Hepatit C

Hepatit C Hastalığı

Hepatit C, doğrudan karaciğeri tahrip ederek ciddi sağlık sorularına ve hatta ölümlere sebebiyet veren hastalık çeşididir.

Günümüzde teknolojik gelişmeler ışığında tıp alanında da birçok yenilikler ve araştırma yöntemleri çıkmıştır. Bu bağlamda hastalık türlerinin araştırılma oranı da arttığından hastalıklar ile ilgili net bilgiler oluşmuştur.

Ciddiye alınması gereken önemli bir hastalık olan hepatit C hastalığı, erken tanı ile kontrol altına alınabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle de hastalık hakkında bilinçli olmak hastalığın seyri açısından büyük önem taşır.

Hepatit C Nedir?

Ciddi bir viral yani virüse bağlı bir hastalık olmakla birlikte doğrudan karaciğeri bertaraf eden bir hastalıktır. İlk evrelerinde hafif semptomlarla başlasa da tanısı konulmadığı ve ilerlediği zamanlarda ağırlaşarak daha büyük semptomlar ve sonuçlara kapı aralayabilir.

Diğer hastalık türlerinde olduğu gibi hepatit c hastalığında da zamanında uzmana başvurmak, tanı ve tedavinin önemi son derece büyüktür. Akut ve kronik olarak iki farklı şekilde görüldüğünden tedavi yöntemleri de farklılık gösterebilir.

Hepatit C Hastalığı Nasıl İlerler?

Vücuda girdiği anda doğrudan karaciğere etki eden bir hastalık olduğundan ileri seviyelerde de karaciğer yetmezliğine sebebiyet verir. Miden bulantısı, geçmeyen halsizlik ve yorgunluk, yüksek ateş ve karın ağrısı gibi semptomlar ile kendisini gösterir ve vücut içerisinde hızlı ilerlemeye başlar.

İlk olarak akut hepatit C olarak görülür. Ancak geç teşhis edilmesi ve tedavinin gecikmesi gibi durumlar neticesinde kronik olarak daha ileri seviyelere çıkar. İleri evrelerde ise karaciğer kanseri ve siroz gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarır.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

Bir karaciğer hastalığı olan hepatit C hastalığının belirtileri de hastalığın akut ya da kronik olması durumuna göre farklılık gösterir. Genellikle 6 ay kadar süren bir hastalık olmakla birlikte 6 ayı geçtiğinde devam ediyor ise kronikleşmeye başlar.

İlginizi Çekebilir  VDRL Kolesterol Testi

Genel olarak hepatit C hastalığının belirtileri; yüksek ateş, yorgunluk, halsizlik, bulantı ve kusma ve kas ağrısı gibi belirtilerdir. Zamanında müdahale edildiğinde virüsün vücutta atılması mümkündür. Ancak zamanında tedavi edilmez ise karaciğerde ciddi hasar meydana gelir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C hastalığının bulaşmasının en temel yolu kan temasıdır. Enfeksiyonlu kan ile temas etmek, hasta olan kişilerin tıraş makine, tırnak makası ve diş fırçası gibi özel eşyalarını kullanmak, sterilize edilmeyen aletler ile diş tedavisi görmek, damar içi uygulamalar yapılırken iğnenin tek sefer kullanıldıktan sonra atılmaması ve sterilize edilmemesi hastalığın en çok bulaşma nedenleridir.

Hepatit C hastalığı, bilinen aksine hasta olan kişiler ile aynı ortamda aynı havayı solumakla bulaşan bir hastalık değildir. Bulaş için temas gereklidir.

Akut Hepatit C

HCV virüsü ile vücuda giren akut hepatit C, karaciğere hasar vererek karaciğer yetmezliğinin bir numaralı nedenidir. Karaciğerin hasara uğrama süresi 2 hafta ile 36 hafta arasında bağışıklık sistemine göre farklılık gösterir.

Hastanın bağışıklık sistemine göre vücuda giren virüs 6 ay içinde doğru tedavi yöntemleri ile yok olabileceği gibi 6 ay sonra kronik hepatit C olarak daha da ilerleme gösterebilir.

Kronik Hepatit C

Hepatit C virüsünün vücutta ilerlemesi sonrası akut hastalık kronik hepatit C hastalığına dönüşür. Eğer 6 aydan fazla bir sürede karaciğer iltihaplanması meydana gelmiş ise burada kronik hepatit C hastalığından söz etmek mümkündür.

Akut hepatit C hastalığına göre kronik hepatit C daha az oranda görülür. Kronik hepatit C, yıllarca vücut içerisinde ilerlese de semptom görmeden sinsice ilerleyebilir ve karaciğeri büyük bir hasara uğratabilir. Daha sonrasında ise karaciğer kanseri ve siroz hastalıklarına neden olur.

Hepatit C Öldürür mü?

Karaciğerde iltihaplanma yaparak karaciğer kanseri ve siroz gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara sebebiyet veren hepatit C hastalığı, 6 aydan fazla sürer ise kronik olarak seyri değişir ve vücut içerisinde hızlı şekilde ilerlemeye başlar.

İlginizi Çekebilir  CPK Testi

Hastalığın kapı araladığı karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri gibi hastalıklar ölümcül hastalıklardır. Hepatit C hastalığı tedavi edilmez ise ne yazık ki ölümcül olması kaçınılmazdır.

Bu nedenle de belirtiler ya da şüpheler meydana geldiğinde zaman kaybetmeden uzman doktora başvurulması etkili tedavi için önemlidir.

Hepatit C Taşıyıcısı Nedir?

Vücudunda HVC virüsü olan kişiler aynı zamanda hepatit C taşıyıcısı olarak bilinir. Bu kişilerin çevrelerindeki sağlıklı kişilere virüs bulaştırmaması için büyük çaba sarf etmesi gerekir.

Doktor takiplerine düzenli gitmek, doktorun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmak en önemlisi de yılda 2 kez düzenli olarak karaciğer fonksiyonları testi yaptırmaları gereklidir.

HCV RNA PCR Hepatit C Testi

HCV virüsünün yani hepatit C hastalığının vücutta olup olmadığını anlamak için HCV RNA PCR testine ihtiyaç duyulur. Kişiden kişiye değişkenlik gösterse de bu hastalık belli semptomlar ile kendisini gösterir.

Bu süreçte laboratuar tahlil ve tetkikleri ile uzman değerlendirmeleri en doğru tedavi programı için büyük önem taşır. HCV RNA PCR testi de bu önemli testlerden birisidir.

Hepatit C Aşısı Fiyatları 2024

Karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve siroz gibi ölümcül hastalıklara neden olan hepatit C, aşı ile durdurulabilir ve etkileri azaltılabilir bir hastalıktır. Günümüzde birçok sağlık kurumunda HCV virüsü aşısı yapılıyor. Ancak her kurumda fiyatlar farklık gösterebilir.

Bu nedenle de hepatit C aşısı yaptırmadan doğru doğrudan kurumdan aşı fiyat bilgisi alınmalıdır. Hepatit c aşısı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.