Hiv Testi

blank

Hiv Testi

Hiv testi sayesinde günümüzde aids hastalığının teşhisi daha kolay ve hızlı hale gelmiştir. İnsan vücudunda meydana gelebilen birçok hastalık vardır. Bu hastalıkların bazıları da tıpkı aids hastalığı gibi viral yani virüs ile meydana gelen hastalıklardır.

Hastanın vücudundan alınan çeşitli numuneler ile yapılan bu test sayesinde cinsel yolla bulaşan hiv virüsünün tespiti kolay şekilde yapılabilir.

Ancak bu noktada testin yaptırılacağı sağlık merkezinin güvenilir, profesyonel ve donanımlı bir merkez olması sonuçların güvenilir olması açısından son derece önemlidir. Hiv virüsünün teşhis edilmesi ve kişinin enfekte olup olmadığını saptayabilmek için hiv testi yapılır.

Hiv Testi Nedir?

Genel olarak herhangi bir şüphe durumunda yapılan hiv testlerinde hastadan kan ya da oral sıvı gibi numuneler alınır. Ayrıca gerek görüldüğünde idrar numunesi ile de testin yapılması mümkündür. Hiv virüsü, cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır.

Ciddi hastalıkları beraberinde getiren ve büyük sonuçlara neden olabilen hiv hastalığı, özellikle en ufak belirtiler gösteren kişilerin mutlaka göz ardı etmemesi gereken önemli hastalıkların başında gelir.

Hiv Testi Nasıl Yapılıyor?

Hiv testinin uygulanması son zamanlarda oldukça artış gösteren bir uygulamadır. Basit ve konforlu bir şekilde testin uygulanması mümkündür. Virüsü kaptığından şüphelenen kişilerin kolundan kan numunesi kısa sürede alınması sonucunda bu numune laboratuar ortamında incelenir ve bu şekilde testin yapımı gerçekleştirilir.

Uzmanlar, 12 ila 65 yaş arasındaki bireylerin düzenli periyotlarda hiv testi yaptırmasını önerir. Özellikle çoklu cinsel hayatı aktif olan kişilerin bu testi düzenli olarak yaptırması hem kendi hem de ilişkiye girdiği kişilerin sağlığı açısından hayati önem taşır.

Hiv Testi Nerede Yapılır?

Kan, oral sıvı ya da idrar numuneler ile yapılan hiv testi, genellikle kan numunesi ile yapılır. Birçok sağlık merkezinde ve hastanelerde hiv testi yapılır. Ancak testin yapılacağı sağlık kuruluşunun ya da sağlık merkezinin güvenilir ve uzman olmasına özen gösterilmelidir.

Test, alanında uzman olan kişiler tarafından profesyonel şekilde yapılmalıdır. Kendisinde belirtiler gören ve hiv virüsü olduğundan şüphelenen kişiler kesinlikle vakit kaybetmeden enfeksiyon uzmanına başvurarak test yaptırmalıdır.

Hiv Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Şüpheli temasta bulunduğundan ve hiv testi kaptığından şüphelenen kişilerin test yaptırması için en az 1 ay, en fazla 3 ay beklemelidir. Testin sonucu pozitif ya da negatif çıksa da mutlaka doğru sonuç alabilmek için 3 ay sonra test tekrar edilmelidir. Uzmanlar, hiv testinin 4 ay aralıklar ile düzenli olarak yapılması gerektiğini vurguluyor.

Evde Hiv Testi Yapmak Mümkün Müdür?

Hiv testini yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan birisi de bu testin evde yapılıp yapılmayacağı konusudur. Eczanelerden alınacak olan hiv testi kitleri ile evde test yapmak mümkündür. Ancak bu testlerin sonuçlarının yanlış çıkma olasılığı yüksek olduğundan uzmanlar tarafından önerilen test yöntemi değildir.

İlk yapılan testler bazen doğu sonucu vermediğinden pozitif vakalar bile negatif olarak çıkabilir. Bu gibi durumlarda test yinelenmelidir. Bu durumlar uzmanlar tarafından takip edilir ve gerekli ise test yinelenir. Tüm bu nedenlerden dolayı evde hiv testi yapmak mümkün olsa da test için sağlık merkezleri ve uzmanlar tercih edilmelidir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Son derece tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalık olan hiv yani aids hastalığı, teşhis edilemediğinde ciddi sağlık şikâyetlerine neden olabilir. Virüs kaptığına dair şüphe eden kişiler bu testi belirli bir zaman diliminde yaptırmalıdır. Aksi takdirde hemen yapılan test sonucunda vücutta hiv virüsü olsa dahi sonuç negatif çıkabilir.

Genellikle kan numunesi ile yapılan hiv testi, oral sıvı ve idrar ile de yapılabilir. Yapımı basit olan hiv testinin sonuçları genellikle aynı gün ya da bir sonraki gün çıkar. Kısacası; ortalama 1 gün içerisinde test sonuç verir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Özellikle evlenmek üzere olan kişiler evlilik öncesi hiv testini araştırıyor. Evlilik öncesinde hiv testi yaptırmak yasal olarak zorunlu değildir. Ancak özellikle evlilik öncesinde aktif birçoklu cinsel ilişki hayatı var ise o halde kişilerin hiv testi yaptırması sağlıklı bir adım olacaktır.

Evlilik öncesinde şüphesi olan kişiler mutlaka test yaptırmalıdır. Şayet test sonucu pozitif çıksa bile evliliğe engel durum olmamakla birlikte kolay tedavi yöntemleri ile hastalığın tedavisi yapılır ve hastalığın ilerleyişi durdurulur.

Hiv Testi 3 Ay Yeterli mi?

Cinsel yollar ile bulaşan bir virüs olan hiv virüsünün kanda antikor üretebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Eğer kişi şüpheli bir temasta bulunduğunu düşünür ise hemen test yaptırdığında sonuç pozitif olsa bile negatif olarak çıkabilir.

Test sonucunun doğru çıkması için şüpheli temas sonrasında 10 ila 90 gün arasında test yapılmalıdır. Kan numunesi ile kolay ve hızlı şekilde yapılabilen hiv testinin doğru sonu vermesi için 3 ay kadar beklenmelidir. 3 ay sonra yapılan test sonucunda sonuç pozitif çıkar ise test tekrarlanmalıdır.

Hiv Testi Fiyatları 2022

Gerek özel hastanelerde gerekse devlet hastanelerinde hiv testi yaptırmak mümkündür. Ancak her kurumun fiyat politikası farklıdır. Dolayısıyla da her kurumda hastalara teste yönelik farklı fiyat teklifleri sunulabilir.

Hiv testi fiyatları hakkında doğru bilgi testin yaptırılacağı sağlık kuruluşundan alınmalıdır. Hiv testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.