Eforlu EKG Testi

Eforlu EKG Testi, kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavi süreçlerinin izlenmesinde kullanılan önemli araçlardan birisidir!

İskemik kalp hastalığı ( koroner arter tıkanması, daralması, kalp krizi vs.) ve egzersize bağlı aritmileri bulunan hastaların araştırılmasında kullanılan değerli bir yöntemdir. Ancak egzersiz EKG'sinin doğru yorumlanması; tanı için büyük önem taşır.

Eforlu EKG Testinin yapılışı esnasında ve test sonrasında az da olsa bir risk mevcuttur. O nedenle hastalar, mutlaka ilgili uzman hekim tarafından değerlendirilerek, uygun ortamda teste tabi tutulmalıdır. Egzersiz EKG'sinden önce hastaların aldıkları tedavileri (antianginal, göğüs ağrısı ve antihipertansif tedavi) 3 gün önce kesmeleri gerekmektedir. Ancak testten 1 saat öncesine kadar; dil altı alınabilir. Test ortamında oluşabilecek her hangi bir tehlikeli durumun önlenebilmesi için, CPR konusunda bilgili kişiler ve gerekli donanımın bulunması gerekmektedir. Test için bir çok protokol uygulanabilir.

Burada amaç kalbe giderek artan yük getirmek ve kalp hızını yaşınıza göre hesaplanan (Yaş arttıkça ulaşılması gereken kalp hızı azalır.) belli bir asgari değere ulaştırmaktır. Bu çerçevede egzersiz süresi yaşınıza ve efor kapasitenize göre değişecektir. Ortalama süre yaklaşık 8- 10 dakikadır. Test boyunca kalp ritminiz sürekli olarak ekranda takip edilir ve her kademede (her 3 dakikada bir) kan basıncınız ölçülür.

Eforlu EKG Testi öncesinde ne yapılması gerekir?

  • En az iki saat öncesinden itibaren hiçbir şey yenilmemelidir
  • Bu süre içerisinde sigara içilmemeli
  • Sürekli kullandığınız ilaçları içip içmeyeceğiniz konusunda doktorunuza danışılmalı
  • Mutlaka rahat kıyafetler giyilmeli. Test günü yanınızda eşofman veya şort ve spor ayakkabısı getirmeli
  • Günlük kıyafetinizle efor testi gerekiyorsa, lastiktabanlı ve alçak topuklu bir ayakkabı ve rahat pantalon giyilmesi uygun olacaktır.

Eforlu EKG Testi sırasında ne olur ve ne yapmanız gerekir?

  • Egzersiz sırasında herhangi bir yakınmanız (göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı, bacak ağrısı, yorgunluk vb.) ortaya çıkarsa testi yapan ekibi bilgilendiriniz.
  • Testin egzersiz bölümü, hedef kalp hızına ulaşmanız, yorulmanız veya devam etmenizi önleyecek şikayetlerinizin ortaya çıkması halinde ya da doktorun karar vereceği tıbbi gerekçelerle sonlandırılır.
  • Bu dönemde asgari beş dakika süreyle ritim takibi, EKG ve kan basıncı kaydı yapılır ve işlem sonlandırılır.
Back to Top