Biyopsi

Tiroid Biyopsisi

Tiroid biyopsisi merkezimizde 10-15 dakika içinde Ultrasonografi rehberliğinde yapılmaktadır. İşlemin US rehberliğinde olması damar yada diğer organların yaralanma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Biyopsi işlemi esnasında patoloji uzmanı da aynı odada hazır bulunmakta ve mikroskopik incelemeyi gerçekleştirmektedir. Mikroskopik inceleme ile alınan materyalin yeterli olup olmadığı konusunda biyopsiyi yapan radyoloji uzmanını hemen bilgilendirilir. Bu sayede tekrarlanan girişimler önlenir. Güvenli ve emin bir şekilde işlem sonlandırılır.

Prostat biyopsisi; Prostat kanseri tanısı koymak için, ultrasonografi eşliğinde prostatdan doku alınması işlemidir. Prostat kanseri teşhisi protatdan alınan dokunun histopatolojik olarak değerlendirilmesi ile patoloji uzmanı tarafından konur.

Rektumdan (makattan) yapılır. Prostat değerlendirilmesi için özel olarak yapılan prob ile rektumdan girilir, ultrasonografi ile prostat değerlendirilir. Bu sırada prostata lokal anestezi yapılır. Ultrasonografik değerlendirme sonucunda, uygun görülen yerlerden özel biyopsi iğnesi ile en az altı adet, 1 mm çapında, 15 – 20 mm uzunluğunda doku örnekleri alınır.

Yapılan lokal anetstezi nedeniyle işlem sırasında ağrı duyulmaz.

Meme Biyopsisi

Elle hissedilemeyen (yalnız mamografi ya da US ile saptanan) anormal meme oluşumları için mamografi ya da US kullanılarak yapılan kılavuz tel işaretlemeleri, İİAB, kor ve vakumlu kor biyopsi yöntemleri üniversitemizde başarıyla uygulanmaktadır.

İİAB işleminin US rehberliğinde olması damar yada diğer organların yaralanma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Biyopsi işlemi esnasında patoloji uzmanı da aynı odada hazır bulunmakta ve mikroskopik incelemeyi gerçekleştirmektedir. Mikroskopik inceleme ile alınan materyalin yeterli olup olmadığı konusunda biyopsiyi yapan radyoloji uzmanını hemen bilgilendirilir. Bu sayede tekrarlanan girişimler önlenir. Güvenli ve emin bir şekilde işlem sonlandırılır.

Toraks Biyopsisi

Akciğerlerinizden yada göğüsduvarınızdan doku örneği almak için biyopsi iğnesinin yerleştirilmesine yönelik girişimsel bir işlemin BT eşliğinde yapılmasıdır.

Randevunuzdan önce en az 6 saat süre ile aç olmanız iyi bir inceleme için gereklidir. Bununla birlikte kullandığınız ilaçları alabilirsiniz. Eğer şeker hastasıysanız insulin dozunuz konusunda doktorunuza danışınız.

Hazırlık için bir saat önce inceleme yerine gelmeniz gerekmektedir. Radyoloji bölümünde ilgili personel bazı kan değerlerinizi isteyebilir. Ayrıca yapılacak işlem size ayrıntılı bir şekilde anlatılacak ve yazılı bir onayınız istenecektir.

Girişimsel işlemler genllikle ilgilenilen alanın boyutuna ve alınacak doku örneği sayısına bağlı olarak 30 ile 90 dakika arsında değişir. Biyopsi sonrasında herhangi bir komplikasyonun oluşmaması için 2 ile 4 saat arasında bir süre gözlem altında tutulacaksınız.

BT odasına geldiğinizde, masaya yatmanız istenecektir. İlgilenilen sıvı birikim alanına en uygun yaklaşımın belirlenebilmesi için size BT çekimi yapılacaktır. Daha sonra radyolog ilgili bölgede cildinizi temizleyecektir. Bu bölge küçük bir iğne ile uyuşturulacak ve bundan sonra herhangi bir ağrı yada rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Daha sonra bu bölgeden doku örneği alınacak alan uzanan bir biyopsi iğnesi yerleştirilecektir. Bu sırada basınç hissi duyabilirsiniz. Eğer iğne doğru yere ulaşırsa doku örnekleri alınacaktır. Doku örnekleri incelenmek üzere patologa iletilecektir. İşlem bittiğinde iğne çıkarılacak ve cildiniz yeniden temizlenecek, bu bölgeye koruyucu bir band yapıştırılacaktır.

Diğer Biyopsiler

Karaciğer , pankreas, mide, barsaklar , rahim ve yumutalıklar ile daha birçok dokudan görüntüleme eşliğinde biyopsiler alınabilir. Kanser ve diğer hastalıkların kesin tanı alması için gereken biyopsi işlemleri anabilimdalımızda güvenle gerçekleştirilmektedir.

Back to Top