NST (Non Stres Test)

NST Testi nasıl yapılır?
NST testinde anne karnının üzerine bir kemer atılır ve bu kemere 2 adet cihaz bağlanır. Bağlanan bu cihazlar anne karnındaki bebeğin kalp atım hızı ile rahim kasılmalarını incelemek içindir.

Bu cihazlar anne karnına kemer ile sabitlendikten sonra anne karnındaki bebeğin hareketlerini işaretlemek için yardımcı olmalıdır. Yani bebek her hareket ettiğinde anne de bunu saptamak için düğmeye basar.

NST testinin ortalama süresi 20 ila 30 dakika arasındadır. Bu testin olumlu bir şekilde sonuçlanması için anne karnındaki bebeğin kalp atım hızı düzgün bir şekilde gözlemlenebilmelidir.

Bu durumu açıklamak için şöyle diyebiliriz, anne karnındaki bebek en az 20 dakika olan gözlem süresinde 2 defa ve 10 saniye süren kalp hızlanmasını belli etmelidir. Bu süre zarfında bebekte en az 2 defa kalp atış hızı saptanırsa bu testin daha uzun bir süre yapılmasına gerek yoktur. Bu durum anlatıldığı gibi oluşur ise bebeğin anne karnında güvende olacağı en az 1 hafta boyunca kesinleşmiş olur.

NST Neyi Göstermektedir?
Bu testin amacı plasental bir sorun olup olmadığını belirlemektir. Bazı durumlar söz konusu olduğunda plasenta işlevlerini yeterli bir şekilde yerine getiremez ve bu yüzden de anne karnındaki bebeğin hayatı riske girmiş olur. Böyle bir durumda bebeği kurtarmanın tek yolu erken doğum yapılmasıdır.

NST Gerektiren Durumlar
• Normal doğum tarihi geçmiş ve doğum gerçekleşmemişse.
• Anne karnındaki bebeğin hareketlerinde azalma fark ettiyse.
• Annede diyabet sorunu varsa.
• Annede hipertansiyon varsa.
• Anne karnındaki bebeğin büyüme hızı normalin altındaysa.

NTS Testinin Yapılmasında Herhangi Bir Risk Var mı?
Bu testin yapılmasında ne anne ne de anne karnındaki bebek için hiçbir risk yoktur.

Back to Top