Babalık Testi

Babalık Testi

Babalık testi, bilimin gelişmesi ile birlikte artık akrabalık ilişkilerinin bilimsel olarak tayin edilmesini sağlamıştır. Baba ve çocuk arasındaki ilişkileri analiz eden bu test sayesinde baba ve çocuk arasında biyolojik bağın yüzde oranı güvenilir ve yanılma payı olmadan saptanabilir.

Test sırasında baba ve çocuktan alınan farklı numuneler sayesinde DNA’lar analiz edilir ve biyolojik ilişki saptanır.

Babalık Testi (DNA Testi) Nedir?

Baba ile çocuk arasında biyolojik bir bağ yani baba-çocuk ilişkisi olup olmadığını saptayabilmek için yapılan teste babalık testi yani DNA testi denir.

Dünyaya gelecek olan bir birey genlerinin yarını anneden yarısını babadan alır. Dolayısıyla da bir çocuk anne ve babasının genlerini taşır. Baba ve çocuğun DNA’larının belirli bölümleri analiz edilerek baba ile çocuk arasında bağ olup olmadığı kesin şekilde öğrenilebilir.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Test yapılmadan önce mutlaka iki tarafın da rızası olmalıdır. Rızanın olmadığı durumlarda testin yapılması mümkün değildir.

Onay aşaması sonrasında hem babadan hem de çocuktan swap veya kan numunesi alınır. Bazı durumlarda farklı numuneler de kullanılabilir. İki taraftan alınan numuneler laboratuar ortamında analiz edilir ve böylece iki taraf arasında akrabalık ilişkileri de belirlenmiş olur.

Kimler Babalık Testi Yaptırabilir?

Önceden babalık testi yaptırmak için mahkeme kararı almak zorunlu olsa da günümüzde artık isteyen herkes mahkeme kararı olmaksızın bu testi yaptırabiliyor.

Ancak bu testi yaptıracak olan kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş hastanelerde, sağlık kuruluşlarında ya da laboratuarlarda yapılması doğru sonuçlar için son derece önemlidir. Böylece iki tarafın numunesi ile isteğe bağlı olarak DNA testi yapılabilir.

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir?

Özel laboratuarlarda kişinin isteğine bağlı olarak yapılabilen babalık testi; aynı zamanda adli durumlar söz konusu ise emniyet ve jandarma vasıtası ile adli tıp kurumlarında ve kriminal kurumlarda yapılabilir. Bu kurumlarda tarafların DNA örnekleri güvenilir şekilde karşılaştırılır ve akrabalık ilişkileri bu şekilde analiz edilir ve incelenir.

İlginizi Çekebilir  Moleküler Biyoloji

Babalık DNA Testi Sonuçlarını Kimler Öğrenebilir?

Babalık DNA testi, ilk aşamasından son aşamasına kadar tamamen gizlilik ilkesinin öncelikli olduğu bir işlemdir. Bu nedenle de babalık testi nerede yapılırsa yapılsın tüm kurum ve laboratuarlarda test sonuçları sadece testi yaptıran taraflara bizzat bildirilir.

Test sonuçlarının 3. kişi ya da kişiler ile paylaşılamaz. Test sonuçları iki tarafa telefon, SMS ve mail yolları ile bildirilebilir.

Babalık DNA Testi Güvenilir midir?

Baba ve çocuk arasında biyolojik bir ilişki yani akrabalık ilişkisi olup olmadığını anlayabilmek için iki taraftan da numune alınarak her iki tarafın da DNA özellikleri karşılaştırılır.

Tüm bu analiz işlemleri özel kurumlarda, teknolojik sistemler ile ve uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Bu kurumlarda numunelerin alınmasından taşınmasına, analiz edilmesinden sonuçlandırılmasına kadar tüm aşamalarında büyük hassasiyet gösterilir.

Babalık Testi İçin Annenin Onayına Gerek Var Mıdır?

Babalık testi öncesinde her iki tarafın da onayı olması şarttır. İki taraftan biri test yapılmasına onay vermezse o halde testin yapılması mümkün değildir.

Eğer DNA testinin yapılacağı çocuk 18 yaşından küçük ise o halde resmi babanın ya da annenin mutlaka onayı olması şarttır. 18 yaşından küçük olan çocuklara annelerinin onayı ya da resmiyette adı yazan babanın onayı olmadan test yapılamaz.

Babalık Testi (Dna Testi) Kesin Doğru Mudur?

Yaşadığımız modern çağda bilimsel ve teknolojik gelişmeler devasa düzeyde gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. DNA testi olarak da bilinen babalık testi bu gelişmelerin bir sonucudur. Bu test, teknolojik ekipmanlar ile uzmanlar tarafından özveri ve hassasiyet ile analiz edilir. Bu nedenle de doğruluk oranı neredeyse tamdır.

Babalık Testi Yaptırdığım Ortaya Çıkar Mı?

Babalık testi yapan tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında gizlilik ön planda tutulur. Tarafların tüm kişisel verileri kurum tarafından gizli olarak tutulur. Bu nedenle de babalık testi yaptıran kişilerin kendileri beyan etmediği sürece babalık testi yaptırdığı ortaya çıkmaz.

İlginizi Çekebilir  HSV Tip 2 IGM Testi

Babalık Testi Sonuçlarını Ne Zaman Teslim Alabilirim?

Babalık testi sonuçlarının açıklanması için belirli bir süreç gereklidir. Bu süreçte numuneler analiz edilir ve DNA’lar karşılaştırılır. Bu süreç ortalama olara 3 ila 5 gün arasında sürer. Ancak isteğe bağlı özel laboratuarlarda yapılan testler ek ücret ödendiğinde daha kısa sürede sonuçlanabilir.

Babalık Testi Hangi Numunelerden Çalışılmaktadır?

Babalık DNA testi yaparken farklı numuneler kullanılabilir ancak bu test yaygın olarak kan ya da swap örneği alınarak yapılır. Bu numune örneklerinin yanı sıra saç teli, diş fırçası, vücut sıvısı ve tırnak gibi numuneler de babalık testi sırasında sıklıkla kullanılan numunelerdir.

Babalık Testi, SGK Kapsamına Girer mi?

SGK, hastalık ve tedavilere yönelik ödemeler yapar. Babalık testi konusunda herhangi bir hastalık ya da tedavi söz konusu olmadığından isteğe bağlı test yaptıranlar test ücretini kendileri öder. Ancak adli vakalarda mahkeme kararı ile yapılan test masrafları devlet tarafından karşılanır.

Babalık Testi Fiyatları 2023

Babalık testinin ücretleri, testin yapılacağı kurum ya da laboratuara göre değişir. Bu nedenle de ücretler konusunda net bir bilgi alabilmek için testin yapılacağı kurum ile iletişime geçilmesi gerekir.

Babalık testi fiyatları kurumların teknolojik imkanları, fiyat politikası ve uzman kadrosu doğrultusunda farklılaşır. Babalık testi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.