Growth Hormon Testi

Growth Hormon Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Growth hormon testi, ön hipofizden salgılanan bir büyüme hormonu olan growth hormonunu ölçmek için uygulanır.

Hipotalamustan salgılanan bu hormon egzersiz ve uyku dönemlerinde artış gösteriyor. Kişilerde kemik, kas ve organların gelişimine fayda sağlayan Growth hormonu olarak adlandırdığımız büyüme hormonunun seviyesini tespit etmek amacı ile Growth hormon testi kullanılıyor.

Growth Hormon Testi Nedir?

Doğuştan meydana gelen ya da sonradan oluşan büyüme hormonlarındaki bozukluk kişilerde büyüme geriliğine yol açabiliyor. Bu noktada önemli olan detay bu sorunun önceden fark edilerek tedaviye başlanmasıdır. Büyüme hormonu testi de kişilerde bu teşhisi koymak açısından uygulanır.

Growth Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Büyüme hormonlarında herhangi bir sorun olup olmadığını görmek amacı ile yapılan growth hormon testi için öncelikle hastadan aç karnına bir defa kan testi alınır. Daha sonrasında ise hasta bir tane hap aldıktan sonra yarım saat ara ile tekrardan üç ya da dört defa kan testi alınır.

Buradaki amaç büyüme hormonunun ne kadar arttığını gözlemlemektir. Eğer ki yeteri kadar artış yok ise ya da gereğinden fazla bir artış görülüyor ise büyüme hormonlarında sorun olduğu anlamına gelecektir.

Growth Hormon Testi Normal Değerleri

Büyüme hormonlarının kontrol edileceği hastalara endokrinoloji uzmanları kontrollü bir şekilde insülin vererek büyüme hormonlarının değerlerini takip ederler. Bu durumda sağlıklı bir kişide Growth hormon testi değerleri 5 ng/ml üzerinde olmalıdır. Bu değerlerden daha aşağıda olması büyüme hormonlarının düşük olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilir.

Growth Hormon Testi Etkileri Nelerdir

Büyüme hormonunun kontrol edilmesi gereken kişilerde yapılan hormon testi kişide önceden bulunan ya da genetik yatkınlığının bulunduğu bazı hastalıkların meydana gelmesine yol açabilir. Bunun yanında eklem bölgelerinde ağrı, tansiyon değerlerinde yükselme, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı ya da organ büyümesine yol açabilir.

Growth Hormon Testi Düşüklüğü

Büyüme hormonlarında doğuştan gelen nedenlere bağlı olarak düşüklük yaşanabiliyor. Bu durum kişilerde yolunda gitmeyen bir şeylerin habercisidir. Büyüme hormonları test sonuçlarına göre hormon değerleri kontrol edilmeli ve tedavi uygulanmalıdır.

Büyüme Hormonu Eksikliği Nedir

Kişide hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu yeteri kadar salgılanmadığı zaman büyüme hormonu eksikliği görülür. Büyüme hormonunda eksiklik görülmesi doğuştan gelen bir durum olabilir.

Bunun yanı sıra sonradan meydana gelen travma, enfeksiyon ya da tümör de büyüme hormonunda eksiklik yaratabiliyor.

Bunun sonucunda kişilerde büyüme geriliği görüleceği gibi kas gelişiminde de yavaşlama görülecektir. Uzun süreli radyasyon terapisi almak da kişilerde büyüme hormonunda eksikliğe yol açacaktır.

Büyüme Hormonu Eksikliği Nedenleri

Büyüme hormonunda meydana gelen eksikliğin birden fazla nedeni olabilir. Birçok hastada bu rahatsızlığın neden meydana geldiği bilinmese de bazı nedenler büyüme hormonunun eksikliğine neden olabiliyor. En belirgin neden genetik faktörlerdir.

Bunun yanında kişinin doğumu sırasında beynin hasar görmesi ya da beyin tümörü büyüme hormonunda eksikliğe neden olan en büyük sebepler arasında yer alıyor. Direkt olarak hipofiz bezinde meydana gelen bozukluklar da büyüme hormonunun salgılanmasını engelliyor.

Büyüme Hormonu Eksikliği Belirtileri

Büyüme hormonunda eksiklik görülmesi kişilerde bazı belirtilere yol açar. Kişinin yaşıtlarına göre daha kısa boylu olması ya da daha az gelişmiş olması en belirgin belirtidir.

İnce ve kuru bir cilde sahip olmak, tiz bir ses tonu, düşük kan şekeri, hormonlarda meydana gelen diğer bozukluklar, bunalım ve depresyon büyüme hormonunda eksiklik belirtileri arasında yer alıyor. Kişide bu belirtiler görüldüğü an Growth hormon testi yani büyüme hormonu testi yapılması gerekiyor.

Bu test ve sonuçlarda çıkan değerler kişi için uygulanacak olan tedavi yönteminin belirlenmesinde büyük önem taşıyor. Bu sebepten kaynaklı büyüme hormonu eksikliğinin belirtileri göz ardı edilmemeli ve dikkat edilmelidir.

Büyüme Hormonu Eksikliği Teşhisi

Kişilerde büyüme hormonunun eksikliğini belirlerken koyulan teşhis oldukça önemlidir. Büyüme hormonunda görülen eksikliğin nedeni uygulanacak olan tedavi yöntemi için belirleyici bir etken olacaktır. Bir süre kişinin büyüme hormonları izlenir ve ona göre değerlendirme yapılarak teşhis konur.

Büyüme hormonunun eksikliğine neden olan genetik faktörlerin yanında diğer nedenlerde göz önüne alınarak araştırma yapılır. Bu nedenler bağlı olarak büyüme hormonunun neden eksik olduğuna dair teşhis konur.

Tedavi süreci de bu teşhis sonucuna bağlı olarak değişir. Büyüme hormonunun eksik salgılanmasına en belirgin teşhis koyma yöntemi yapılan Growth hormon testi olur.

Growth Hormon Testi Yaptıranlar

Büyüme hormonlarının düşük olmasına bağlı olarak gözlemlenen belirtiler doğrultusunda hastalara hormon testi yapılır. Bu sonuca bağlı olarak büyüme hormonu testi yapılan kişilerde meydana gelen rahatsızlıkların nedeni saptanır.

Buna bağlı olarak da hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenerek uygulanır. Büyüme hormonlarının kontrol edilmesi için uygulanan bu test tedavi sürecinde de belirli aralıklar ile yapılmalıdır. Kişinin büyüme hormonunda meydana gelen eksiklik yapılan hormon testlerinin takibi sağlanarak kontrol altına alınmalıdır.

Growth Hormon Testi Sonuçları

Endokronoloji uzmanları tarafından istenen büyüme hormonu testi sonuçları hastanın rahatsızlığına dair sonuçlar elde edilmesini sağlar. Kişinin yaşına göre belirlenen normal değerlerin altında Growth hormon testi sonuçları çıkarsa kişinin büyüme hormonlarında sorun var ve büyüme geriliği var demektir.

Bu durumda kişide cücelik hastalığı meydana gelecektir. Ancak büyüme hormonu normal değerlerin üzerinde çıkarsa da kişi de devlik sendromu meydana gelmiş olabilir.

Growth Hormon Testi Fiyatları 2022

Growth hormon testi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.