

Çavdar Otu Alerjisi Teşhisi Neden Önemlidir?

Teşhis ve önleme, yukarıda listelenen semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, teşhis için hemen doktorunuza görünmeniz önerilir.

Ve bir önlem olarak, çavdar içeren ürünleri tüketmekten ve dokunmaktan kaçının. Bunun dışında buğday ve arpa gibi aynı protein yapısına sahip maddelerden uzak durmalısınız. Alerji uzmanları, çavdar alerjenlerini doğrulamak için bir cilt testi ve bronşiyal alerjen testi yapabilir. Test, farklı maddelerin uygulanmasını içerebilir. Buna göre bir ilaç reçete edebilirler.

İlginizi Çekebilir  Küf Mantarı Alerjisi

Alerji belirtilerini önlemek için günlük olarak kullandığınız ürünlerin içeriklerini kontrol edin. Ciddi durumlar için almanız gereken acil ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Ayrıca kilo veriyorsanız, çavdar ekmeğinden kaçının ve başka bir yiyecek tasarrufu planı da düşünebilirsiniz.

Çavdar Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Çavdar otu alerjisi fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca tahıllar, alerjenik güce sahip büyük miktarda protein içerir. Tahıllardaki ana alerjenler, depolama proteinleri (buğday glüteni gibi) ve tahılları mantar, bakteri veya böceklerin saldırısından koruyan diğer proteinlerdir.

Gluteninler ve globulinler, yutulan tahıllara karşı ani aşırı duyarlılıktan sorumlu antijenler olarak kabul edilmiştir. Un solunmasına bağlı astımda (fırıncı hastalığı), albüminler en önemli alerjenler olacaktır.

Buğday, arpa ve çavdar, Triticeae familyasında yakından ilişkili çim türleridir. Polen döneminde, yıkanmamış cilt ve meyve, yüzeysel dermatite ve ağızda kaşıntı veya iltihaplanmaya neden olabilen etkilenmiş polen taneleri içerebilir. Bununla birlikte, çimene karşı solunum alerjisi ile tahıllara karşı gıda alerjisi arasında çapraz reaktivite yoktur. Otlara alerjisi olan çoğu hasta tahılları sorunsuz tüketir.

Tahıllara alerjisi olanlar, proteinlerine alerjisi vardır ve teoride onlardan çıkarılan yağları iyi tolore eder. Mısır alerjisi olan çoğu insan, özellikle yüksek oranda rafine edildiğinde mısır yağını tolore eder. Bununla birlikte, bu yağların tahılın kendisinden gelen proteinlerle kontaminasyonu göz ardı edilemez.

Çavdar otu alerjisi özelinde etiketinde bitkisel kaynaklı bir ürün (süt, bitkisel yağ, sebze suyu vb.) göründüğünde, tam bileşimini öğrenene kadar söz konusu ürünü tüketmekten kaçınılmalıdır. Çavdar Otu Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.